Nowe przepisy na stare problemy. Rząd bierze się za wyłudzaczy zasiłków – nie odpuści

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) zapowiedziało, że od 2026 roku wprowadzi nowe przepisy mające na celu walkę z oszustwami w systemie świadczeń socjalnych. Jak zapowiada rząd, będzie to największa tego typu operacja od wielu lat. Dzięki niej wyłudzanie zasiłków zniknie, a przynajmniej bardzo mocno się ograniczy.

Szacuje się, że w 5 lat podatnicy dzięki uszczelnieniu systemu zaoszczędzą nawet 1,5 miliarda funtów.

- Advertisement -

DWP sięga po nowe narzędzia i łata dziurawy system, który pozwala na wyłudzanie zasiłków

Problem z wyłudzaniem zasiłków nie jest niczym nowym. Wynika on głównie z nadużywania systemów pomocy społecznej stworzonych z myślą o osobach faktycznie potrzebujących wsparcia. Niestety niektórzy wykorzystują luki prawne i fałszywe oświadczenia, aby otrzymać świadczenia, do których nie mają prawa. Tego typu inicjatywy obciążają uczciwych podatników i zmniejszają dostępność pomocy dla osób, które naprawdę jej potrzebują. Skala i wykrywalność takich nadużyć są często trudne do oszacowania.

Osoby wyłudzające świadczenia i uchylające się od ich zwrotu można ukarać zakazem prowadzenia pojazdów nawet na dwa lata. Dodatkowo DWP uzyska prawo do bezpośredniego odzyskiwania nieprawnie pobranych pieniędzy z kont bankowych osób uznanych za oszustów. Do procesu włączone zostaną również banki, które będą mogły zgłaszać podejrzane wnioski o zasiłki.

Mimo zwiększonych uprawnień DWP nie otrzyma nieograniczonego dostępu do kont bankowych wszystkich osób pobierających zasiłki. Nowe przepisy mają jasno wyznaczone granice: banki będą mogły przekazywać jedynie ściśle określone dane – np. informacje sugerujące przekroczenie progu dochodowego. Szczegóły wydatków beneficjentów pozostaną anonimowe. Nie trzeba się więc martwić, że urzędnicy zyskają nad obywatelami pełną kontrolę i zobaczą, co ostatnio ktoś kupił w sklepie spożywczym.

Resort sprawdzi, kto i na jak długo opuszcza kraj

DWP planuje nawiązać ściślejszą współpracę m.in. z liniami lotniczymi w celu monitorowania pobytu beneficjentów poza granicami kraju.

wyłudzanie zasiłków
DWP uzyska prawo do bezpośredniego odzyskiwania bezprawnie pobranych pieniędzy / fot. Getty Images

Jeśli okaże się, że osoba otrzymująca świadczenia przebywa zbyt długo za granicą i nie spełnia warunków kwalifikacyjnych, będzie musiała ponieść konsekwencje wstrzymania wypłat, a nawet zwrotu pieniędzy.

Więcej uprawnień, ale pod kontrolą – priorytetem będzie przejrzystość

Aby wyjaśnić, jak nowe środki będą wdrażane, DWP opublikowało szereg broszur informacyjnych skierowanych do opinii publicznej. Dokumenty przedstawiają szczegółowe zasady działania nowych przepisów i opisują mechanizmy zabezpieczające. One mają zagwarantować, że dodatkowe uprawnienia będą wykorzystywane w sposób odpowiedni, proporcjonalny i skuteczny.

Każdy przypadek wykorzystania nowych narzędzi ma podlegać raportowaniu i nadzorowi, aby zapewnić ochronę danych osobowych i praw obywatelskich na najwyższym poziomie.

Teksty tygodnia

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie