Nieuczciwi pośrednicy handlują wizytami paszportowymi w UK. Polskie konsulaty wydały ostrzeżenie

Fot. Shutterstock

Masz problem z umówieniem się na polską wizytę paszportową w UK? Lepiej uważaj na nieuczciwe propozycje tak zwanych „pośredników”, którzy sprzedają terminy na spotkania konsularne. Ambasada RP w Londynie wystosowała ostrzeżenie w tej sprawie.

Problem dotyczący dostępności polskich dyżurów paszportowych w UK wciąż jest poważny. Od miesięcy polscy emigranci na Wyspach mają poważne trudności z dostaniem się na wizytę w sprawie dokumentów. Niestety, zaczęli na tym żerować nieuczciwi „pośrednicy”.

 

Nieuczciwa sprzedaż terminów na wizyty paszportowe w UK

Ostrzeżenie dotyczące nieuczciwej sprzedaży terminów na polskie wizyty paszportowe w UK opublikowano na polskich stronach rządowych gov.pl. W jaki sposób odbywa się nieuczciwy proceder? Tzw. „pośrednicy” rezerwują przez portal e-konsulat terminy, których sami nie potrzebują – tylko po to, aby potem z zyskiem odsprzedać je osobom, dla których terminów zabrakło.

W oficjalnym komunikacie na gov.pl podkreślono, że sprzedaż terminów jest nieuczciwa z tego względu, że wizyty konsularne są bezpłatne dla polskich obywateli. Ustawowe opłaty obejmują wydawanie polskich dokumentów – a nie rezerwację wizyty – i są przyjmowane jedynie w kasach polskich placówek konsularnych.

W ostrzeżeniu podkreślono także, że zarówno Ambasada, jak i wszelkie polskie urzędy konsularne w UK nie współpracują z żadnego rodzaju pośrednikami w zakresie rezerwacji terminów na wizyty paszportowe. Jedyna oficjalna możliwość zapisu na spotkanie, to bezpłatna rezerwacja przez platformę e-konsulat. Gov.pl ostrzega też przed przekazywaniem swoich danych osobom trzecim.

W ostrzeżeniu na stronie gov.pl napisano między innymi:

„Informujemy, że Ambasada RP w Londynie oraz polskie urzędy konsularne w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odnotowały nieuczciwą działalność tzw. pośredników, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat. Odbierają oni tym samym polskim obywatelom możliwość bezpłatnej i bezpośredniej rezerwacji wizyt na spotkania w urzędach.

Informujemy, że polskie placówki zagraniczne nie współpracują z podmiotami świadczącymi usługi rezerwacji miejsc na spotkania urzędowe, w tym paszportowe, nie mają żadnego związku z tymi podmiotami i nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawiane przez te podmioty w Internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) płatne oferty świadczenia pomocy w rezerwacji miejsc na spotkania paszportowe.

Przypominamy, że sama rejestracja wizyty w systemie e-Konsulat jest bezpłatna. Z kolei opłaty za wydanie dokumentów paszportowych przyjmowane są przy składaniu wniosków, w kasach polskich placówek zagranicznych. Ich wysokość wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych.

Zwracamy także uwagę, że przekazywanie osobom trzecim swoich danych osobowych, które są prawnie chronione, niesie za sobą wysokie ryzyko związane z wykorzystaniem tych danych w sposób nieuprawniony”.

Więcej informacji na temat polskich wizyt paszportowych w UK znajduje się na oficjalnych stronach rządowych gov.pl.

Teksty tygodnia

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie