Nieuczciwi pośrednicy handlują wizytami paszportowymi w UK. Polskie konsulaty wydały ostrzeżenie

Fot. Shutterstock

Masz problem z umówieniem się na polską wizytę paszportową w UK? Lepiej uważaj na nieuczciwe propozycje tak zwanych „pośredników”, którzy sprzedają terminy na spotkania konsularne. Ambasada RP w Londynie wystosowała ostrzeżenie w tej sprawie.

Problem dotyczący dostępności polskich dyżurów paszportowych w UK wciąż jest poważny. Od miesięcy polscy emigranci na Wyspach mają poważne trudności z dostaniem się na wizytę w sprawie dokumentów. Niestety, zaczęli na tym żerować nieuczciwi „pośrednicy”.

 

Nieuczciwa sprzedaż terminów na wizyty paszportowe w UK

Ostrzeżenie dotyczące nieuczciwej sprzedaży terminów na polskie wizyty paszportowe w UK opublikowano na polskich stronach rządowych gov.pl. W jaki sposób odbywa się nieuczciwy proceder? Tzw. „pośrednicy” rezerwują przez portal e-konsulat terminy, których sami nie potrzebują – tylko po to, aby potem z zyskiem odsprzedać je osobom, dla których terminów zabrakło.

W oficjalnym komunikacie na gov.pl podkreślono, że sprzedaż terminów jest nieuczciwa z tego względu, że wizyty konsularne są bezpłatne dla polskich obywateli. Ustawowe opłaty obejmują wydawanie polskich dokumentów – a nie rezerwację wizyty – i są przyjmowane jedynie w kasach polskich placówek konsularnych.

W ostrzeżeniu podkreślono także, że zarówno Ambasada, jak i wszelkie polskie urzędy konsularne w UK nie współpracują z żadnego rodzaju pośrednikami w zakresie rezerwacji terminów na wizyty paszportowe. Jedyna oficjalna możliwość zapisu na spotkanie, to bezpłatna rezerwacja przez platformę e-konsulat. Gov.pl ostrzega też przed przekazywaniem swoich danych osobom trzecim.

W ostrzeżeniu na stronie gov.pl napisano między innymi:

„Informujemy, że Ambasada RP w Londynie oraz polskie urzędy konsularne w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odnotowały nieuczciwą działalność tzw. pośredników, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat. Odbierają oni tym samym polskim obywatelom możliwość bezpłatnej i bezpośredniej rezerwacji wizyt na spotkania w urzędach.

Informujemy, że polskie placówki zagraniczne nie współpracują z podmiotami świadczącymi usługi rezerwacji miejsc na spotkania urzędowe, w tym paszportowe, nie mają żadnego związku z tymi podmiotami i nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawiane przez te podmioty w Internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) płatne oferty świadczenia pomocy w rezerwacji miejsc na spotkania paszportowe.

Przypominamy, że sama rejestracja wizyty w systemie e-Konsulat jest bezpłatna. Z kolei opłaty za wydanie dokumentów paszportowych przyjmowane są przy składaniu wniosków, w kasach polskich placówek zagranicznych. Ich wysokość wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych.

Zwracamy także uwagę, że przekazywanie osobom trzecim swoich danych osobowych, które są prawnie chronione, niesie za sobą wysokie ryzyko związane z wykorzystaniem tych danych w sposób nieuprawniony”.

Więcej informacji na temat polskich wizyt paszportowych w UK znajduje się na oficjalnych stronach rządowych gov.pl.

Teksty tygodnia

Remont Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

W jaki sposób remont wpłynie na regularną pracę konsulatu i obsługę interesantów? O czym trzeba pamiętać i wiedzieć?

Rząd Labour zmienia termin zakazu samochodów spalinowych

Czy rzeczywiście od 2030 roku na Wyspie będziemy niejako skazani tylko i wyłącznie elektryki?

Mniejsza pomoc dla osób otrzymujących zasiłek Universal Credit

Przez niedobory pracowników ponad połowa placówek Job Centre ogranicza pomoc dla osób otrzymujących zasiłek Universal Credit.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie