Home Office zawarło porozumienie z czołowymi firmami dostarczającymi jedzenie – Deliveroo, Just Eat i Uber Eats, aby walczyć z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów.
Nielegalna praca w sektorze dostawczym jest nagminna. Dlatego Home Office postanowiło skupić się na tej branży w walce z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów. Sytuację ma zmienić podpisanie przez ministerstwo porozumienia o partnerstwie operacyjnym z czołowymi firmami dostawczymi.
Nielegalne zatrudnianie imigrantów
W ramach programu Plan for Change rząd będzie walczył z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów na Wyspach, szczególnie w sektorze dostaw. Pozwoli to na zawieszenie działalności większej liczby dostawców przyłapanych na nielegalnym zatrudnianiu obcokrajowców.
Nowe porozumienie między Home Office a Deliveroo, Just Eat i Uber Eats zapewni firmom dostawczym dostęp do nowych informacji. Mają one dotyczyć m.in. lokalizacji hoteli, w których mieszkają osoby ubiegające się o azyl. Nowa umowa umożliwi firmom wykrycie zachowań wskazujących na nielegalne zatrudnienie imigrantów. Takich jak na przykład spędzanie czasu w pobliżu jednego z hoteli.

Porozumienie to ma na celu także uniemożliwienie dostawcom udostępniania swoich kont imigrantom, którzy nie mają prawa do pracy w UK.
Minister spraw wewnętrznych, Yvette Cooper powiedziała:
– Nielegalna praca podważa uczciwość biznesu, wykorzystuje osoby bezbronne i napędza zorganizowaną przestępczość imigracyjną. Poprzez rozszerzenie udostępniania danych firmom dostawczym podejmujemy zdecydowane działania w celu wyeliminowania luk prawnych i zaostrzenia egzekwowania prawa.
Zmiany te idą w parze z 50-procentowym wzrostem liczby nalotów i aresztowań za nielegalną pracę w ramach Plan for Change. A także zaostrzeniem środków bezpieczeństwa i nowymi, surowymi przepisami.
Determinacja i optymizm rządu
Zgodnie z panującymi zasadami osoby ubiegające się o azyl nie mogą pracować przez pierwsze 12 miesięcy pobytu w Wielkiej Brytanii ani do czasu zatwierdzenia ich wniosku o azyl.
Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu firmy dostarczające jedzenie zobowiązały się do zaostrzenia kontroli tożsamości dostawców i ich prawa do pracy w Wielkiej Brytanii.
Deliveroo, Just Eat i Uber Eats zadeklarowały zaangażowanie w realizację obecnego planu i zaostrzenie egzekwowania prawa.
David Lammy, minister spraw zagranicznych powiedział, że podpisanie porozumienia jest przełomowym momentem:
– Moje przesłanie do gangów, które bezdusznie ryzykują życie dla zysku, brzmi. Wiemy, kim jesteście i będziemy współpracować z naszymi partnerami na całym świecie, aby pociągnąć was do odpowiedzialności.
Eksperci twierdzą, że wpływ porozumienia na napływ nielegalnych imigrantów będzie niewielki.
W sprawie wypowiedziała się także dr Madeleine Sumption, dyrektor Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Oksfordzkiego. Stwierdziła, że byłaby „zaskoczona”, gdyby sankcje okazały się „przełomowym momentem” i doprowadziły do zakończenia przepraw małych łodzi.
– W tej branży jest tak wiele osób zaangażowanych, że indywidualne traktowanie prawdopodobnie przyniesie jedynie marginalne skutki – powiedziała w programie Today w BBC Radio 4.