Podwójne punkty karne za przekroczenie prędkości i korzystanie z telefonu

RSA wzywa do bardziej dotkliwego karania kierowców, którzy łamią przepisy drogowe. Punkty karne przyznawane za wykroczenia związane z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości oraz z korzystaniem telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu mają zostać podwojone.

Irlandzkie Road Safety Authority wzywa do wprowadzenia przepisów, które uderzą w kierowców łamiących przepisy drogowe obowiązujące na „Zielonej Wyspie”. Rządowa agencja powołana w celu promowania bezpieczeństwa drogowego w Irlandii chce, aby kary za niektóre wykroczenie były dotkliwsze. Jak donosi „The Irish Times”, RSA domaga się zwiększenia liczby punktów karnych, które obciążą konto kierowcy, za przekroczenie prędkości i korzystanie z telefonu komórkowego.

„Stawki” w tym względzie mają zostać podwojone, z trzech do sześciu. Warto w tym miejscu dodać, że kierowca po przekroczeniu ustalonego wcześniej limitu punktów karnych traci prawo jazdy na określony czas. W Irlandii limit ten wynosi 12 punktów w okresie trzech lat.

Bezpieczeństwo na irlandzkich drogach

W jaki sposób RSA uzasadnia swoje działania? Jak się okazuje, drogi w Irlandii stały się mniej bezpiecznie. Aż 81 osób poniosło śmierć w ramach ruchu drogowe w 2024. Aby umieścić tę liczbę w odpowiednim kontekście, trzeba napisać, że jest to najwyższa liczba zgonów odnotowanych o tej porze roku od ponad dekady. 137 kierowców zostało aresztowanych za jazdę pod wpływem alkoholu w długi weekend majowy do wczesnego poranka w niedzielę.

– Krzyczymy o to od kilku lat – komentuje Leo Leighio z orgniazacji Irish Road Victims Association, jak cytujemy za irlandzkim serwisem informacyjnym „Breaking News”. W pełni popiera decyzje RSA i zaznacza, że na drogach w kraju panuje „szaleństwo”.

Za te wykroczenia będą grozić podwójne punkty karne?

– Ludzie giną na drogach, ponad 80 rodzin straciło bliskich w tym roku. Jeśli nie chcesz dostać punktów karnych, to po prostu trzymaj się ograniczenia prędkości. Nie ma czegoś takiego jak drobne wykroczenie. Każdy przejechany kilometr z prędkością większą, niż dopuszczalna bardziej prawdopodobnie spowoduje poważniejsze obrażenia – uzupełnia Leighio.

Warto w tym miejscu również dodać, iż irlandzka Garda rozważa również wdrożenie systemu, w którym kierowcy posiadający nagrania z kamer samochodowych przedstawiające wykroczenia drogowe będą mogli je przesyłać. Dzięki temu służby będą mogły wyłapywać i karać piratów drogowych. Specjalny portal, który pozwoli kierowcom udostępniać informacje o niebezpiecznych zdarzeniach drogowych, powinien zostać uruchomiony w 2026.

Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Nagrania z kamer samochodowych posłużą do zwalczania piratów drogowych„.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Ceny prądu w Irlandii wciąż rosną

Jaka jest przyczyna stale rosnących cen prądu w Irlandii? Powoli kraj staje się jednym z najdroższych do życia. Pomimo dobrych pensji i dynamicznego rynku pracy codzienne życie jest coraz trudniejsze. 

Ryanair pozywa pasażera! Zakłócenie lotu ma swoje konsekwencje w sądzie

Irlandzki przewoźnik pozwał pasażera za incydent na pokładzie samolotu. Niepokorny Klient zakłócił lot i stwarzał zagrożenie. Co zdarzyło się na pokładzie samolotu?

Pogoda paraliżuje Irlandię

Nowy Rok w Irlandii zaczął się od ogromnych problemów z pogodą. Śnieg, wiatr i ujemne temperatury spowodowały problemy nie tylko na drogach.

National Minimum Wage w Irlandii w 2025 – o ile wzrosła płaca minimalna?

Osoby otrzymujące wynagrodzenie za swoją pracę na poziomie wyznaczonym przez National Minimum Wage będą zarabiać więcej od przyszłego roku. Podwyżka w ich przypadku sięgnie 80 centów za godzinę. Stawka minimalna w Irlandii wzrośnie z poziomu €12.70 do €13.50

Mieszkania w Irlandii są najdroższe w UE!

Posiadanie mieszkania na własność staje się luksusem. Według raportu EUROSTAT cena metra kwadratowego mieszkania przekracza możliwości finansowe większości Europejczyków. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport