W niektórych supermarketach należących do sieci Tesco porcje łososia zostały dodatkowo zabezpieczone przed złodziejami. Ryba sprzedawana jest w specjalnych, plastikowych pudełkach, które zdejmowane są dopiero przy kasie.
Jak czytamy na łamach portalu informacyjnego „The Daily Mirror”, klient jednego ze sklepów Tesco, zlokalizowanego w angielskim mieście Newcastle (hrabstwo Tyne and Wear), zwrócił uwagę na zabezpieczenia antykradzieżowe zastosowane w przypadku… fileta z łososia. Generalnie, w ten sposób sklepy przed złodziejami chronią produkty, które są uznawane za drogie, jak choćby alkohol, produkty RTV i AGD czy niektóre zabawki. Z kolei w charakterystyczne przeźroczyste plastikowe opakowania zwykle pakuje się drobną elektronikę. Właśnie w taki sposób łosoś został zabezpieczony w sklepie zlokalizowanym w Newcastle. Klientka zwróciła na ten fakt uwagę i zdjęcia ze swoich zakupów umieściła w mediach społecznościowych.
„To po prostu szaleństwo”
Dlaczego w przypadku fileta z łososia zastosowano takie zabezpieczenie? Powód wydaje się jasny. Najwyraźniej w sklepie odnotowano zwiększoną częstotliwość kradzieży tego typu produktów i podjęto decyzję, aby temu jakoś zapobiec. Nie byłby to pierwszy tego typu przypadek. W sieciach Co-Op w taki sposób zabezpieczano mleko dla niemowląt czy kawę, a na początku kryzysu kosztów utrzymania na Wyspie głośne były przypadki drożejącego masła, które ochraniano w podobny sposób.
Fakt zabezpieczenia przed złodziejami tak „zwyczajnego” produktu, jakim jest łosoś, wzbudził niemałą dyskusję i spore kontrowersje na TikToku. Autorka zdjęcia nazwała umieszczenie ryby w opakowaniu antykradzieżowym „najbardziej żenującą rzeczą”, jaką może zrobić Tesco. Kobieta imieniem Roisin przyznaje, że łosoś stał się faktycznie droższy, ale „to po prostu szaleństwo”.
Fala kradzieży sklepowych w UK
Warto dodać, że nie jest to odosobniony przypadek tego typu. Na Twitterze również pojawiły się filmy świadczące o tym, że Tesco w taki sposób zabezpiecza łososia.
Według danych ONS do września 2023 roku zarejestrowano ponad 402 000 przestępstw związanych z kradzieżami w sklapach. Był to znaczący wzrost w porównaniu z 304 459 przypadkami odnotowanymi w poprzednich 12 miesiącach i po raz pierwszy od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 2002 r. liczba ta wzrosła powyżej 400 000.