Zaginiona gitara Johna Lennona sprzedana za prawie 3 miliony USD!

Zaginiona gitara Johna Lennona z filmu The Beatles „Help!” z 1965 roku została sprzedana na aukcji w nowojorskim Hard Rock Cafe w środę za ponad 2,8 miliona dolarów. Julien’s Auctions potwierdziło w oświadczeniu, że 12-strunowa gitara akustyczna Framus Hootenanny stała się piątą najdroższą gitarą, jaką kiedykolwiek sprzedano.

Gitara przeleżała na strychu 50 lat

Gitara została znaleziona na strychu po zaginięciu 50 lat temu. Według Julien’s Auctions, Lennon podarował gitarę koledze muzykowi Gordonowi Wallerowi w 1965 roku. Lennon i Paul McCartney pisali wówczas piosenki dla Wallera. Waller później przekazał gitarę swojemu menadżerowi, który przyniósł ją do domu i umieścił na swoim strychu. Tam gitara przeleżała przez następne pięć dekad.

Andy Babiuk, muzyk, autor i ekspert od sprzętu Beatlesów, potwierdził w rozmowie z Julien’s Auctions, że gitara jest prawdziwa.

Zobacz gitarę w wideo domu aukcyjnego Julien’s:

Instrumenty muzyczne należące do członków zespołu The Beatles osiągały wysokie ceny na poprzednich aukcjach. W 2015 roku gitara skradziona Lennonowi w latach 60. została sprzedana za 2,4 miliona dolarów na aukcji w Kalifornii.

Inne pamiątki po Lennonie

Na aukcjach na całym świecie sprzedano wiele pamiątek po Johnie Lennonie. Rickenbacker 325 z 1958 roku, na którym Lennon grał w pierwszych latach The Beatles, został sprzedany za 517 500 dolarów w 2017 roku. Gitara Epiphone Casino z 1962 roku, używana przez Lennona podczas nagrywania albumu „Rubber Soul”, została sprzedana za 240 000 dolarów w 2019 roku. Również rękopisy i notatki cieszyły sie ogromnym zainteresowaniem. Rękopis tekstu piosenki „Imagine” został sprzedany za 2,4 miliona dolarów w 2005 roku. Notatki Lennona do piosenki „Hey Jude” zostały sprzedane za 75 000 dolarów w 2016 roku.

Niezwykła historia fanki Lennona

Autorka scenariuszy do programów telewizyjnych Gail Renard sprzedała po Lenonnie kilka pamiątek, które zdobyła w nietypowy sposób. Renard miała 16 lat, kiedy Lennon i jego świeżo poślubiona żona Yoko Ono przyjechali w maju 1969 roku do Montrealu, gdzie – podobnie jak wcześniej w Amsterdamie – zorganizowali happening bed-in, udzielając wywiadów w hotelowym łóżku i debatując o pokoju na świecie. Dziewczyna wślizgnęła się do Queen Elizabeth Hotel i poprosiła parę o spotkanie. W hotelu spędziła resztę tygodnia i zaprzyjaźniła się z Lennonem i Yoko. To wtedy Lennon podarował jej kilka pamiątek, w tym właśnie rękopis, ze słowami: „Kiedyś będą wiele warte”. Kobieta za 834 tys. dolarów sprzedała na aukcji w domu Christie’s w Londynie rękopis piosenki Johna Lennona „Give Peace a Chance”.  Jednak prawdziwym hitem okazała się ręcznie malowana skóra bębna uwieczniona na okładce płyty „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. Sprzedano ją za 1,1 mln dolarów, cztery razy drożej niż oczekiwano. Szacowana cena za rękopis wynosiła pół miliona dolarów.

Piosenka „Give Peace a Chance” została nagrana pod koniec tygodniowej sesji w montrealskim hotelu.

 

Teksty tygodnia

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie