piątek, 20 września, 2024

Osoby pracujące i młodzi rodzice – zyskają czy stracą po ogłoszeniu nowego budżetu?

W środę 22 listopada Jeremy Hunt ogłosił tzw. Autumn Statement. A wraz z nim szereg czekających nas w najbliższym czasie ulg podatkowych i podwyżek świadczeń. Co jednak o rozwiązaniach przyjętych w połowie roku budżetowego sądzą zwykli mieszkańcy UK?

Autumn Statement – stan gospodarki brytyjskiej napawa optymizmem?

W wystąpieniu w ramach tzw. Autumn Statement Jeremy Hunt nie tylko zaprezentował najnowsze wskaźniki gospodarcze dla UK, ale też zapowiedział wprowadzenie pewnych ulg w obciążeniach i podwyżek niektórych świadczeń. Kanclerz skarbu zaznaczył, że „po globalnej pandemii i kryzysie energetycznym, [a także] podjęciu trudnych decyzji w celu przywrócenia gospodarki na właściwe tory, zamiast recesji, gospodarka wzrosła”. Polityk stwierdził, że rządowy „plan dla brytyjskiej gospodarki działa, choć praca nie została zakończona”. A to wszystko w obliczu mniej optymistycznych danych OBR, który skorygował najbliższe prognozy w dół. Na 2024 rok OBR prognozuje wzrost PKB o 0,7 proc. (zamiast 1,8 proc.). Z kolei w 2025 r. wzrost ma wynieść 1,4 proc. (zamiast 2,5 proc.), a w 2026 r. o 1,9 proc. (zamiast 2,1 proc.). Jednocześnie jednak trzeba przypomnieć, że tegoroczny wzrost PKB będzie znacznie wyższy niż przewidywano w marcu. Gospodarka na Wyspach wzrośnie o 0,6 proc., a nie, jak się spodziewano, zmaleje o 0,2 proc.

Ulgi podatkowe i podwyżki wynagrodzeń i świadczeń

Jednym z głównych założeń jesiennego budżetu, który stanowi oświadczenie o stanie finansów publicznych w połowie roku budżetowego, było podniesienie w przyszłym roku płacy minimalnej. Od kwietnia 2024 r. stawka National Living Wage wzrośnie z 10,42 funtów za godzinę do 11,44 funta. Stawka ta będzie wypłacana pracownikom powyżej 21. roku życia. A nie, jak wcześniej, powyżej 23. roku życia. Kolejną pozycją w budżecie jest obniżenie składek z tytułu National Insurance Contributions. Od stycznia 2024 r. składka NIC zmniejszy się z 12 proc. do 10 proc. dla pracowników (ok. 450 funtów oszczędności dla osób osiągających średnie dochody). A także z 9 proc. do 8 proc. dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą (ang. self-employed). Dodatkowo o 6,7 proc. podwyższone zostaną zasiłki dla osób w wieku produkcyjnym (zgodnie ze stopą inflacji z września) i o 8,5 proc. wzrosną emerytury.

Brytyjczycy nie są zadowoleni z nowych rozwiązań budżetowych?

Już dzień po ogłoszeniu Autumn Statement można było przeczytać w mediach, że wielu ludzi jest rozczarowanych propozycjami. Na łamach „The Guardian” 44-letni pscyholog-terapeuta z Leeds poskarżył się na przykład, że liczył na odmrożenie progów podatkowych. Adam Houghton, który prywatnie jest też ojcem dwójki dzieci przyznał, że obecnie zarabia 50 952 funty przed opodatkowaniem. A w przyszłym roku jego wynagrodzenie wyniesie 57 349 funtów. Gdyby progi w zakresie podatku dochodowego zostały podniesione zgodnie z inflacją, to wyższa, 40-proc. stawka podatku dochodowego objęłaby dopiero pensję Brytyjczyka powyżej 57 170 funtów. A bez takiej podwyżki, 40-proc. próg obejmie już znacznie większą część jego pensji. – Dla mojej rodziny koszty utrzymania są dużym utrudnieniem, przy naszym miesięcznym budżecie. Ceny jedzenia i energii naprawdę wzrosły. Ludziom mającym mniej pieniędzy musi być naprawdę ciężko. Nie mam pojęcia, jak sobie radzą – podsumował mężczyzna.

A podobne rozczarowanie można też usłyszeć u 35-letniej Sophie Chatziapostolou. Kobieta dwa razy w tygodniu musi wynajmować opiekunkę do opieki nad swoją 2-letnią córeczką. To kosztuje 600 funtów miesięcznie, czyli pochłania blisko jedną trzecią jej zarobków. Chatziapostolou bardzo liczy na pomoc rządu w zakresie przywracania młodych rodziców rynkowi pracy. Ale nie wierzy, że szybko pomoc ta zostanie zrealizowana.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?