piątek, 20 września, 2024

Płace w UK: Gdzie poza Londynem zarobimy najwięcej pieniędzy?

W którym mieście, poza Londynem, możemy liczyć na najwyższe płace? Najnowsze badanie pokazuje, gdzie w Wielkiej Brytanii średnie zarobki kształtują się na bardzo przyzwoitym poziomie. I jakie jeszcze miejsca, poza nieco przeludnioną i drogą stolicą, można rozważać w celu podjęcia pracy.

Wysokie płace w UK – gdzie można na nie liczyć?

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez portal Adzuna wynika, że zaraz po Londynie na najwyższe płace można się załapać w Leeds. W tym sporych rozmiarów mieście, położonym u podnóża Gór Pennińskich, średnia płaca wynosi 37 800 funtów rocznie (średnia została ustalona na podstawie 1 mln ofert pracy). Dobre płace w Leeds nie są jednak niczym zaskakującym – w końcu to liczące blisko 800 000 mieszkańców miasto w hrabstwie West Yorkshire jest siedzibą dla wielu firm sektora finansowego, takich jak First Direct i Yorkshire Bank. Poza tym w mieście swoje siedziby mają supermarket Asda, firma dostawcza Evri i i nadawca Channel 4.

Zaraz za Leeds plasują się też takie miasta jak Cambridge, Bristol i Manchester. W Cambridge, gdzie prężnie działają klastry technologiczne i przyrodnicze, średnie zarobki sięgają 37 692 funtów rocznie. Z kolei w Bristolu, stanowiącym centrum inżynierii, technologii i finansów, średnie wynagrodzenia kształtują się na poziomie 37 281 funtów. Natomiast w Manchesterze, gdzie siedziby mają m.in. Co-operative Group, AutoTrader, ITV, Kellogg’s i Adidas, średnie płace wynoszą 36 690 funtów.

Najwyższe i najniższe zarobki w UK

Oczywiście Londyn, a zwłaszcza środkowo-wschodnia część metropolii, dzierży palmę pierwszeństwa w zakresie najwyższych zarobków w kraju. W dzielnicy finansowej City, znanej też pod nazwą Square Mile, średnie zarobki kształtują się na poziomie 56 497 funtów rocznie.

Najniższe płace otrzymują z kolei mieszkańcy północno-zachodniej Szkocji. W archipelagu Hebrydów Zewnętrznych, pomimo kwitnącej turystyki, a także przemysłu związanego z tekstyliami i owocami morza, średnie zarobki wynoszą zaledwie 17 428 funtów rocznie. Niskie roczne wynagrodzenia otrzymują ponadto mieszkańcy Telford w regionie Midlands i Lerwick na Szetlandach. W Telford średnie zarobki wynoszą 24 723 funtów rocznie, a w Lerwick – 26 624 funtów rocznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?