Podwyżka podatku drogowego w Holandii. Kierowcy zapłacą 6,8 mld euro

Podwyżka podatku drogowego czeka kierowców w Holandii. Ominie ona tylko mieszkańców dwóch prowincji – Groningen i Drenthe. Dzięki niej do budżetu ma wpłynąć ponad 6,8 mld euro.

Tegoroczna podwyżka podatku drogowego w Holandii ma wnieść do budżetu około 422 mln euro więcej niż w roku 2023. Oznacza to, że łączna kwota do zapłacenia przez kierowców wyniesie ponad 6,8 mld euro – wynika z najnowszych danych agencji statystycznej CBS.

Podwyżka podatku drogowego

Podatek drogowy w Holandii składa się z dwóch części. Pierwsza część kwoty zagospodarowywana jest przez samorządy prowincji, a druga trafia do centralnego ministerstwa transportu.

W tym roku wszystkie prowincje podnoszą stawki oprócz dwóch – Groningen i Drenthe. Największa podwyżka czeka właścicieli samochodów w Holandii Północnej, jednak jest to nadal najtańsza prowincja ze średnim podatkiem w wysokości 656 euro rocznie.

Najdroższe prowincje dla kierowców

Najdroższą prowincją pod względem utrzymania samochodu jest Holandia Południowa z kwotą 716 euro. Po podwyżce do lokalnego budżetu wpłynie dodatkowe 11,8 mln euro dochodu. W sumie Zuid-Holland otrzyma prawie 390 mln euro podatku drogowego. Przekłada się to na połowę dochodów prowincji. W Holandii Południowej zarejestrowanych jest ponad 1,6 miliona samochodów i prawie 135 000 motocykli.

Prowincje Groningen i Drenthe, które w tym roku nie będą podnosić podatku, należą i tak do droższych. Groningen pobiera 708 euro, a Drenthe 700 euro od kierowców.

Zwolnione z podatku drogowego są obecnie samochody elektryczne, jednak właściciele tych aut zaczną go płacić od 1 stycznia 2025 roku.

Sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych w Holandii w ubiegłym roku pozostawała znacząco w tyle za większością pozostałych krajów europejskich. W kraju sprzedano łącznie 8268 samochodów elektrycznych. O 29 proc. więcej niż w 2022 roku. Jednak według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w całej Unii Europejskiej sprzedaż tych samochodów wzrosła o ponad 36 procent.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Atak nożownika w centrum Amsterdamu. Wśród rannych Polak

Co najmniej 5 osób jest rannych. Zdarzenie miało miejsce przed sklepem Dutch Quilts na Nieuwezijds Voorburgwal, w pobliżu placu Dam. Policja zatrzymała sprawcę, jednak motyw ataku nożownika w centrum Amsterdamu pozostaje nieznany. 

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem to codzienność

W Amsterdamie kryzys mieszkaniowy miesza się z patologią rynku nieruchomości. W efekcie poszukujący mieszkań natrafiają na ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem mieszkań. Niewielu na nie stać.

Pielęgniarka zwolniona za kontrowersyjne prezenty

Pozwała szpital i wygrała. Pielęgniarka zwolniona ze szpitala za kontrowersyjne prezenty pożegnalne wygrała w sądzie. W ramach rekompensaty dostała odprawę i odszkodowanie od szpitala. Czy “fuck off spray” powinien być powodem do zwolnienia?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport