piątek, 20 września, 2024

Kent: Lokomotywa parowa zostanie nazwana na cześć Dywizjonu 303

Lokomotywa parowa stacjonująca w angielskim hrabstwie Kent zostanie przemianowana na cześć polskiej eskadry lotniczej, która walczyła w bitwie o Anglię.

Sir Keith Park, lokomotywa Bulleid Pacific z 1947 roku, stacjonująca w Tunbridge Wells, mieście zlokalizowanym w hrabstwie Kent zmienia na rok nazwę na 303 Squadron. Zdecydowano tak na znak szacunku dla polskich żołnierzy, którzy walczyli za Wielką Brytanię podczas II wojny światowej w ramach kampanii zwanej bitwą o Anglię. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy w historii, na terenie UK w taki sposób upamiętniono polskich lotników.

Jak komentuje rzecznik firmy Southern Locomotives, będącej jednocześnie właścicielem i konserwatorem lokomotywy, będzie to „żywy pomnik wojenny poświęcony tym, którzy dali nam tak wiele”.

Hołd dla lotników Dywizjonu 303

Warto również wspomnieć, iż Sir Keith Park, od którego pochodzi obecnie nazwa maszyny, był również bohaterem frontów II wojny światowej. Nowozelandzki as myśliwski z czasów I wojny światowej został wysokiej rangi przywódcą Royal Air Force w czasie II wojny światowej. Pełnił taktyczne dowodzenie w czasie bitwy o Anglię i bitwy o Maltę. Dość powiedzieć, że właśnie pod jego dowództwem latał polski Dywizjon 303, który był jedną z najskuteczniejszych eskadr w walce z maszynami Luftwaffe.

— Jesteśmy bardzo dumni, że mamy zaszczyt pamiętać o tych Polakach, którzy tak ciężko walczyli za ten kraj. Mamy długą tradycję nadawania nazw naszym lokomotywom na cześć naszych brytyjskich bohaterów i pomyśleliśmy, że nadszedł czas, aby Dywizjon 303 został w ten sposób doceniony — komentuje Peter Spwage z Southern Locomotives, jak cytujemy za BBC.

„Żywy pomnik wojenny poświęcony tym, którzy dali tak wiele”

Ceremonię zmiany nazwy zaplanowano na 1 września 2024 roku. Będzie ona miała miejsce na stacji Eridge. Dodajmy również, iż lokomotywa kursuje koleją Spa Valley z Tunbridge Wells.

Bitwa o Anglię była kampanią powietrzną. Miała miejsce głównie nad południową i centralną Anglią. Była toczona między niemieckim Luftwaffe a brytyjskim RAF-em w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku.

W bitwie o Anglię najpierw w składzie, a potem u boku RAF-u walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301), 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. W sumie było to 145 polskich pilotów. Polacy zgłosili zestrzelenie około 170 i uszkodzenie 36 samolotów niemieckich, a sam Dywizjon 303 unieszkodliwił 126 maszyn Luftwaffe

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?