Od czasu pandemii średni czynsz w Wielkiej Brytanii wzrósł o ponad jedną czwartą

Najnowsze dane dotyczące rynku najmu w Wielkiej Brytanii szokują. Okazuje się, że koszt wynajmu mieszkania wzrósł od czasu pandemii Covid-19 o ponad jedną czwartą.

Wynajem mieszkań w UK coraz droższy

Z szacunków wykonanych przez agencję nieruchomości i wynajmu Savills wynika, że typowy czynsz za najem prywatnego mieszkania w Wielkiej Brytanii wzrósł w porównaniu do grudnia 2022 r. o 9,5 proc. Eksperci przewidują także, że w 2024 r. wzrośnie on o kolejnych 6 proc. Po czym ceny powinny się ustabilizować. Już teraz jednak wiemy, że z końcem 2023 roku za mieszkanie płacimy średnio o ponad jedną czwartą więcej niż tuż przed wybuchem pandemii Covid-19. Od marca 2020 r., czyli od momentu wprowadzenia pierwszego lockdownu, czynsze w UK wzrosły o 26 proc.

- Advertisement -

A dlaczego mamy do czynienia z aż tak dużym wzrostem cen najmu? Eksperci nie mają wątpliwości. Winny jest przede wszystkim duży popyt na nieruchomości o przyzwoitym, dobrym standardzie, przy jednoczesnej słabej podaży takich lokali. Poza tym zwiększył się koszt kredytów hipotecznych, na skutek stale podwyższanych stóp procentowych. A te landlordzi przerzucają na najemców.

Najem jest drogi, a zainteresowanych ludzi nie brakuje

Niedobór nieruchomości na wynajem o przyzwoitym standardzie sprawił, że w kolejce do najmu, nawet drogiego, ustawiają się tłumy ludzi. Niestety, popyt jest tak duży, a podaż na tyle mała, że najemcy godzą się na „kosmiczne” stawki. Byle tylko gdzieś spokojnie osiąść. Niektórzy przystają nawet na drakońskie warunki landlordów i dla zapewnienia sobie lokum płacą czynsz za cały rok z góry. – Konkurencja wśród osób zainteresowanych najmem jest ostra. A najemcy muszą godzić się na wyższe ceny, aby zapewnić sobie umowę najmu. Sprzyja też temu, choć tylko częściowo, wyraźny wzrost dochodów. On też powoduje wzrost czynszów w perspektywie krótko- i średnioterminowej. (…) Bardzo trudno przewidzieć, skąd będzie pochodził wzrost podaży mieszkań pod wynajem w ciągu najbliższych kilku lat – wyjaśnia Emily Williams z Savills.

 

Teksty tygodnia

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Zabezpiecz swoją przyszłość w UK – zdobądź nowy zawód dzięki studiom z dofinansowaniem. Z Career Activator ten proces będzie prostszy, niż myślisz

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie