Ogromne korki w całej Holandii od 9 maja

Jak co roku ostrzega się przed wzmożonym ruchem na drogach podczas długiego weekendu Wniebowstąpienia Pańskiego. Tzw. Hemelvaartsdag czyli dzień Wniebowstąpienia Pańskiego to święto narodowe w Holandii i wiele osób wyjeżdża z tej okazji.

ANWB spodziewa się zatłoczonych dróg już wieczorem w środę. W zeszłym roku, w noc przed Hemelvaart, korki na drogach sięgały ponad 1000 kilometrów.

Największy ruch będzie w środę na drogach Utrechtu, kierując się na południe i w stronę Veluwe. Ruch będzie również w pobliżu Arnhem, Nijmegen i Noord-Brabant.

- Advertisement -

Kierowcy powinni być również przygotowani na utrudnienia i opóźnienia na kilku drogach otaczających Rotterdam. Część autostrady A16 przy Rotterdamie zostanie zamknięta w weekend.

Rijkswaterstaat poinformował, że droga będzie zamknięta od godziny 20:00 w środę, 8 maja, do 5:00 w poniedziałek, 13 maja, jadąc w kierunku Rotterdamu między węzłami Ridderkerk i Terbregseplein. Przewidywany dodatkowy czas z powodu zamknięcia drogi wynosi od 30 do 60 minut. Roboty drogowe są konieczne w celu wymiany wiaduktu na A16 nad Hoofdweg w pobliżu węzła Terbregseplein w Rotterdamie.

Żółte znaki i tablice informacyjne w pobliżu i nad drogami będą wskazywać trasy objazdów. Ruch zostanie przekierowany autostradami A15, A4 i A20.

Prace drogowe trwają również w Rotterdamie. Hoofdweg w pobliżu wiaduktu A16 będzie zamknięta dla całego ruchu w obu kierunkach do czwartku, 23 maja, do godziny 6 rano. 27 Rotterdam Prins Alexander na A16, która jest już zamknięta i pozostanie zamknięta do września 2025 roku.

Wielu turystów zazwyczaj przyjeżdża na Hemelvaartsday i w piątek, co powinno prowadzić do bardziej zatłoczonych terenów rekreacyjnych, parków atrakcji i centrów wyprzedażowych.

Kierowcy przejeżdżający przez Holandię, powinni wziąć pod uwagę dodatkowy czas i zatłoczenie na drogach.

Czym jest Dzień Wniebowstąpienia?

Dzień Wniebowstąpienia jest kluczową datą w kalendarzu chrześcijańskim i oznacza dzień, w którym Kościół świętuje wstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba 40 dnia po Jego zmartwychwstaniu. Dzień Wniebowstąpienia zawsze przypada dokładnie 39 dni po Niedzieli Wielkanocnej – dniu zmartwychwstania Chrystusa – i 10 dni przed Pięćdziesiątnicą (Pinksteren).

Oznacza to, że data Wniebowstąpienia zmienia się każdego roku Jest to święto obchodzone przez chrześcijan na całym świecie i jest uznawane w wielu krajach Europy, w tym w Szwajcarii, Niemczech i Francji.

W języku niderlandzkim Dzień Wniebowstąpienia znany jest jako Hemelvaartsdag – lub po prostu Hemelvaart – co tłumaczy się bezpośrednio jako „dzień wniebowstąpienia nieba”.

Dlaczego Hemelvaart jest holenderskim świętem?

Uważa się, że pierwsze znane obchody tego dnia miały miejsce w IV wieku, ale z czasem Wniebowstąpienie stało się coraz ważniejszym świętem w Kościele katolickim. Podobnie jak wiele innych krajów na całym świecie, Holandia jest tradycyjnie krajem katolickim, a wiele kluczowych świąt katolickich obchodzonych jest wraz ze świętami narodowymi.

Oznacza to, że chociaż holenderska kultura i społeczeństwo stają się coraz bardziej świeckie, wiele świąt religijnych jest nadal uznawanych w kraju, co oznacza, że urzędnicy państwowi i większość osób pracujących w Holandii ma obowiązkowy dzień wolny w Hemelvaart.

 

Przeczytaj także

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Podwyżka cen biletów kolejowych w Holandii

Pasażerów kolei w Holandii czeka wzrost cen biletów od przyszłego roku. Będzie on jednak mniejszy niż wcześniej zapowiadano i będzie wiązał się z pewnymi utrudnieniami.

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport