Największe legendy w historii Eurowizji. Czy w tym roku zobaczymy podobne talenty?

Fot. Getty

Które gwiazdy muzyczne światowego formatu rozpoczęły swoją karierę występem na Eurowizji? Kto w tym roku weźmie udział w najbardziej rozpoznawalnym międzynarodowym konkursie piosenki? Kiedy będzie transmisja Eurowizji 2021? Oto najważniejsze informacje.

- Advertisement -

Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się od 1956 roku – a w tym roku będzie to konkurs okrągły, bo 65. Jest to najbardziej popularne telewizyjne widowisko muzyczne. Eurowizja jest transmitowana przez telewizje na całym świecie – nie tylko w Europie – i jest to jeden z najchętniej oglądanych programów niesportowych w TV.

 

Kiedy odbędzie się Eurowizja 2021?

Finał Eurowizji 2021 odbędzie się 22 maja o godzinie 20:00 czasu brytyjskiego. Tegoroczną stolicą Eurowizji będzie holenderski Rotterdam. Zanim dojdzie do finału, odbędą się kwalifikacje, w których weźmie udział 33 wykonawców. Tylko 17 z nich weźmie udział w finale Eurowizji. Półfinały odbędą się 18 i 20 maja. Oba półfinały oraz finał Eurowizji 2021 będzie można oglądać zarówno w polskiej telewizji, jak i w angielskim BBC.

Zwycięzcy Eurowizji w latach 1956-2019:

Kto wystąpi na Eurowizji 2021?

W tegorocznym finale zagwarantowane miejsce mają wykonawcy z Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Oprócz tych sześciu reprezentacji, z półfinałów zostanie wyłonionych jeszcze 17. W półfinałach Polskę będzie reprezentował Rafał Brzozowski z piosenką pod tytułem „The Ride”. Z kolei Wielką Brytanię będzie reprezentować James Newman z piosenką „Embers”.

Eurowizja 2021. Reprezentant Polski

Eurowizja 2021. Reprezentant UK

Największe legendy w historii Eurowizji

Warto wspomnieć, że wiele gwizd światowego formatu rozpoczęło swoją karierę właśnie występem na Eurowizji. Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji sławę zdobili między innymi Julio Iglesias, ABBA czy Celine Dion.

Eurowizja 1988. Celine Dion

Eurowizja 1974. ABBA

Teksty tygodnia

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Koniec złotej ery „saksów”? Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicą

Jeszcze kilka lat temu wakacyjna praca na Zachodzie była dla tysięcy Polaków szansą na szybki i atrakcyjny zarobek. Dziś, jak zauważa „Rzeczpospolita”, coraz mniej osób decyduje się na wyjazd. Nawet mimo to średnie stawki w Niemczech, Holandii czy Skandynawii wciąż są dwa razy wyższe niż w Polsce.

Podwyżka czynszów w UK. O ile wzrosły koszty wynajmu?

W ciągu trzech lat podwyżka czynszów w UK wyniosła 21 proc. Popyt ze strony najemców nadal jest wysoki, jednak pojawiły się pewne oznaki spowolnienia wzrostu.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Przełomowy zabieg in vitro z DNA trzech osób w Wielkiej Brytanii

Naukowcy są zadowoleni z przełomowego zabiegu in vitro, który przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Pobrano w nim materiał genetyczny od trzech osób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie