Partia Pracy powalczy o wprowadzenie swobodnego przepływu osób z UE dla osób poniżej 30. roku życia

Nie od dziś wiadomo, że Partia Pracy nie tylko chce zacieśniać współpracę z Unią Europejską, ale też że zamierza renegocjować pewne postanowienia, żeby naprawić ze Wspólnotą więzi „zniszczone” przez torysów. Jednym z pomysłów, który ma dużą szansę pojawić się na stole negocjacyjnym, jest przywrócenie swobodnego przepływu osób, ale tylko dla ludzi poniżej 30. roku życia.

Będą zmiany w stosunkach UK-UE?

Przed wyborami powszechnymi 4 lipca Sir Keir Starmer stanowczo zaprzeczał, jakoby Partia Pracy chciała ponownie wprowadzić Wielką Brytanię do Unii Europejskiej. Także po wygranych przez laburzystów wyborach, Starmer podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko i zaznaczył niedawno, że osobiście nie wierzy, żeby Wielka Brytania zdołała przystąpić do UE jeszcze za jego życia. Jednak ponowne przyłączenie się do Unii Europejskiej to nie to samo, co nawiązanie ze Wspólnotą nowych stosunków. A tutaj laburzyści od początku obiecywali, że będą pracować nad renegocjowaniem niektórych postanowień z Brukselą, tak, aby ułatwić życie ludziom i przedsiębiorcom, zarówno w UK, jak i w UE.

- Advertisement -

Jednym ze sposobów na zacieśnianie więzi pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską byłoby niewątpliwie wprowadzenie swobodnego przepływu osób dla młodych ludzi poniżej 30. roku życia. Wielka Brytania posiada już takie porozumienie z Australią, Kanadą, Japonią i kilkoma innymi krajami. Przywrócenie swobodnego przepływu dla młodych ludzi, czyli wprowadzenie czegoś na kształt Youth Mobility Scheme, nie oznaczałoby jednak powrotu do sytuacji sprzed Brexitu.

Dlaczego przywrócenie swobodnego przepływu osób dla ludzi młodych jest potrzebne?

Niektórzy politycy z Partii Pracy czy Liberalnych Demokratów nie mają wątpliwości, że przywrócenie swobodnego przepływu osób dla ludzi młodych miałoby dalekosiężne i bardzo pozytywne skutki, zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla krajów Unii Europejskiej. – Dałoby to młodym ludziom w UK fantastyczne możliwości życia i pracy w całej Europie. A dodatkowo zapewniłoby to bardzo potrzebny impuls dla gospodarki Wielkiej Brytanii – zwłaszcza dla naszego sektora hotelarskiego. Byłby to również kluczowy, pierwszy krok na drodze do odbudowy więzi, zaufania, handlu i przyjaźni z naszymi europejskimi sąsiadami, które Partia Konserwatywna tak strasznie zniszczyła – zaznaczyła Posłanka Liberalnych Demokratów Layla Moran.

Teksty tygodnia

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie