Parlament holenderski przyjął ustawę o przystępnym czynszu

Ustawa o przystępnym czynszu (Wet Betaalbare Huur) została przegłosowana w dniu wczorajszym, we wtorek 25 czerwca 2024 roku w Eerste Kamer, wyższej izbie holenderskiego senatu. Za jej sprawą obniżeniu ulegną czynsze między innymi w sektorze mieszkań socjalnych.

Zapisy obecne w ustawie zostaną wdrożona od poniedziałku, na dzień przed tym, jak władze w kraju obejmie prawicowa koalicja. Zgodnie z oczekiwaniami, PVV poparła tę inicjatywę, ale posłowie VVD i BBB, którzy będą tworzyć nowy gabinet polityczny, głosowali przeciw

Największe dyskusje w parlamencie wzbudzała nowa legislacja dotyczącą rozszerzenia zakresu obowiązywania systemu punktowego, metody oceny mieszkania i określania maksymalnego czynszu, jaki może pobierać wynajmujący. Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „NL Times” w myśli nowych zapisów będzie on również stosowany w przypadku domów o wartości do 186 punktów, co według najnowszych obliczeń z początku czerwca odpowiadało miesięcznemu czynszowi wynoszącemu ponad 1100 euro. System punktów dla segmentu rynku średniej klasy będzie miał zastosowanie wyłącznie do nowych umów. Minie trochę czasu, zanim wszystkie czynsze w tym sektorze zostaną w ten sposób ograniczone.

- Advertisement -

Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?

Ponadto lokalne władze będą mogły podejmować działania przeciwko zawyżonym cenom nieruchomości, w przeciwieństwie do obecnej sytuacji. Teraz najemcy muszą kontaktować się ze swoim wynajmującym w celu zawarcia umowy lub z Trybunałem ds. Czynszu, jeśli mają jakiekolwiek skargi. Landlordowie, którzy ustalają zbyt wysokie ceny, mogą zostać ostrzeżeni lub ukarani grzywną.

Warto odnotować, że holenderskie gminy nie są jeszcze gotowe do wdrożenia nowych przepisów. Stowarzyszenie zrzeszające lokalne władze (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) złożyło wniosek o przyznanie sześciomiesięcznego przedłużenia, który został przyjęty jednogłośnie w Eerste Kamer.

Czy realnie pomoże ona najemcom?

Inwestorzy i deweloperzy twierdzą, że nowe przepisy sprawią, że inwestowanie w tańsze mieszkania na wynajem stanie się nieopłacalne. Zmiany powinny przynieść korzyści pracownikom zagranicznym, szczególnie w większych miastach, gdzie właściciele często pobierają wysokie czynsze za małe mieszkania, chociaż nowe przepisy będą dotyczyć tylko nowych najemców.

Urzędnicy miejscy w Amsterdamie szacują, że zaledwie 25% prywatnych nieruchomości na wynajem w stolicy będzie warte więcej niż 186 punktów. Obecnie około 50% z 150 000 domów będących własnością prywatnych właścicieli w Amsterdamie jest wynajmowanych za kwotę ponad 1100 euro.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport