Podwyżka podatku drogowego w Holandii. Kierowcy zapłacą 6,8 mld euro

Podwyżka podatku drogowego czeka kierowców w Holandii. Ominie ona tylko mieszkańców dwóch prowincji – Groningen i Drenthe. Dzięki niej do budżetu ma wpłynąć ponad 6,8 mld euro.

Tegoroczna podwyżka podatku drogowego w Holandii ma wnieść do budżetu około 422 mln euro więcej niż w roku 2023. Oznacza to, że łączna kwota do zapłacenia przez kierowców wyniesie ponad 6,8 mld euro – wynika z najnowszych danych agencji statystycznej CBS.

Podwyżka podatku drogowego

Podatek drogowy w Holandii składa się z dwóch części. Pierwsza część kwoty zagospodarowywana jest przez samorządy prowincji, a druga trafia do centralnego ministerstwa transportu.

W tym roku wszystkie prowincje podnoszą stawki oprócz dwóch – Groningen i Drenthe. Największa podwyżka czeka właścicieli samochodów w Holandii Północnej, jednak jest to nadal najtańsza prowincja ze średnim podatkiem w wysokości 656 euro rocznie.

Najdroższe prowincje dla kierowców

Najdroższą prowincją pod względem utrzymania samochodu jest Holandia Południowa z kwotą 716 euro. Po podwyżce do lokalnego budżetu wpłynie dodatkowe 11,8 mln euro dochodu. W sumie Zuid-Holland otrzyma prawie 390 mln euro podatku drogowego. Przekłada się to na połowę dochodów prowincji. W Holandii Południowej zarejestrowanych jest ponad 1,6 miliona samochodów i prawie 135 000 motocykli.

Prowincje Groningen i Drenthe, które w tym roku nie będą podnosić podatku, należą i tak do droższych. Groningen pobiera 708 euro, a Drenthe 700 euro od kierowców.

Zwolnione z podatku drogowego są obecnie samochody elektryczne, jednak właściciele tych aut zaczną go płacić od 1 stycznia 2025 roku.

Sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych w Holandii w ubiegłym roku pozostawała znacząco w tyle za większością pozostałych krajów europejskich. W kraju sprzedano łącznie 8268 samochodów elektrycznych. O 29 proc. więcej niż w 2022 roku. Jednak według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w całej Unii Europejskiej sprzedaż tych samochodów wzrosła o ponad 36 procent.

Przeczytaj także

Eksplozja w polskim sklepie w Holandii. Przypadek, czy atak na Polaków?

Eksplozja w polskim supermarkecie zaniepokoiła mieszkańców Dronten. Co się stało? Czy celem był bezpośrednio polski market? Kim są sprawcy?

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport