Nowy organ zadba o przestrzeganie praw pracowniczych

Przygotowana przez laburzystów reforma prawa pracy zakłada stworzenie specjalnego organu – the Fair Work Agency. Organ stanie na straży nowych i obowiązujących już praw pracowniczych w UK. Z kolei specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze otrzymają prawo do egzekwowania przepisów i nakładania kar na pracodawców naruszających prawa pracownicze.

Laburzyści wkraczają z epokową reformą prawa pracy?

Choć nastąpiło to z pewnym opóźnieniem, to Partia Pracy przedstawiła właśnie ogromny pakiet reform w zakresie praw pracowniczych. The Employment Rights Bill ma doprowadzić do „największego zwiększenia praw pracowniczych od pokolenia”. Wśród tychże epokowych zmian, które obejmą Anglię, Szkocję i Walię (choć już nie Irlandię Północną), pracownicy m.in.:

- Advertisement -
  • otrzymają prawo do dochodzenia niesłusznego zwolnienia od swojego pracodawcy od pierwszego dnia pracy (dotychczas mogli to zrobić po dwuletnim okresie kwalifikacyjnym);
  • otrzymają prawo do pracy w zagwarantowanej liczbie godzin w okresie 12 tygodni, gdy zostaną zatrudnieni w oparciu o tzw. kontrakt zerowy (zero-hours contract);
  • otrzymają prawo do pracy zdalnej, która dla wszystkich kwalifikujących się zawodów ma stać się domyślnym trybem pracy, aby pracownicy mogli łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym;
  • otrzymają prawo do zasiłku chorobowego (Statutory Sick Pay) od pierwszego dnia choroby, a prawo to będzie dotyczyć także osób zarabiających poniżej 123 funtów tygodniowo.

Specjalny organ stanie na straży praw pracowniczych

Na straży tych i innych praw pracowniczych stanie specjalnie do tego powołany organ – the Fair Work Agency. Funkcjonariusze otrzymają szerokie uprawnienia kontrolne i będą mogli egzekwować nowe i dotychczas obowiązujące przepisy. Poza tym organ będzie mógł nakładać kary na naruszających prawa pracownicze pracodawców. Do the Fair Work Agency będą się mogli zgłaszać sygnaliści w celu poinformowania organu o łamaniu przepisów dotyczących wynagrodzenia minimalnego, prawa do pracy zdalnej czy prawa do zasiłku chorobowego.

– Przesunięcie równowagi, aby dać pracownikom większe prawa, od dawna jest spóźnione. Oczekiwania wobec tego projektu ustawy są zatem duże. Powinien on przynieść zmiany w środowisku pracy, które zdarzają się raz na pokolenie. Zbyt długo pracownicy cierpieli głodowe płace, nie do zniesienia warunki pracy i dyskryminację – w takich słowach projekt reform skomentowała Christina McAnea, szefowa największego związku zawodowego Unison.

Teksty tygodnia

12-latka usunięta ze szkolnego dnia różnorodności za sukienkę z brytyjską flagą

Nauczyciele nie wpuścili dziewczynki na szkolny dzień różnorodności, ponieważ założyła sukienkę z brytyjską flagą. Dziecko było dyskryminowane w brytyjskiej szkole za bycie Brytyjczykiem i dumę z własnego kraju?

Uwaga! W sierpniu zmiany w świadczeniach

Osoby pobierające świadczenia takie jak Universal Credit, emerytury czy inne zasiłki w Wielkiej Brytanii powinny przygotować się na zmiany w terminach wypłat w sierpniu

Zbadaj swój wzrok, a dowiesz się, czy będziesz miał zawał

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee dokonali zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że rutynowe komputerowe badanie oczu może pomóc przewidzieć ryzyko zawału lub udaru w najbliższej dekadzie.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Podwyżka czynszów w UK. O ile wzrosły koszty wynajmu?

W ciągu trzech lat podwyżka czynszów w UK wyniosła 21 proc. Popyt ze strony najemców nadal jest wysoki, jednak pojawiły się pewne oznaki spowolnienia wzrostu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie