Polacy będą służyć w niemieckim wojsku? Niemcy rozpoczynają pobór w krajach Unii

Niemiecka armia rozpoczyna rekrutację wśród obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przyciąga głównie zarobkami, które są 4 razy wyższe niż w Wojsku Polskim.

Czy polscy żołnierze będą służyć w niemieckim wojsku? Wielu osobom takie pytanie może wydać się niedorzeczne, ale w świetle najnowszych doniesień z Niemiec okazuje się całkiem realne. Niemiecka armia, czyli Bundeswehra, rozpoczyna właśnie nabór żołnierzy wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Eksperci wojskowi twierdzą, że wielu z naszych dzielnych wojaków może się skusić na pracę w Bundeswehrze, ponieważ Niemcy proponują wysokie pensje.

- Advertisement -

PILNE: 25-letni Polak zaginął w tajemniczych okolicznościach w Leicester. Wyszedł do pracy, ale do niej nie dotarł

W Wojsku Polskim zawodowy żołnierz może liczyć na pensję w wysokości 5 tys. złotych, a w niemieckim również 5 tys., ale euro. Plany naboru do niemieckiego wojska wynikają z trudnej sytuacji na niemieckim rynku pracy, gdzie brakuje już ponad 1,2 mln pracowników. Tak źle u sąsiadów zza Odry jeszcze nie było nigdy i nic nie wskazuje na to, że sytuacja szybko się polepszy. Tyle wolnych miejsc pracy powoduje, że dotąd bardzo atrakcyjny pracodawca, jakim jest Bundeswehra, zaczyna tracić ludzi, którzy wybierają sektor prywatny, ponieważ tam płace rosną znacznie szybciej niż w "kamaszach".

 

 

 

Być może Niemcy chcą stworzyć formację na wzór francuskiej Legii Cudzoziemskiej, która przyciąga największych zapaleńców wojskowości na świecie. Jednak eksperci militarni są zgodni, że Bundeswehra potrzebuje zupełnie kogo innego. Niemiecka armia, tak jak wiele innych na świecie, cierpi na brak specjalistów, ponieważ to oni w tej chwili odchodzą do sektora prywatnego.

Na taki sam krok niemiecka armia zdecydowała się już w 2011 r. kiedy zniesiony został obowiązek powszechnej służby wojskowej. Wtedy również próbowano zasilić szeregi armii cudzoziemcami mieszkającymi w Niemczech i jak widać pomysł ten powrócił. Jednak obecnie plan jest nieco inny niż w 2011 roku, ponieważ zakłada przyjmowanie cudzoziemców, którzy mieszkają poza granicami Republiki Federalnej Niemiec.

WAŻNE: Lekarze i rodzina nie będą musieli mieć pozwolenia sądu na odłączenie chorego od aparatury podtrzymującej życie

To właśnie obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej cieszą się największym zainteresowaniem Bundeswehry, ponieważ mogą skusić się wysokimi zarobkami. Co prawda według badań przeprowadzonych przez polski MON aż 75 proc. pracowników utożsamia się z Wojskiem Polskim, ale aż 82 proc. nie jest zadowolona z wysokości wynagrodzeń. 25 proc. z nich uważa, że lepsze perspektywy są w sektorze prywatnym więc wiele wskazuje na to, że Wojsko Polskie czeka ten sam pomysł co Bundeswehrę.

 

 

 

Teksty tygodnia

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie