piątek, 20 września, 2024

Newtownabbey: Jak polska para radzi sobie po ataku na ich dom?

Polska para mieszkająca w Newtownabbey, której dom i samochód zostały zniszczone przez zamaskowanych sprawców, za pośrednictwem brytyjskich mediów prosi o pozostawienie w spokoju.

W przeciągu ostatnich sześciu miesięcy, para Polaków mieszkająca w Irlandii Północnej, Jacek S. i Marta K., została zaatakowana dwukrotnie. O ostatnim z tych ataków, który miał miejsce w dniu 2 sierpnia 2023 roku, pisaliśmy w odrębnym artykule („Newtownabbey: Polska para ofiarą zbrodni z nienawiści”) i po wszelkie szczegóły z nim związane odsyłamy do tamtego tekstu.

Na łamach lokalnego portalu „Belfast Live” nasi rodacy opisują, w jaki sposób radzą sobie z konsekwencjami tych ataków i faktem, iż stali się celem „hate crimes”. Zarówno Jackowi, jak i Marcie trudno zasnąć w nocy i boją się wychodzić z domu.

Jak radzą sobie mieszkający w Irlandii Północnej Polacy, którzy zostali zaatakowani?

– Byłem na zakupach w zeszłą środę wieczorem, kiedy to się stało. Marta była wtedy sama w domu. Zadzwoniła do mnie z płaczem. Powiedziała, że widziała w ogrodzie mężczyzn w kominiarkach trzymających młotki – wspomina nasz rodak. – Oglądałem materiał z kamer CCTV i widziałem, jak mężczyźni wybijają frontowe okna domu i okno samochodu Marty, więc pojechałem prosto do domu – dodaje.

Jak ostatnie wydarzenia odbiły się na dwójce Polaków mieszkających w Newtownabbey? – Twój dom powinien być bezpiecznym miejscem do życia, ale teraz przypomina bardziej więzienie. Chcemy po prostu czuć się bezpiecznie w naszym domu. Chcemy, żeby zostawiono nas w spokoju, nie chcemy żyć w strachu – zaznacza Jacek.

Ich dom stał się więzieniem

Jakie były jego początki na emigracji? – Przyjechałem do Irlandii Północnej pięć lat temu, mając zaledwie 100 funtami w kieszeni. Przeprowadziliśmy się tutaj, aby mieć lepsze życie i od tego czasu ciężko pracowaliśmy, aby dostać kredyt hipoteczny i zbudować dom – wspomina Polak.

Warto również wspomnieć, że polska para nie została zostawiona sama sobie w tym trudnym czasie. – Otrzymaliśmy wsparcie od polskiego konsulatu w Irlandii Północnej i władz lokalnych, które zapewniły, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Nasi sąsiedzi również byli wspaniali, ale to bardzo trudna i stresująca sytuacja – podsumowuje.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?