piątek, 20 września, 2024

Najwięcej zgonów spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu od 13 lat

Liczba ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych spowodowanych przez kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu osiągnęła najwyższy poziom od ponad dekady, jak wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez brytyjskie ministerstwo transportu.

W 2022 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 300 zgonów na drodze, w których co najmniej jeden kierowca przekroczył dopuszczalny limit alkoholu we krwi, jak wynika z oficjalnych estymacji Department for Transport. Aby umieścić tę liczbę w odpowiednim kontekście, dodajmy, iż jest to najwyższy wynik od 2009 roku, gdy odnotowano 380 zgonów spowodowanych jazdą na podwójnym gazie. Od tego czasu roczne szacunki nie przekroczyły poziomu 260 śmierci, a swój najniższy poziom osiągnęły w 2015 roku (200 zgonów).

Według najnowszych statystyk śmiertelne wypadki spowodowane jazdą pod wpływem alkoholu stanowiły 18% wszystkich zgonów na drogach w 2022 roku.

Ile osób zginęło z powodu jazdy pod wpływem alkoholu?

Organizacja charytatywna ds. bezpieczeństwa drogowego IAM RoadSmart nazwała dane opublikowane w czwartek „głęboko niepokojącymi”. William Porter zwrócił uwagę, iż „drugi rok z rzędu odnotowaną niebezpieczną tendencję wzrostową” w tym zakresie. Co więcej, IAM RoadSmart dodało, że „rząd Wielkiej Brytanii powinien poważnie rozważyć obniżenie dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi w Anglii i Walii”.

IAM RoadSmart zasugerowało, że ​​należy także udostępnić policji więcej zasobów do przeprowadzania losowych testów alkomatem przy drogach oraz większej liczby kursów rehabilitacyjnych. Z kolei szefowa National Police Chiefs’ Council’s ds. policji drogowej, komendant Jo Shiner, wezwała do opracowania skuteczniejszych przepisów, „które umożliwią policji efektywne odbieranie prawa jazdy osobom, które popełniają wykroczenia” w tym zakresie.

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach w UK?

Prezes AA Edmund King dodał, że „tragedią jest to, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych jest nadal tak wysoka”. Wezwał do większej liczby policjantów na drogach, którzy mieliby działać „jako wizualny środek odstraszający” i „do przeprowadzenia większej liczby kampanii, aby móc pokazać tragedie powodowane przez pijanych kierowców”.

Zgodnie z zapisami obecnymi w Road Safety Act 1967 przestępstwem jest prowadzenie pojazdu, którego stężenie alkoholu we krwi przekracza 80 mg na 100 ml krwi – limit ten obowiązuje do dziś w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. W Szkocji wynosi on 50 mg. Liczba zgonów związanych z jazdą pod wpływem alkoholu jest obecnie znacznie niższa niż w ostatnich dekadach XX wieku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?