O ile podrożeją bilety kolejowe w Holandii od 1 stycznia 2025 roku?

W oficjalnym komunikacie wydanym przez Nederlandse Spoorwegen głównego krajowego przewoźnika czytamy, iż ceny biletów kolejowych i abonamentów wzrosną średnio o 6,18 proc. od 2025 roku.

Rzecznik NS wyjaśnił, że w ostatnich latach ceny biletów kolejowych w Holandii rosły wraz z oczekiwaną stopą inflacją, ale w tym okresie tempo wzrostu cen było wyższe. W rezultacie koszty rosły niewspółmiernie szybko w porównaniu do cen oferowanych dla pasażerów.

Początkowo wzrost cen za usługi oferowane przez NS miał wynieść 8,7 proc. w tym roku, ale dzięki dofinansowaniu w wysokości 120 milionów euro ze strony holenderskiego rządu, udało się tego uniknąć.

- Advertisement -

O ile podrożeją bilety kolejowe w Holandii?

Zasadniczo, ten „zrekompensowany” przez krajowe władze wzrost cen biletów kolejowych mógłby zostać dodany do regularnej podwyżki na rok 2025. Jednak także i teggo udało się uniknąć. W jaki sposób?

Koszt rosnących cen po części weźmie na siebie NS i holenderski rząd, a tylko część zostanie przerzucona na pasażerów. Dzięki temu zapłacą oni tylko o 6,18 proc. więcej, niż do tej pory. Stanowi to jedną trzecią planowanego wzrostu na 2024 rok, powiększoną o regularną podwyżkę wynikającą z inflacji, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego nltimes.nl.

– Gdybyśmy nie zawarli żadnych porozumień w tej sprawie, wzrost wyniósłby 12 proc. – podsumował rzecznik NS, jak cytujemy za nltimes.nl.

Kto nie musi przejmować się podwyżkami?

Warto w tym miejscu dodać, iż te zmiany nie wpłyną na ceny biletów kolejowych dla dzieci do 11. roku życia w 2025 roku. Dotyczy to również osób podróżujących bez ograniczeń poza godzinami szczytu z abonamentem NS Flex Dal Vrij.

Ponadto NS poinformowało, że ​​prawie pół miliona biletów zostało sprzedanych z rabatem dzięki wcześniejszej rezerwacji, odkąd ten program został wprowadzony w lutym 2024, jak podaje nltimes.nl. Badania rzekomo dowodzą, że jedna czwarta tych podróżnych nie podróżowałaby pociągiem bez rabatu, który może wynieść nawet do 60 proc.

Przeczytaj także

Amsterdam z rekordowym podatkiem turystycznym. Czy odstraszy gości?

Amsterdam może „pochwalić” się najwyższym podatkiem turystycznym w Europie – wynika z danych platformy Holidu. Mimo niechlubnego wyniku liczba rezerwowanych noclegów w mieście rośnie.

Wynajem mieszkania w Holandii coraz droższy

Wynajem mieszkania w Holandii podrożał w ciągu ostatniego roku o ponad 17 proc. Sytuacja na rynku nieruchomości w kraju jest obecnie trudna.

Atak na prokuraturę w Holandii i zakłócenie procesów sądowych

Cybernetyczny atak na prokuraturę w Holandii odciął ją od Internetu na parę tygodni. Doszło do poważnych zakłóceń w procesach sądowych. Część rozpraw odwołano.

Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne pojazdy szpitalne. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport