Płace w Holandii zanotowały największy wzrost od 40 lat

Według oficjalnych danych Centraal Bureau voor de Statistiek płace w Holandii wzrosły w 2024 roku średnio o 6,6%. Stanowi największy wzrost w skali ostatnich czterech dekad.

Płace dla osób zatrudnionych na terenie Holandii regulowane w ramach układów zbiorowych pracy wzrosły o 6,9 proc. w trzecim kwartale 2024 roku, co stanowi najwyższy kwartalny wzrost od końca lat 80., zgodnie ze wstępnymi danymi przedstawionymi przez CBS.

Koszty pracy kontraktowej pracodawców, obejmujące zarówno płace, jak i premie, wzrosły o 7,0 proc. w tym samym okresie, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego nltimes.nl.

- Advertisement -

W Holandii nadal można liczyć na wysokie zarobki

Trzeci kwartał roku 2024 uwypuklił również znaczne dysproporcje między poszczególnymi sektorami gospodarki Holandii. Pracownicy w takich branżach jak rynek nieruchomości, w ramach korporacji mieszkaniowych i usług finansowych odnotowali wzrosty powyżej średniej. Z kolei sektory takie jak logistyka, magazynowanie i energetyka odnotowały znacznie skromniejszy wzrost płac.

Pracownicy sektora prywatnego odnotowali największe wzrosty, a płace wzrosły w ich przypadku o 7,3 proc. w trzecim kwartale. Instytucje dotowane odnotowały wzrost o 7,1 procent, podczas gdy płace w sektorze publicznym wzrosły tylko o 5,4 proc.

Patrząc w nieco szerszej perspektywie, między rokiem 2020 a trzecim kwartałem 2024 płace w ramach układów zbiorowych wzrosły najbardziej w sektorze publicznym, wzrastając aż o 21,9 procent. Z kolei instytucje dotowane odnotowały wzrost o 20,0 proc., a płace w sektorze prywatnym wzrosły o 20,2 proc. w tym samym okresie.

Dlaczego w Holandii płace rosną w takim tempie?

W 2023 płace wynikające z układów zbiorowych pracy wzrosły o 6,1 procent, co stanowi prawie dwukrotność wzrostu o 3,2 procent odnotowanego rok wcześniej. Był to najszybszy wzrost roczny od 1982 roku. Sektor logistyczny i sektor magazynowania zanotowały wzrost o 8,5 proc. w 2023 (najwyższy) podczas gdy sektor nieruchomości odnotował wzrost na poziomie 2,5 proc. (najniższy).

Ogólny wzrost kosztów pracy pracodawców był spowodowany zmianami w składkach ubezpieczeniowych. W 2024 r. wzrosła składka na ubezpieczenie od długoterminowej niezdolności do pracy (AOF), podczas gdy składki na ubezpieczenie zdrowotne spadły.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport