Liczba imigrantów korzystających z ulgi 30%-regeling wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu 5 lat

Liczba imigrantów w Holandii korzystających ze specjalnej ulgi podatkowej wzrosła o około 85 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak jednak zmiany dotyczące 30%-regeling zmienią sytuacja pracowników z innych krajów, którzy ułożyli sobie życie w „Kraju tulipanów”?

Dzięki uldze podatkowej „30%-regeling” pracownicy o wysokich kwalifikacjach migrujący do Holandii, których umiejętności są potrzebne na tamtejszym rynku pracy, mogli liczyć na preferencyjne zasady opodatkowania dochodów. Zasadniczo, całkowita kwota brutto podlegająca obciążeniu podatkowemu była pomniejszana o (tytułowe) 30%.

Jak to działało w praktyce? Emigrant opłacał podatek dochodowy jedynie z 70% swoich zarobków, a 30% jego zarobków nie było obciążone żadną daniną dla państwa.

Czym jest ulga podatkowa „30%-regeling”?

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie było to rozwiązanie stałe, a z preferencyjnych warunków opodatkowania można korzystać jedynie przez określony czas, a konkretnie – przez pięć lat. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że „30%-regeling” jest dostępne tylko dla wybranych pracowników, którzy, aby uzyskać ulgę, muszą spełniać szereg wymagań. W dodatku obecna prawicowa koalicja rządowa chciała radykalnie zmienić wysokość ulgi i czas jej obowiązywania. Koniec końców plany te nie do końca udało się zrealizować. Wysokość „30%-regaling” została zmniejszona do poziomu 27%.

Jak podaje portal „Follow the Money”, zachęty przyciągające imigrantów Holandii są mocniejsze, niż w innych krajach UE. Ponad 92 000 pracowników z innych państw korzysta z rzeczonej „30%-regaling”. Aby ująć tę liczbę w odpowiednim kontekście, trzeba dodać, iż to około 85 procent więcej niż pięć lat wcześniej.

Jacy imigranci mogą z niej skorzystać?

Wzrost liczby ekspatów nastąpił głównie w ciągu ostatnich dwóch lat. Rzecznik holenderskiego ministerstwa finansów powiedział, że gwałtowny wzrost jest „prawdopodobnie reakcją na zakończenie kryzysu spowodowanego Coivd-19”.

– Na lata 2024 i 2025 założono nieco niższy wzrost – zaznczał. Resort spodziewa się, że liczba wniosków o zwolnienie z podatku części swoich dochodów będzie nadal rosła w kolejnych latach, ale już wolniej.

Holandia wydaje najwięcej na wsparcie ekspatów

Dodajmy, iż to właśnie Holandia w ramach programu ulg wydaje ponad 1 miliard euro rocznie. To najwięcej ze wszystkich krajów UE. Dla przykładu Portugalia wydaje w tym celu około 620 milionów euro rocznie, a Belgia tylko 137 milionów euro. Koszty te będą również nadal rosły, ponieważ ilość imigrantów starających się o takie wsparcie ciągle rośnie, podobnie jak płace.

Ministerstwo finansów spodziewa się 10-procentowego wzrostu w latach 2024 i 2025, co zwiększy krajowe wydatki o ponad 100 milionów euro rocznie więcej. Po 2025 r. koszty fiskalne mają wzrosnąć o około 5 procent rocznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holandia musi zapłacić azylantom 20 mln euro grzywny

Holenderski urząd Imigracji i Naturalizacji (IND) musi zapłacić 20 mln euro grzywien azylantom, którzy długo czekali na rozpatrzenie spraw.

Najzdrowiej odżywiają się emeryci, a nastolatkowie są niewolnikami cukru

Według badań przeprowadzonych w Holandii, osoby powyżej 65. roku życia odżywiają się najzdrowiej. A nastolatkowie najmniej zdrowo...

Holenderski system emerytalny (znów!) uznany za najlepszy na świecie

Holandia jest krajem, w którym funkcjonuje najlepszy system emerytalny w skali całego świata, jak wynika z corocznego rankingu przygotowanego przez Monash University, firmę Mercer oraz CFA Institute w ramach wspołnego projektu pod szyldem Mercer CFA Institute Global Pension Index (MCGPI).

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Holenderska matka dokonała porwania rodzicielskiego i uciekła do Polski

Holenderka uciekła z czwórką swoich dzieci do Polski. 40-letnia Debra van der Veen miała całkowicie zignorować prawa ich ojca Kawy Al-Bayaniego, jak utrzymuje holenderski sąd. Jak na tę sytuację odpowiedziały polskie władze?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport