Nowy sposób Home Office na walkę z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów

Home Office zawarło porozumienie z czołowymi firmami dostarczającymi jedzenie – Deliveroo, Just Eat i Uber Eats, aby walczyć z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów.

Nielegalna praca w sektorze dostawczym jest nagminna. Dlatego Home Office postanowiło skupić się na tej branży w walce z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów. Sytuację ma zmienić podpisanie przez ministerstwo porozumienia o partnerstwie operacyjnym z czołowymi firmami dostawczymi.

- Advertisement -

Nielegalne zatrudnianie imigrantów

W ramach programu Plan for Change rząd będzie walczył z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów na Wyspach, szczególnie w sektorze dostaw. Pozwoli to na zawieszenie działalności większej liczby dostawców przyłapanych na nielegalnym zatrudnianiu obcokrajowców.

Nowe porozumienie między Home Office a Deliveroo, Just Eat i Uber Eats zapewni firmom dostawczym dostęp do nowych informacji. Mają one dotyczyć m.in. lokalizacji hoteli, w których mieszkają osoby ubiegające się o azyl. Nowa umowa umożliwi firmom wykrycie zachowań wskazujących na nielegalne zatrudnienie imigrantów. Takich jak na przykład spędzanie czasu w pobliżu jednego z hoteli.

Najwięksi dostawcy jedzenia będą współpracować z Home Office
Najwięksi dostawcy jedzenia będą współpracować z Home Office / fot. Getty Images

Porozumienie to ma na celu także uniemożliwienie dostawcom udostępniania swoich kont imigrantom, którzy nie mają prawa do pracy w UK.

Minister spraw wewnętrznych, Yvette Cooper powiedziała:

Nielegalna praca podważa uczciwość biznesu, wykorzystuje osoby bezbronne i napędza zorganizowaną przestępczość imigracyjną. Poprzez rozszerzenie udostępniania danych firmom dostawczym podejmujemy zdecydowane działania w celu wyeliminowania luk prawnych i zaostrzenia egzekwowania prawa.

Zmiany te idą w parze z 50-procentowym wzrostem liczby nalotów i aresztowań za nielegalną pracę w ramach Plan for Change. A także zaostrzeniem środków bezpieczeństwa i nowymi, surowymi przepisami.

Determinacja i optymizm rządu

Zgodnie z panującymi zasadami osoby ubiegające się o azyl nie mogą pracować przez pierwsze 12 miesięcy pobytu w Wielkiej Brytanii ani do czasu zatwierdzenia ich wniosku o azyl.

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu firmy dostarczające jedzenie zobowiązały się do zaostrzenia kontroli tożsamości dostawców i ich prawa do pracy w Wielkiej Brytanii.

Deliveroo, Just Eat i Uber Eats zadeklarowały zaangażowanie w realizację obecnego planu i zaostrzenie egzekwowania prawa.

David Lammy, minister spraw zagranicznych powiedział, że podpisanie porozumienia jest przełomowym momentem:

Moje przesłanie do gangów, które bezdusznie ryzykują życie dla zysku, brzmi. Wiemy, kim jesteście i będziemy współpracować z naszymi partnerami na całym świecie, aby pociągnąć was do odpowiedzialności.

Eksperci twierdzą, że wpływ porozumienia na napływ nielegalnych imigrantów będzie niewielki.

W sprawie wypowiedziała się także dr Madeleine Sumption, dyrektor Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Oksfordzkiego. Stwierdziła, że byłaby „zaskoczona”, gdyby sankcje okazały się „przełomowym momentem” i doprowadziły do zakończenia przepraw małych łodzi.

W tej branży jest tak wiele osób zaangażowanych, że indywidualne traktowanie prawdopodobnie przyniesie jedynie marginalne skutki – powiedziała w programie Today w BBC Radio 4.

Teksty tygodnia

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Pożar domu – stracili wszystko. Po tragedii dostali rachunek od miasta na 40 tys. funtów

Zrozpaczona rodzina, która straciła oboje rodziców na skutek choroby nowotworowej i której dom spłonął, twierdzi, że rada miasta obciążyła ją rachunkiem na 40 tysięcy funtów.

Zbadaj swój wzrok, a dowiesz się, czy będziesz miał zawał

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee dokonali zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że rutynowe komputerowe badanie oczu może pomóc przewidzieć ryzyko zawału lub udaru w najbliższej dekadzie.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie