Podwyżka podatku lokalnego w Holandii. Ile wyniesie?

W tym roku gospodarstwa domowe w niektórych częściach Holandii odczują podwyżkę podatku lokalnego nawet o ponad 10 proc.

Po podwyżce podatków lokalnych, gospodarstwa w Holandii będą musiały zapłacić średnio 951 euro za usługi komunalne, w tym wywóz śmieci i odprowadzanie ścieków. Stanowi to wzrost o prawie 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Podwyżka podatku lokalnego

Podatki lokalne, takie jak podatek od nieruchomości (w skrócie OZB) oblicza się na podstawie oficjalnych wartości nieruchomości (WOZ). Ponieważ wartość nieruchomości według stanu za styczeń 2023 roku wzrosła średnio o 42 proc., odczujemy także podwyżkę podatku od nieruchomości.

Samorządy w Holandii największy dochód uzyskują właśnie z podatku od nieruchomości (OZB – onroerendezaakbelasting). Ważne jednak jest to, że płacą go właściciele nieruchomości, a nie lokatorzy.

Kolejną ważną opłatą, którą płacą mieszkańcy holenderskich gmin jest opłata za wywóz i utylizację śmieci (afvalstoffenheffing). Wysokość tej opłaty zależy od liczby osób zameldowanych w danym domu.

Zwykle im więcej osób jest zameldowanych w danej nieruchomości, tym wyższą opłatę gmina nakłada. Jednak nie jest to regułą. Są także takie gminy, w których opłata za śmieci jest taka sama dla wszystkich gospodarstw domowych niezależnie od liczby osób, które są w nich zameldowane.

Kolejnym kosztem dla gospodarstw domowych są opłaty za odprowadzanie ścieków (rioolheffing). Dotyczy to korzystania z kanalizacji, odprowadzania deszczówki, a także utrzymywanie odpowiedniego poziomu wód gruntowych. W niektórych gminach opłaty te są rozdzielone, a w innych nie.

Mieszkańcy Holandii płacą także podatek wodny (waterschapsbelasting), który pokrywa wszelkie koszty związane z gospodarką wodną. Związane jest to z dbaniem o dobrą jakość wody, zabezpieczeniami przed powodziami, doglądaniem tam i wałów. Pieniądze z tego podatku trafiają do specjalnych organów odpowiedzialnych za gospodarkę wodną (a nie samorządów).

W Holandii wpływy z podatków lokalnych samorządy przeznaczają na różne cele, jednak z wpływów z opłat (np. za śmieci czy ścieki) pokrywane są koszty, które gmina musi w związku z tym ponosić.

Gdzie podatki lokalne wzrosną najbardziej?

Najwyższy wzrost podatku lokalnego wśród pięciu dużych miast Holandii odnotuje Rotterdam ze średnim wzrostem o 12 proc. Z kolei w Amsterdamie średni wzrost wynosi zaledwie 3 proc. W Hadze 5 proc., w Utrechcie 9 proc., a w Eindhoven 1 proc.

Mieszkańcy bogatego holenderskiego miasta Bloemendaal będą płacić średnio 1561 euro rocznie podatku lokalnego. Natomiast najtańszym miastem pod tym względem jest Rijssen-Holten w Overijssel, gdzie średnia opłata wynosi 634 euro.

W 50 obszarach samorządowych podwyżka podatku lokalnego przekracza 10 proc. A w Baarle-Nassau, Gorinchem, Schiermonnikoog i Heemstede przekracza 20 proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

HMRC ostrzega przed zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych

HMRC ostrzega podatników, aby złożyli swoje zeznania podatkowe Self Assessment przed zbliżającym się terminem.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport