piątek, 20 września, 2024

Mieszkańcy UK wracają do płatności gotówką. Dlaczego?

Najnowsze badania pokazują, że mieszkańcy UK znów coraz chętniej płacą gotówką. Użycie bilonu i banknotów nie było tak wysokie od czterech lat, a eksperci wiedzą już, z czego to wynika.

Płatności gotówką w UK znów wracają do łask

Po tym, jak zachłysnęliśmy się elektronicznymi sposobami płatności, coraz więcej z nas wraca do regularnych płatności gotówką. Najnowsze badanie UK Finance pokazało, że w ostatnim czasie liczba osób, które głównie polegają na gotówce, robiąc codzienne zakupy, osiągnęła najwyższy poziom od czterech lat. W 2023 r. w Wielkiej Brytanii aż 1,5 mln dorosłych ludzi korzystało głównie z płatności gotówkowych.

Częstotliwość użycia gotówki podlega fluktuacjom. W ciągu ostatniej dekady liczba płatności gotówkowych regularnie z roku na rok malała, ponieważ gros konsumentów przerzuciło się na korzystanie z kart zbliżeniowych, a później także z innych form płatności elektronicznych. W 2022 r. nastąpił jednak niewielki, ale zauważalny wzrost popularności płatności gotówkowych, co eksperci przypisali inflacji. Gwałtownie rosnące ceny i ograniczone możliwości finansowe sprawiły, że niektórym ludziom łatwiej było monitorować domowe finanse poprzez wydawanie gotówki. W ostatnim, 2023 r., użycie gotówki ponownie spadło, do 12 proc. wszystkich płatności, a 22 miliony konsumentów w większości korzystało z usług bezgotówkowych. Ale też w tym samym czasie aż 1,5 mln osób przerzuciło się głównie na gotówkę, co było znaczącym skokiem w porównaniu do 900 000 takich osób w roku poprzednim.

Płatności bezgotówkowe to domena ludzi młodych

W UK wyraźnie widać różnice pokoleniowe w doborze metod płatności. Z płatności bezgotówkowych, czy to za pomocą karty zbliżeniowej, telefonu czy zegarka, regularnie korzysta trzy czwarte osób w wieku od 18 do 24 lat. Ale już osoby starsze, ich rodzice czy dziadkowie, znacznie rzadziej sięgają po portfele cyfrowe w celu dokonania zakupów. W ostatnim roku w grupie osób w wieku od 45 do 54 lat z płatności zbliżeniowych regularnie korzystało 27 proc. ankietowanych. Z kolei w grupie osób w wieku powyżej 65 lat było to zaledwie 8 proc.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?