Naukowcy wymyślili skuteczny sposób na kaca? Ten żel może wiele zmienić

Czy naukowcy wynaleźli właśnie nowy sposób na pozbycie się kaca? Opracowany przez nich żel z białka serwatkowego nadal poddawany jest testom, ale daje dużą nadzieję na poprawę samopoczucia u osób, które przesadziły z alkoholem.

Picie alkoholu bez żadnych konsekwencji?

Czy nowy żel na bazie białka serwatkowego to ten „cudowny lek na kaca”, o którym marzą wszyscy ci, którzy wiedzą, jak to jest przesadzić z ilością spożytego alkoholu? Cóż, opracowany przez naukowców żel daje nadzieję na poprawę samopoczucia po spożyciu alkoholu, ale też jest on skuteczny tylko w pewnych, określonych warunkach. O co w ogóle tutaj chodzi?

Otóż żel z białka serwatkowego, z dodatkiem żelaza, jest w stanie skutecznie przekształcić alkohol w „nieszkodliwy” kwas octowy, zanim przedostanie się on do krwiobiegu, gdzie zwykle wywołuje efekt odurzający. Ale, jak zaznaczają naukowcy, żel jest skuteczny tylko wtedy, gdy alkohol pozostaje jeszcze w układzie pokarmowym. Gdy alkohol przedostanie się już do krwiobiegu, żel nie będzie skuteczny. – Żel przesuwa rozkład alkoholu z wątroby do przewodu pokarmowego. W przeciwieństwie do alkoholu metabolizowanego w wątrobie, jako produkt pośredni nie powstaje szkodliwy aldehyd octowy – tłumaczy współautor badania Raffaele Mezzenga z ETH Zurich.

Testy żelu na myszach wykazały, że po ok. 30 minutach od podania im dawki alkoholu żel obniżył poziom alkoholu w ich krwiobiegu o 40 proc. Z kolei pięć godzin po spożyciu alkoholu przez myszy poziom alkoholu w ich krwi spadł aż o 56 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. Żel okazał się skuteczny zarówno w grupie myszy, którym alkohol podawano regularnie, przez 10 dni z rzędu, jak i w grupie myszy, którym alkohol podano jednorazowo.

Lek na kaca – czy ma sens?

Nowy „lek na kaca” opracowany przez naukowców z pewnością wart jest uwagi. Ale też pojawia się pytanie, jaki jest cel jego stosowania. Raffaele Mezzenga tłumaczy, że „żel może być szczególnie przydatny dla osób, które nie chcą całkowicie rezygnować z alkoholu, ale też nie chcą obciążać swojego organizmu i nie szukają aktywnie efektów działania alkoholu”. Ale tłumaczenie naukowca nie wszystkich może przekonywać. W końcu osoby, którym nie zależy na tychże „efektach działania alkoholu”, mogą zwyczajnie sięgnąć po napoje bezalkoholowe, nadzwyczaj już na rynku popularne, albo w ogóle po napoje o bardzo niskiej zawartości alkoholu. Natomiast należy pamiętać, że skuteczność żelu z białka serwatkowego u osób, które jednak „szukają aktywnie efektów działania alkoholu”, będzie znikoma z uwagi na fakt, że żel będzie taki efekt stopował.

W całej tej historii warto przypomnieć, że alkohol to trucizna i że jest on szkodliwy nawet w niewielkich dawkach. Szukanie magicznego „leku na kaca” nie jest tak istotne, jak prowadzenie kampanii na rzecz zmniejszenia spożycia alkoholu w społeczeństwie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie