piątek, 20 września, 2024

Niektórzy Polacy czują się za granicą samotni. Powrót do kraju to szansa na więcej znajomych?

Czy powrót do Polski z emigracji to szansa na zyskanie więcej znajomych? Czy posiadanie bliskiego kręgu przyjaciół zależy od miejsca zamieszkania, czy od nas samych? Polacy mający doświadczenie życia za granicą są w tej sprawie podzieleni.

Posiadanie znajomych – jak to jest za granicą?

Na jednej z grup polonijnych w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja, czy w Polsce łatwiej jest o znajomych niż za granicą. Autor postu napisał, że wraz z rodziną rozważa powrót nad Wisłę, ponieważ za granicą zarówno dorośli, jak i dzieci czują się samotni. Pod wpisem rozgorzała ciekawa dyskusja i szybko okazało się, że w zasadzie co człowiek to inna w tym względzie opinia. Jedna z internautek tak napisała o swoim życiu w UK: „Nam nie brakuje znajomych w UK. Bo mamy polską szkołę, warsztaty, wspólne wyjazdy do teatru, wyjścia na łyżwy, harcerstwo. [Mamy] rodziców w kole przyjaciół harcerstwa, PTFA w szkołach dzieci, gdzie udzielamy się w imprezach. Więc jest mnóstwo okazji do poznania ciekawych ludzi różnej narodowości. O ludziach z pracy nie wspomnę. Można z nimi iść na kręgle i rzutki czy inne rozrywki. Doba jest za krótka żeby wszystko ogarnąć”.

A w podobnym tonie napisała też inna internautka. „W UK miałam mnóstwo znajomych. Ale nie Polaków. (…) Po pracy masę wspólnych wyjść, spotkania na kawki, sale zabaw. W Pl każdy ma już poukładane życie, rodzina nie ma czasu albo jest daleko. Brata mam 9h jazdy. Ciężko o prawdziwych znajomych. Ciężko mi zaufać ludziom zwłaszcza jak nie było mnie tu 15,5 roku. Ale i to że interesują się życiem innych bardziej niż swoim własnym. Skąd mają, oceniają” – czytamy w komentarzu.

Życie towarzyskie w Polsce – jak wygląda?

Jednak dla części osób, które wzięły udział w dyskusji, życie towarzyskie w Polsce nie ma sobie równych. To właśnie tutaj Polacy, którzy wcześniej mieszkali za granicą czują, że „żyją”. „Nie mam dzieci. Ale tak, mam mnóstwo znajomych, bo w Polsce jest mnóstwo imprez non stop. Nie tylko znajomych mi przybyło. W Anglii były to sporadyczne znajomości. Nie było takich szaleństw jak tutaj. Szczególnie latem. Idziesz nad wodę i poznajesz mnóstwo ludzi. Albo na balu andrzejkowym. W zeszłym tygodniu aż do 7 rano balowaliśmy. A za tydzień następny bal. A w ten piątek kulig w lesie z ogniskiem ze znajomymi. Zupełnie inne życie” – pisze podekscytowana internautka.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?