Kent: Lokomotywa parowa zostanie nazwana na cześć Dywizjonu 303

Lokomotywa parowa stacjonująca w angielskim hrabstwie Kent zostanie przemianowana na cześć polskiej eskadry lotniczej, która walczyła w bitwie o Anglię.

Sir Keith Park, lokomotywa Bulleid Pacific z 1947 roku, stacjonująca w Tunbridge Wells, mieście zlokalizowanym w hrabstwie Kent zmienia na rok nazwę na 303 Squadron. Zdecydowano tak na znak szacunku dla polskich żołnierzy, którzy walczyli za Wielką Brytanię podczas II wojny światowej w ramach kampanii zwanej bitwą o Anglię. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy w historii, na terenie UK w taki sposób upamiętniono polskich lotników.

Jak komentuje rzecznik firmy Southern Locomotives, będącej jednocześnie właścicielem i konserwatorem lokomotywy, będzie to „żywy pomnik wojenny poświęcony tym, którzy dali nam tak wiele”.

Hołd dla lotników Dywizjonu 303

Warto również wspomnieć, iż Sir Keith Park, od którego pochodzi obecnie nazwa maszyny, był również bohaterem frontów II wojny światowej. Nowozelandzki as myśliwski z czasów I wojny światowej został wysokiej rangi przywódcą Royal Air Force w czasie II wojny światowej. Pełnił taktyczne dowodzenie w czasie bitwy o Anglię i bitwy o Maltę. Dość powiedzieć, że właśnie pod jego dowództwem latał polski Dywizjon 303, który był jedną z najskuteczniejszych eskadr w walce z maszynami Luftwaffe.

— Jesteśmy bardzo dumni, że mamy zaszczyt pamiętać o tych Polakach, którzy tak ciężko walczyli za ten kraj. Mamy długą tradycję nadawania nazw naszym lokomotywom na cześć naszych brytyjskich bohaterów i pomyśleliśmy, że nadszedł czas, aby Dywizjon 303 został w ten sposób doceniony — komentuje Peter Spwage z Southern Locomotives, jak cytujemy za BBC.

„Żywy pomnik wojenny poświęcony tym, którzy dali tak wiele”

Ceremonię zmiany nazwy zaplanowano na 1 września 2024 roku. Będzie ona miała miejsce na stacji Eridge. Dodajmy również, iż lokomotywa kursuje koleją Spa Valley z Tunbridge Wells.

Bitwa o Anglię była kampanią powietrzną. Miała miejsce głównie nad południową i centralną Anglią. Była toczona między niemieckim Luftwaffe a brytyjskim RAF-em w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku.

W bitwie o Anglię najpierw w składzie, a potem u boku RAF-u walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301), 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. W sumie było to 145 polskich pilotów. Polacy zgłosili zestrzelenie około 170 i uszkodzenie 36 samolotów niemieckich, a sam Dywizjon 303 unieszkodliwił 126 maszyn Luftwaffe

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

O ile wzrosną rachunki gospodarstw domowych w UK w 2025?

Sprawdzamy, o ile wzrosną rachunki gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w roku 2025?

Dostał 5000 funtów odszkodowania za skaleczenie przy goleniu

48-letni londyńczyk dostał 5000 funtów odszkodowania od firmy produkującej maszynki do golenia, gdy skaleczył się jednym z jej produktów.

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie