Nowy organ zadba o przestrzeganie praw pracowniczych

Przygotowana przez laburzystów reforma prawa pracy zakłada stworzenie specjalnego organu – the Fair Work Agency. Organ stanie na straży nowych i obowiązujących już praw pracowniczych w UK. Z kolei specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze otrzymają prawo do egzekwowania przepisów i nakładania kar na pracodawców naruszających prawa pracownicze.

Laburzyści wkraczają z epokową reformą prawa pracy?

Choć nastąpiło to z pewnym opóźnieniem, to Partia Pracy przedstawiła właśnie ogromny pakiet reform w zakresie praw pracowniczych. The Employment Rights Bill ma doprowadzić do „największego zwiększenia praw pracowniczych od pokolenia”. Wśród tychże epokowych zmian, które obejmą Anglię, Szkocję i Walię (choć już nie Irlandię Północną), pracownicy m.in.:

  • otrzymają prawo do dochodzenia niesłusznego zwolnienia od swojego pracodawcy od pierwszego dnia pracy (dotychczas mogli to zrobić po dwuletnim okresie kwalifikacyjnym);
  • otrzymają prawo do pracy w zagwarantowanej liczbie godzin w okresie 12 tygodni, gdy zostaną zatrudnieni w oparciu o tzw. kontrakt zerowy (zero-hours contract);
  • otrzymają prawo do pracy zdalnej, która dla wszystkich kwalifikujących się zawodów ma stać się domyślnym trybem pracy, aby pracownicy mogli łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym;
  • otrzymają prawo do zasiłku chorobowego (Statutory Sick Pay) od pierwszego dnia choroby, a prawo to będzie dotyczyć także osób zarabiających poniżej 123 funtów tygodniowo.

Specjalny organ stanie na straży praw pracowniczych

Na straży tych i innych praw pracowniczych stanie specjalnie do tego powołany organ – the Fair Work Agency. Funkcjonariusze otrzymają szerokie uprawnienia kontrolne i będą mogli egzekwować nowe i dotychczas obowiązujące przepisy. Poza tym organ będzie mógł nakładać kary na naruszających prawa pracownicze pracodawców. Do the Fair Work Agency będą się mogli zgłaszać sygnaliści w celu poinformowania organu o łamaniu przepisów dotyczących wynagrodzenia minimalnego, prawa do pracy zdalnej czy prawa do zasiłku chorobowego.

– Przesunięcie równowagi, aby dać pracownikom większe prawa, od dawna jest spóźnione. Oczekiwania wobec tego projektu ustawy są zatem duże. Powinien on przynieść zmiany w środowisku pracy, które zdarzają się raz na pokolenie. Zbyt długo pracownicy cierpieli głodowe płace, nie do zniesienia warunki pracy i dyskryminację – w takich słowach projekt reform skomentowała Christina McAnea, szefowa największego związku zawodowego Unison.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Coraz więcej mieszkańców UK ma problem z opłaceniem rachunków

Według danych Citizens Advice w 2024 roku aż o 20 proc. wzrosła liczba osób mających problem z opłaceniem rachunków.

Dr Martina Leczycka radzi, jak rzucić palenie

Dr Martina Leczycka dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak skutecznie rzucić palenie. Skorzystaj z darmowych zasobów Stop Smoking London.

Parady i trasy obchodów chińskiej uroczystości w Londynie. Gdzie będą utrudnienia w ruchu?

Chiński Nowy Rok to wydarzenie równie ważne i ciekawe jak obchody Sylwestra. Pierwsze dni lutego przemienią Londyn w kolorową, orientalną przestrzeń. Jaki jest plan wydarzeń i objazdów?

„Władimir, ty pie****** idioto” – ostra wypowiedź byłego premiera UK [wideo]

Były brytyjski premier mocno i otwarcie wyraża swoje poparcie...

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie