Małe firmy i organizacje będą chronione przed wysokimi cenami energii?

Nawet 200 000 małych przedsiębiorstw, szkół i organizacji charytatywnych otrzymało właśnie dodatkową ochronę przed złymi dla nich umowami z firmami energetycznymi. Podmioty te zyskają teraz ochronę podobną do tej, z której korzystają gospodarstwa domowe.

Małe firmy w UK będą lepiej chronione

Z początkiem kwietnia rząd w porozumieniu z Ofgem wprowadził dodatkową ochronę dla małych przedsiębiorstw (zatrudniających poniżej 50 pracowników), szkół i organizacji charytatywnych. Od teraz podmioty te zostaną objęte ochroną ze strony rzecznika ds. energii (ang. Energy Ombudsman). Ochroną podobną do tej, z jakiej od jakiegoś czasu korzystają w UK gospodarstwa domowe. A przypomnijmy, że pod tzw. „parasolem ochronnym” rzecznika ds. energii znajdowały się już wcześniej firmy zatrudniające do 10 pracowników.

Do niedawna rząd wychodził z założenia, że przedsiębiorstwa powinny rozważniej zawierać umowy w zakresie dostawy energii. A także że powinny one orientować się w tym, co dzieje się na rynku, żeby wybierać dla siebie najkorzystniejsze oferty. Ale małym firmom często trudno to było robić ze względu na korzystanie z tzw. brokerów energii. Zadaniem tych firm jest znajdowanie dla nich najlepszej oferty. – To naraża czasami mniejsze organizacje na nieuczciwe opłaty. A jedyną drogą dochodzenia roszczeń może być sąd – zaznaczył właśnie Departament ds. bezpieczeństwa energetycznego i polityki Net Zero.

Wymagana będzie pełna przejrzystość

Zmiana polegająca na objęciu małych podmiotów gospodarczych, szkół i organizacji charytatywnych opieką ombudsmana zbiegła się w czasie ze zmianami wprowadzanymi prze Ofgem. W końcu te również mają na celu ochronę wrażliwych klientów. Ofgem wprowadził na przykład wymóg, aby brokerzy zapewnili przedsiębiorcom w umowach pełną przejrzystość w zakresie opłat. – Zbyt wiele firm doświadczyło problemów z niektórymi dostawcami energii. Te wynikały nieraz z trudności w uzyskaniu odpowiednich kontraktów, niewyjaśnionych podwyżek cen i złej obsługi klienta – zaznaczył Tim Jarvis z Ofgem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii spowolnił niemal do zera

Tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki zwolniła niemal do zera w trzecim kwartale 2024 roku. Można napisać, że PKB Wielkiej Brytanii wróciło do punktu wyjścia - w czerwcu i lipcu mieliśmy do czynienia ze stagnacją, a po krótkotrwałym wzroście w sierpniu, ekonomia na Wyspie znów spowolniła.

Śnieg wywołał chaos na Wyspach. Zamknięto 130 szkół

Opady śniegu wywołały w Wielkiej Brytanii prawdziwy chaos komunikacyjny. Powstał on zarówno na drogach, jak i na kolei.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Rząd UK miał zaproponować „transfer” polskich więźniów do ich ojczyzny

Rząd w Londynie miał rozpocząć rozmowy dotyczące „transferu” więźniów z Wielkiej Brytanii do Polski. Pochodzący z Polski osadzeni na mocy nowych porozumień mieliby zostać odesłani do swojej ojczyzny.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie