Najwięcej zgonów spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu od 13 lat

Liczba ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych spowodowanych przez kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu osiągnęła najwyższy poziom od ponad dekady, jak wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez brytyjskie ministerstwo transportu.

W 2022 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 300 zgonów na drodze, w których co najmniej jeden kierowca przekroczył dopuszczalny limit alkoholu we krwi, jak wynika z oficjalnych estymacji Department for Transport. Aby umieścić tę liczbę w odpowiednim kontekście, dodajmy, iż jest to najwyższy wynik od 2009 roku, gdy odnotowano 380 zgonów spowodowanych jazdą na podwójnym gazie. Od tego czasu roczne szacunki nie przekroczyły poziomu 260 śmierci, a swój najniższy poziom osiągnęły w 2015 roku (200 zgonów).

- Advertisement -

Według najnowszych statystyk śmiertelne wypadki spowodowane jazdą pod wpływem alkoholu stanowiły 18% wszystkich zgonów na drogach w 2022 roku.

Ile osób zginęło z powodu jazdy pod wpływem alkoholu?

Organizacja charytatywna ds. bezpieczeństwa drogowego IAM RoadSmart nazwała dane opublikowane w czwartek „głęboko niepokojącymi”. William Porter zwrócił uwagę, iż „drugi rok z rzędu odnotowaną niebezpieczną tendencję wzrostową” w tym zakresie. Co więcej, IAM RoadSmart dodało, że „rząd Wielkiej Brytanii powinien poważnie rozważyć obniżenie dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi w Anglii i Walii”.

IAM RoadSmart zasugerowało, że ​​należy także udostępnić policji więcej zasobów do przeprowadzania losowych testów alkomatem przy drogach oraz większej liczby kursów rehabilitacyjnych. Z kolei szefowa National Police Chiefs’ Council’s ds. policji drogowej, komendant Jo Shiner, wezwała do opracowania skuteczniejszych przepisów, „które umożliwią policji efektywne odbieranie prawa jazdy osobom, które popełniają wykroczenia” w tym zakresie.

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach w UK?

Prezes AA Edmund King dodał, że „tragedią jest to, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych jest nadal tak wysoka”. Wezwał do większej liczby policjantów na drogach, którzy mieliby działać „jako wizualny środek odstraszający” i „do przeprowadzenia większej liczby kampanii, aby móc pokazać tragedie powodowane przez pijanych kierowców”.

Zgodnie z zapisami obecnymi w Road Safety Act 1967 przestępstwem jest prowadzenie pojazdu, którego stężenie alkoholu we krwi przekracza 80 mg na 100 ml krwi – limit ten obowiązuje do dziś w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. W Szkocji wynosi on 50 mg. Liczba zgonów związanych z jazdą pod wpływem alkoholu jest obecnie znacznie niższa niż w ostatnich dekadach XX wieku.

Teksty tygodnia

Uwaga! W sierpniu zmiany w świadczeniach

Osoby pobierające świadczenia takie jak Universal Credit, emerytury czy inne zasiłki w Wielkiej Brytanii powinny przygotować się na zmiany w terminach wypłat w sierpniu

Nowy hotel przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych! Londyn nie dla turystów!

Kolejny hotel przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych staje się symbolem nieudolności rządu i kryzysu, jaki toczy Wielką Brytanię. 

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie