Podwyżka podatku drogowego w Holandii. Kierowcy zapłacą 6,8 mld euro

Podwyżka podatku drogowego czeka kierowców w Holandii. Ominie ona tylko mieszkańców dwóch prowincji – Groningen i Drenthe. Dzięki niej do budżetu ma wpłynąć ponad 6,8 mld euro.

Tegoroczna podwyżka podatku drogowego w Holandii ma wnieść do budżetu około 422 mln euro więcej niż w roku 2023. Oznacza to, że łączna kwota do zapłacenia przez kierowców wyniesie ponad 6,8 mld euro – wynika z najnowszych danych agencji statystycznej CBS.

Podwyżka podatku drogowego

Podatek drogowy w Holandii składa się z dwóch części. Pierwsza część kwoty zagospodarowywana jest przez samorządy prowincji, a druga trafia do centralnego ministerstwa transportu.

W tym roku wszystkie prowincje podnoszą stawki oprócz dwóch – Groningen i Drenthe. Największa podwyżka czeka właścicieli samochodów w Holandii Północnej, jednak jest to nadal najtańsza prowincja ze średnim podatkiem w wysokości 656 euro rocznie.

Najdroższe prowincje dla kierowców

Najdroższą prowincją pod względem utrzymania samochodu jest Holandia Południowa z kwotą 716 euro. Po podwyżce do lokalnego budżetu wpłynie dodatkowe 11,8 mln euro dochodu. W sumie Zuid-Holland otrzyma prawie 390 mln euro podatku drogowego. Przekłada się to na połowę dochodów prowincji. W Holandii Południowej zarejestrowanych jest ponad 1,6 miliona samochodów i prawie 135 000 motocykli.

Prowincje Groningen i Drenthe, które w tym roku nie będą podnosić podatku, należą i tak do droższych. Groningen pobiera 708 euro, a Drenthe 700 euro od kierowców.

Zwolnione z podatku drogowego są obecnie samochody elektryczne, jednak właściciele tych aut zaczną go płacić od 1 stycznia 2025 roku.

Sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych w Holandii w ubiegłym roku pozostawała znacząco w tyle za większością pozostałych krajów europejskich. W kraju sprzedano łącznie 8268 samochodów elektrycznych. O 29 proc. więcej niż w 2022 roku. Jednak według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w całej Unii Europejskiej sprzedaż tych samochodów wzrosła o ponad 36 procent.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport