piątek, 20 września, 2024

Mieszkać w Polsce – jak to teraz jest?

Dla osób, które wyjechały z Polski, będąc jeszcze dziećmi, perspektywa ewentualnego powrotu jest szczególnie trudna. Ale coraz więcej ludzi rozważa taką opcję, pomimo faktu, że cały proces edukacji i socjalizacji przeszły za granicą. A zatem jak to teraz jest mieszkać w Polsce?

Jak to jest mieszkać w Polsce? Czy dużo się zmieniło w ciągu ostatnich 20, 30 lat?

„Wyjechałam z Polski z rodzicami 30 lat temu. Nie mam więc pojęcia, jak wygląda życie w Polsce. Wiem tylko, że wyjeżdżaliśmy, bo nie było nas na nic stać. Mimo tego, że oboje rodzice pracowali. Wiem, że jakiś czas temu zmienił się rząd. Jak to wpłynęło na Wasze życie? (…) Interesuje mnie zmiana warunków życia. Zakładam, że inflacja jest dość wysoka, tak jak wszędzie indziej” – taki wpis pojawił się na portalu Reddit, z miejsca wzbudzając bardzo duży odzew.

Internauci, zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, przede wszystkim gremialnie zauważają, że Polska to obecnie kraj bardzo bezpieczny. „Jako Amerykanin powiedziałbym, że bardziej podoba mi się Polska. Jest czyściej, jest mniej przestępczości, jest bezpieczniej” – czytamy w jednym z wpisów. A w innym internauta zaznacza: „Polska jest o wiele bezpieczniejsza. Moje dzieci nie rozumieją koncepcji stref z zakazem wstępu (ang. no-go zones – przyp.red.), które występują w takich miastach jak Paryż czy Sztokholm. Pogoda, klimat są dla mnie idealne. Pewnie dlatego, że jestem do nich przyzwyczajony. Gdyby nie zagrożenie ze strony Rosji, byłoby to najlepsze miejsce do życia na ziemi”. A w jeszcze innym poście kobieta dodaje: „Ludzie mogą się z tego śmiać, ale jako kobieta czuję się w Polsce bezpiecznie. Nie chciałabym mieszkać we Francji, Anglii, Niemczech itp.”.

Polska była krajem drugiego świata. Teraz jest w pierwszej lidze?

Internauci zwracają również uwagę na niesamowity rozwój gospodarczy, jaki Polska osiągnęła w dekadach po upadku komunizmu. „Polska stała się krajem pierwszego świata. Kiedy byłam dzieckiem, był to kraj drugiego świata, ale teraz jest to pełnoprawny pierwszy świat, a państwo wciąż się rozwija” – pisze z dumą Polka, która po latach emigracji w UK wróciła z mężem Brytyjczykiem do ojczyzny.

Inny internauta dodaje z kolei, że jako 29-letni kawaler, posiadający własne mieszkanie, samochód i pracujący jako specjalista ds. sprzedaży w koreańskiej korporacji we Wrocławiu i dodatkowo prowadzący niewielką działalność gospodarczą, „nie może narzekać”. „Mogę sobie pozwolić na wyjazdy za granicę 4-5 razy w roku, nadpłatę kredytu hipotecznego, jedzenie tego, na co mam ochotę i kupowanie dużej ilości butów/ubrań” – precyzuje

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?