Obraz skradziony z polskiego muzeum odnalazł się w Holandii

Obraz Pietera Brueghela Młodszego, który ukradli z polskiego muzeum 51 lat temu tajni agenci, odnalazł się w Holandii. Dzieło pojawiło się na wystawie w mieście Gouda.

Obraz skradziony przez polskich agentów w 1974 roku z Muzeum Narodowego w Gdańsku, odnalazł się po 51 latach w holenderskim mieście.

Odnalazł się obraz skradziony z polskiego muzeum

Polskie władze potwierdziły, że portret żony rolnika autorstwa Pietera Brueghela Młodszego, prawdopodobnie pochodzący z 1626 roku, jest tym samym, który skradziono z Muzeum Narodowego w Gdańsku w 1974 roku.

- Advertisement -

Holenderski detektyw zajmujący się odnajdywaniem skradzionych dzieł sztuki, Arthur Brand, odegrał kluczową rolę w znalezieniu obrazu skradzionego z polskiego muzeum.

Przeczytał artykuł w czasopiśmie o obrazie Brueghela, który miał trafić na wystawę w Muzeum w Goudzie. Wtedy postanowił zbadać sprawę. W artykule zacytowano anonimowego właściciela, który powiedział, że jego ojciec kupił dzieło od właściciela galerii.

Brandt rozpoznał jednak, że obraz jest tym, który znajdował się na liście „najbardziej poszukiwanych” skradzionych dzieł sztuki polskiego rządu od 1974 roku.

Agenci specjalni zamieszani w sprawę

Wiadomo, że na świecie istnieje kilka kopii obrazu Pietera Brueghela Młodszego. Jednak po przeszukaniu archiwów i bazy danych Interpolu dotyczącej skradzionych dzieł sztuki, Brandt był w stanie potwierdzić, że obraz w Goudzie jest tym samym, który skradziono w Gdańsku.

Natomiast Richard Bronswijk z holenderskiej policji powiedział agencji AFP:

– Jesteśmy w stu procentach pewni, że to ten sam obraz, który zniknął z Muzeum Narodowego w Gdańsku w 1974 roku.

Kradzież obrazów z Muzeum Narodowego w Gdańsku

Z polskiego muzeum skradziono zarówno obraz Pietera Brueghela Młodszego, jak i inne dzieło z tego samego okresu. Było nim Ukrzyżowanie Anthony’ego van Dycka. Zastąpiono je fotografiami wyciętymi z magazynów.

Kradzież odkryto dopiero, gdy pracownik muzeum przypadkowo strącił obraz ze ściany łamiąc ramę. Funkcjonariusz celny, który zgłosił się na policję twierdząc, że obraz przemycono z kraju, zginął na krótko przed tym, jak miał złożyć zeznania.

Śledztwo w sprawie kradzieży obrazów przejęła polska służba bezpieczeństwa SB, która według Brandta niemal na pewno stała za całą operacją.

– Byli jedynymi ludźmi w czasach komunistycznych, którzy byli w stanie dokonać takiego rabunku i wywieźć dzieła z kraju – powiedział Brandt.

Dodał również:

– Dobrze, że sprawa nie jest przedawniona, bo do przestępstwa doszło w okresie rządów komunistycznych. Byłoby wspaniale, gdyby obie sprawy zostały ponownie zbadane.

Przeczytaj także

Amsterdam z rekordowym podatkiem turystycznym. Czy odstraszy gości?

Amsterdam może „pochwalić” się najwyższym podatkiem turystycznym w Europie – wynika z danych platformy Holidu. Mimo niechlubnego wyniku liczba rezerwowanych noclegów w mieście rośnie.

Wynajem mieszkania w Holandii coraz droższy

Wynajem mieszkania w Holandii podrożał w ciągu ostatniego roku o ponad 17 proc. Sytuacja na rynku nieruchomości w kraju jest obecnie trudna.

Atak na prokuraturę w Holandii i zakłócenie procesów sądowych

Cybernetyczny atak na prokuraturę w Holandii odciął ją od Internetu na parę tygodni. Doszło do poważnych zakłóceń w procesach sądowych. Część rozpraw odwołano.

Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne pojazdy szpitalne. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport