Michael Gove obiecuje wprowadzić zakaz no-fault evictions do następnych wyborów

Brytyjski minister mieszkalnictwa Michael Gove zapewnia, że eksmisje bez powodu (no-fault evictions) zostaną „zakazane” w Anglii przed następnymi wyborami powszechnymi.

Konserwatyści obiecali w 2019 roku położenie kresu prawu właścicieli do eksmisji lokatorów bez podania przyczyny. Dlaczego zatem w 2024 żadne zmiany w tym zakresie nie zostały jeszcze wprowadzone? Kierowany przez torysów rząd zasłania się niemożnością wprowadzenia odpowiednich zmian, ponieważ konieczne jest usprawnienie czy wręcz reforma sądownictwa.

W czerwcu 2022 roku opublikowano „białą księgę” Renters (Reform) Bill, w której zarysowano kształt reform w prawodawstwie dotyczącym wynajmu mieszkań w Anglii. W październiku zeszłego roku parlamentarzyści rozpoczęli debatę nad projektem ustawy Renters (Reform) Bill, ale ustawa nadal nie przeszła przez parlament.

Zakaz emisji bez powodu do końca kadencji

Michael Gove został zapytany o to, czy może zagwarantować, że praktyka no-fault evictions zostanie zlikwidowana do końca stycznia 2025 roku, a więc do przed następnymi wyborami powszechnymi. – Zakazujemy tego – potwierdził Gove podczas rozmowy z Laurą Kuenssberg na antenie BBC.

Gove powiedział, że ważne jest, aby zaradzić „nadużyciom” w tym zakresie. – To prawda, że istnieje niewielka mniejszość pozbawionych skrupułów właścicieli, którzy wykorzystują groźbę eksmisji albo do podniesienia czynszów, albo do uciszenia osób narzekających na jakość swoich domów – dodawał.

Renters (Reform) Bill utknęło w parlamencie

Jednym z głównych elementów projektu Renters (Reform) Bill jest zniesienie Section 21, a więc kluczowego aktu prawnego ustawy Housing Act 1988 ma być rdzeniem nowego prawodawstwa w zakresie wynajmu mieszkań w Anglii. Dzięki temu landlordzi nie będą mogli eksmitować swoich najemców bez żadnego uzasadnienia i w krótkim czasie.

W ramach proponowanych zmian tylko najemcy będą mogli zerwać umowę, a właściciel nieruchomości będzie mógł złożyć wniosek o eksmisję do niezależnej komisji, która oceni czy istnieje uzasadniony powód do takiej decyzji.

Niemniej, dzięki zapisowi obecnemu w Section 8 landlord będzie mógł przyspieszyć proces eksmisji najemcy. Będzie to możliwe w obliczu np. zachowań antyspołecznych lub niepłacenia czynszu, lub w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości chciałby po prostu sprzedać mieszkanie lub dom.

Co ma się zmienić?

Nowe regulacje „zmienią sposób, w jaki działają relacje między właścicielami nieruchomości a najemcami, zapewniając najemcom lepszą ochronę, przed arbitralnymi podwyżkami czynszu”, mówił Gove jeszcze w maju 2023 roku.

Teksty tygodnia

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego i domaga się 5 mln funtów po tym, jak technik zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie