Miliony osób będzie miało problem z opłaceniem rachunków za wodę

Organizacja zajmująca się ochroną konsumentów ostrzegła, że miliony gospodarstw domowych w Anglii i Walii będzie miało problemy z opłaceniem rachunków za wodę po podwyżce.

Ofwat poinformował o średnim wzroście rachunków za wodę o 19 funtów rocznie. Czyli o 21 proc. między 2025 a 2030 rokiem.

Rachunki za wodę będą wyzwaniem

Badanie przeprowadzone przez Consumer Council for Water (CCW) na 9500 gospodarstwach domowych wykazało, że 18 proc. z nich już ma problemy z opłaceniem rachunków za wodę. A 40 proc. stwierdziło, że będzie miało ten problem po ich podwyżce.

Firmy wodociągowe poinformowały, że proponują zwiększenie wsparcia dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji. Aby w ten sposób chronić klientów mających problemy finansowe.

Warto zaznaczyć, że Ofwat i firmy wodociągowe prowadzą wciąż napięte negocjacje na temat tego, jakimi kwotami będą mogły obciążyć klientów na pięć lat od kwietnia przyszłego roku.

W badaniu przeprowadzonym przez CCW klientom z 19 obszarów działania spółek wodnych przedstawiono proponowane podwyżki rachunków skorygowane o inflację. Z zapytanych 9500 osób 40 proc. przyznało, że ciężko będzie im sprostać podwyżkom. Z tej grupy:

– 54 proc. stwierdziło, że, aby zapłacić rachunki, musieliby ograniczyć wydatki na rzeczy, które nie należą do tych pierwszej potrzeby,

– 43 proc. przyznało, że zużywałoby mniej wody,

– 38 proc. stwierdziło, że ograniczyliby zakupy spożywcze i zakup innych niezbędnych rzeczy.

Pomoc dla osób w potrzebie

Mike Keil, który jest dyrektorem generalnym CCW, powiedział:

– Te podwyżki rachunków wywarłyby zbyt duże obciążenie na finanse milionów gospodarstw domowych.

O ile 75 proc. ankietowanych poparło plany inwestycyjne swoich firm wodociągowych, to odsetek ten spadł do 58 proc., gdy przypomniano im o związanych z tym podwyżkach rachunków.

Wprawdzie każda firma wodociągowa ma program przeznaczony dla osób o niskich dochodach, dzięki którym może obniżyć im rachunki. Jednak kwalifikowalność do tego programu i wsparcie różnią się w zależności od firmy.

Dlatego też CCW apeluje o wprowadzenie ujednoliconej taryfy socjalnej w całej Anglii i Walii. Aby zakończyć to, co nazywa „loterią kodów pocztowych pomocy”.

Inwestycje firm wodociągowych są jednak konieczne. A Ofwat i Environment Agency nadal prowadzą dochodzenie w sprawie wszystkich przedsiębiorstw wodnych w Anglii i Walii. Po tym, jak w 2023 ilość wycieków ścieków do jezior, rzek i mórz w Anglii wzrosła ponad dwukrotnie.

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie