Od października rachunki za energię wzrosną o 149 funtów rocznie

Ofgem podjął decyzję w sprawie nowego pułapu cenowego. Zgodnie z nią – typowe roczne rachunki za energię w przeciętnym gospodarstwie domowym od października wzrosną o 149 funtów rocznie.

Mieszkańcy Wysp, którzy zużywają przeciętną ilość gazu i energii elektrycznej, muszą przygotować się na wzrost rachunków do 1717 funtów rocznie. Jest to podwyżka o 10 proc. w porównaniu z obecnymi cenami.

- Advertisement -

Rachunki za energię wzrosną od października

Organ regulacyjny Ofgem ustalił nowy limit cenowy za każdą jednostkę gazu i energii elektrycznej zużywanej w 28 milionach domów w Anglii, Walii i Szkocji. Mimo że nowe ceny będą niższe niż ubiegłej zimy (o około 117 funtów rocznie), to odczujemy ich podwyżkę w porównaniu z cenami obecnymi.

Gospodarstwa domowe korzystające z liczników przedpłatowych zapłacą nieco mniej niż gospodarstwa korzystające z polecenia zapłaty. A typowy rachunek wyniesie po podwyżce 1669 funtów rocznie.

Wzrost rachunków wynika z wycofania się rządu z części programów dotyczących wsparcia dla mieszkańców Wysp pokryciu kosztów energii. Laburzyści ogłosili w ubiegłym miesiącu ograniczenie dostępności do Winter Fuel Payment dla 10 mln emerytów w Anglii i Walii.

Pomoc dla gospodarstw domowych

W kwietniu i lipcu tego roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen energii. Jednak w październiku, tuż przed zimą, wzrosną one znowu o około 12 funtów miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Podwyżka pułapu cenowego dokonana przez Ofgem spowodowana jest wyższymi cenami energii na międzynarodowym rynku. Te z kolei związane są z rosnącymi napięciami geopolitycznymi. A także ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które napędzają popyt na gaz.

Natomiast analitycy twierdzą, że w styczniu przyszłego roku prawdopodobna jest kolejna podwyżka cen. Co ciekawe – regulator cen energii rozważa reformę obecnego systemu.

Miatta Fahnbulleh, minister ds. energii, zaprosiła dostawców energii do wspólnych rozmów 28 sierpnia. Celem spotkania będzie omówienie wsparcia dla osób najbiedniejszych. Niektóre gospodarstwa domowe są już zadłużone u swoich dostawców. A niebawem będą musiały zmierzyć się z podwyżkami cen w okresie poprzedzającym zimę.

Teksty tygodnia

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Podatek dochodowy. Emeryci mogą zaoszczędzić tysiące funtów

Emerytura często kojarzy się z czasem odpoczynku, ale to nie oznacza końca obowiązków podatkowych. Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, emeryci powinni dobrze rozumieć, jak działa podatek dochodowy.

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Naprawa „elektryka” tylko z pozwoleniem. Koncerny ścigają niezależnych mechaników

Coraz więcej niezależnych mechaników i serwisów na świecie musi liczyć się z ryzykiem pozwów ze strony chińskich producentów samochodów elektrycznych. Oficjalnie przyczyną są względy bezpieczeństwa. Jak tłumaczą koncerny, ingerowanie w systemy EV bez odpowiednich uprawnień może zagrażać zarówno użytkownikom, jak i infrastrukturze informatycznej pojazdu.

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie