Opieka zdrowotna dla Polaków mieszkających w Holandii

Jak wygląda holenderska służba zdrowia, dostęp do lekarzy i koszty leczenia? Podpowiadamy, co robić w nagłych przypadkach.

Zainteresowanie pracą zawodową w Holandii wśród Polaków z roku na rok wzrasta. Świadczą o tym zarówno statystyki prowadzone przez polskie instytucje, jak i funkcjonujące w Holandii. Zgodnie z raportem Centralnego Biura Statystyk Królestwa Niderlandów, najczęściej wśród osób z zagranicy pracy w Holandii poszukują właśnie Polacy. Zatrudnienie wiąże się jednak z kilkoma ważnymi kwestiami, takimi jak np. ubezpieczenie zdrowotne. W Holandii jest ono obowiązkowe. Sprawdź, jak skorzystać z lekarza, pracując w tym kraju i co warto wiedzieć o niderlandzkim systemie zdrowotnym.

Jak się zarejestrować do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego)?

Praca Polaków i innych obcokrajowców w Holandii w kontekście ubezpieczenia traktowana jest tak samo, jak w przypadku Holendrów. W kraju tym obowiązuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Każda osoba nim objęta ma prawo do skorzystania z zakresu świadczeń, który obejmuje m.in. opiekę lekarza rodzinnego, usługi pielęgniarki, pobyt w szpitalu czy konsultacje u specjalistów.

Aby skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, najpierw należy go znaleźć. Najwygodniejszą i zarazem najszybszą opcją będzie skorzystanie z portalu internetowego ZorgkaartNederland (www.zorgkaartnederland.nl). Na stronie dostępne są wszelkie informacje o placówkach medycznych oraz lekarzach rodzinnych świadczących usługi medyczne na terenie całego kraju. Ewentualnie informacje na temat znajdujących się w pobliżu ośrodków zdrowia można też uzyskać z broszury informacyjnej (gemeentegids) dostępnej w każdym lokalnym urzędzie miejskim (Gemeentehuis).

Kiedy znajdziemy i wybierzemy już odpowiednią placówkę, należy się zarejestrować. Aby było to możliwe, trzeba posiadać:

  • ważny dokument potwierdzający tożsamość,
  • BSN (holenderski numer identyfikacyjny),
  • kartę opieki zdrowotnej, w której zawarte są informacje o posiadanym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Rejestracji do lekarza w Holandii można zazwyczaj dokonać osobiście, ale też za pośrednictwem telefonu lub przez Internet. Aby móc skorzystać z usług lekarza rodzinnego wystarczy najtańsze ubezpieczenie zdrowotne w Holandii.

Jak skorzystać z dentysty w Holandii?

Dentysta w Holandii przyjmuje w ramach posiadanego specjalnego ubezpieczenia zdrowotnego, ale też na zasadzie leczenia odpłatnego. Pacjent, w tym także Polak pracujący w Holandii ma w tej kwestii wybór. Większość osób korzysta jednak z usług dentystycznych w ramach ubezpieczenia.

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii (basisverzekering) nie obejmuje usług dentystycznych dla dorosłych. Konieczne jest więc wykupienie holenderskiego ubezpieczenia dentystycznego (aanvullende verzekering), które może mieć różny zakres i pokrywać część zabiegów, jak i całkowite leczenie. W przypadku dzieci ubezpieczenie dentystyczne do ukończenia 18. roku życia ujęte jest w ramach ogólnego podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Aby odbyć wizytę dentystyczną w Holandii, należy najpierw wybrać określoną placówkę, a następnie się w niej zarejestrować. Nie warto zwlekać z tym aż pojawią się problemy z zębami. Gabinety dentystyczne mają ograniczone limity pacjentów w swoich bazach. Dlatego rejestrację dobrze jest wykonać zaraz po przeprowadzce i rozpoczęciu pracy w Holandii.

Jak działa system opieki medycznej w nagłych przypadkach?

Pomoc lekarską w nagłych przypadkach w Holandii, a także w stanach zagrażających życiu można wezwać, wybierając numer alarmowy 112. Jeżeli dany przypadek wymaga szybkiej interwencji, ale możliwe jest przewiezienie pacjenta do szpitala lub placówki lekarza rodzinnego, warto skorzystać także z tej opcji.

W sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy lekarskiej w nagłych przypadkach w Holandii, a placówki medyczne są już nieczynne, należy zadzwonić do dyżurującej przychodni lekarskiej. Adres i numer telefonu znajdziemy w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu „huisartsenpost” oraz nazwy miejscowości, w której się znajdujemy.

Dostępność polskojęzycznych lekarzy i specjalistów w Holandii

Lekarze specjaliści w Holandii świadczą usługi medyczne na podobnych zasadach jak w Polsce. Również można skorzystać z konsultacji na podstawie skierowania uzyskanego od holenderskiego lekarza rodzinnego lub udać się do takiej osoby prywatnie i odpłatnie. Specjaliści przyjmują zarówno w szpitalach, centrach medycznych, klinikach, jak i prywatnych gabinetach. Przed wizytą należy jednak sprawdzić, czy dany lekarz świadczy usługi nieodpłatnie w ramach ubezpieczenia i na podstawie skierowania, czy też wyłącznie za opłatą.

W Holandii może nam pomóc nie tylko holenderski specjalista, ale też polski lekarz. Holandia jest krajem, na którego terenie znajdziemy Polaków specjalizujących się w większości dziedzin medycyny pracujących i mieszkających zarówno na stałe za granicą, jak i odbywających kontrakty czy staże. Konkretnego specjalistę z powodzeniem wyszukamy w Internecie. Przykładem strony internetowej, z której pomocą znajdziemy polskich lekarzy w Holandii określonej specjalizacji, jak i w danym regionie jest witryna https://www.polscylekarze.org/baza-lekarzy/holandia/wszystkie/dowolna.

Holandia – koszty wizyt lekarskich i leczenia oraz refundacje z ubezpieczenia

Refundacją leczenia w Holandii objęte są działania medyczne w ramach ubezpieczenia. Jednak w przypadku potrzeby wykonania szerokiej i szczegółowej diagnostyki, w Holandii wymagane jest uiszczenie specjalnej opłaty. To tzw. ryzyko własne, które obowiązuje osoby powyżej 18. roku życia. Koszt takiej opłaty w 2024 roku wynosi 385 euro i w sytuacji, gdy zachodzi konieczność wykonania badań czy operacji wycenionej np. na kwotę 2000 euro, osoba ubezpieczona pokrywa z tej sumy 385 euro z własnej kieszeni, właśnie z tytułu opłaconego ryzyka własnego.

Skorzystanie z prywatnej wizyty u lekarza rodzinnego w Holandii to koszt około 30 euro. Koszt wizyty u specjalisty w Holandii waha się w granicach od 40 do 75 euro. Leczenie w szpitalu wiąże się z opłatą w wysokości ok. 21 euro za jeden dzień pobytu, natomiast skorzystanie z usług dentysty to wydatek od 50 do 250 euro w zależności od rodzaju działań. Przykładowo, czyszczenie i higienizacja zębów będzie kosztowała około 50 euro, ale usunięcie zęba wyniesie już ok. 250 euro.

Niezależnie od tego, czy planujemy wyjazd do Holandii do pracy, przeprowadzkę na stałe, czy też jedynie wyjazd na kilka dni w celu odwiedzenia najpiękniejszych holenderskich miejsc, warto znać podstawowe zasady funkcjonowania holenderskiego systemu opieki zdrowotnej. Różnią się one od warunków panujących w Polsce, dlatego do każdego pobytu trzeba się odpowiednio przygotować i najlepiej zanotować najważniejsze informacje, aby mieć je w razie potrzeby pod ręką.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport