Nawet 50 tysięcy osób miało błędnie wyliczone zasiłki

Od 25 000 do 50 000 osób zostało dotkniętych błędami popełnionymi przez agencję świadczeń UWV w zakresie świadczeń WIA W w Holandii. UWV ogłosiło również, że popełniło błędy w przypadku innych świadczeń.

Jak podaje portal Nu.nl, UWV UWV (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen) przez lata błędnie ustało wysokość świadczeń WIA. Zasiłek ten otrzymują osoby, które chorują od ponad dwóch lat i są częściowo lub całkowicie niezdolne do pracy.

Z powodu błędu do 50 000 osób otrzymywało co miesiąc zbyt niski zasiłek. Jednak okazuje się, że błędami mogły być obarczone także wyliczenia innych świadczeń.

- Advertisement -

Naprawa błędu priorytetem UWV

Urząd pracuje nad planem naprawienia błędów tak szybko jak to możliwe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że osoby, które otrzymały zbyt niskie świadczenia w ostatnich latach otrzymają różnicę. Jeśli okaże się, że dana osoba miała wyliczone zbyt wysoki zasiłek,  świadczenie zostanie skorygowane do prawidłowej kwoty.

Jak podaje UWV błędna mogła być kwota świadczenia i czas, przez jaki ktoś je otrzymuje. Urząd zapowiada, że od początku 2025 roku, będzie kontaktował się z beneficjentami świadczenia w celu naprawy błędów.

Okres błędnie naliaczanych zasiłków dotyczy lat 2020-2024.

Błędy również przy innych świadczeniach

Przy okazji okazało się, że popełniono błędy także w innych świadczeniach, takich jak zasiłek dla bezrobotnych oraz chorobowy. Błędy polegają przede wszystkim nie nieprawidłowej stawce zasiłku, nie zaś na tym, że komuś odmówiono zasiłku, pomimo, że mu przysługiwał.

UWV (pełna nazwa: Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen) to holenderska instytucja zajmująca się realizacją systemu ubezpieczeń pracowniczych. Jej główne zadania to zarządzanie świadczeniami społecznymi, wspieranie osób bezrobotnych oraz pomoc w powrocie na rynek pracy.

Zasiłki, którymi zarządza UWV to głównie:

    • Zasiłek dla bezrobotnych (WW): Pomoc finansowa dla osób, które utraciły pracę i spełniają określone kryteria.
    • Zasiłek chorobowy (ZW): Świadczenie dla pracowników, którzy są niezdolni do pracy z powodu choroby, ale nie są objęci wynagrodzeniem chorobowym od pracodawcy.
    • Świadczenie z tytułu trwałej niezdolności do pracy (WIA): Wsparcie dla osób, które ze względu na trwałe problemy zdrowotne nie mogą pracować.
    • Świadczenia opiekuńcze (WAZO): Zasiłek macierzyński i inne formy wsparcia związane z opieką nad dziećmi.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport