Polak zatrzymany w Holandii. 20 mln papierosów i 15 ton tytoniu przejęte!

Holandia odnotowuje się wzrost aktywności międzynarodowych grup przestępczych zajmujących się przemytem i produkcją nielegalnych wyrobów tytoniowych. Przemyt papierosów czy tytoniu to codzienność. W efekcie akcji policji zatrzymany został Polak zamieszany w przemyt 20 milionów papierosów!

W połowie maja 2025 roku holenderskie służby celne i policja przeprowadziły jedną z największych operacji antyprzemytowych ostatnich lat. Policja zabezpieczyła aż 20 milionów nielegalnych papierosów. Dodatkowo funkcjonariusze znaleźli prawie 9 ton suszu tytoniowego i 15 ton tytoniu do fajek wodnych. Centralną postacią całego procederu okazał się obywatel Polski. Polak zamieszany w przemyt 20 milionów papierosów! – informują z dumą niderlandzkie służby celne.

Zatrzymanie w Rotterdamie i Halderberge

Policja zatrzymała zamieszanych w przemyt terenie portu w Rotterdamie oraz w gminie Halderberge. W poniedziałek, 19 maja, funkcjonariusze przechwycili przyczepę wypełnioną kontrabandą. Jak się okazało – znajdowało się w niej 12 milionów sztuk papierosów bez akcyzy. Wraz z ładunkiem zatrzymano mężczyznę, który jak podały służby – jest obywatelem Polski.

- Advertisement -
Przemyt papierosów w Holandii. Policja zatrzymała Polaka
Policja zatrzymała Polaka, fot. gettyimages.com

Udział Polaka potwierdzili przedstawiciele służb, choć na tym etapie śledztwa nie zdradzają szczegółów dotyczących jego dokładnej roli w siatce przemytniczej.

Kolejne dni przyniosły następne uderzenia w zorganizowaną grupę. We wtorek zabezpieczono kolejnych 8 milionów sztuk papierosów. Natomiast w środę – 15 ton tytoniu do fajek wodnych oraz 5 ton suszu tytoniowego.

Przemyt 20 milionów papierosów to jedynie wierzchołek góry lodowej – jak działa ten proceder?

Przemyt papierosów to ogromny i świetnie zorganizowany biznes. Najczęściej towary przemycane są w specjalnie przygotowanych naczepach ciężarówek, kontenerach morskich, a nawet przez magazyny „przykrywki”. Tytoń często pochodzi spoza Unii Europejskiej – z Ukrainy, Bałkanów lub Bliskiego Wschodu – i trafia do Europy Zachodniej ukryty pod postacią odpadów tytoniowych lub ładunków komercyjnych.

Następnie przestępcy przepakowują papierosy i naklejają etykiety. Siatka sprzedaży rozprowadza je w barach, na bazarach i przez sieci przestępcze. Wartość przechwyconych ładunków w maju szacuje się na ponad 16 milionów euro utraconych wpływów podatkowych dla państwa. Przemyt 20 milionów papierosów to nie tylko przestępstwo finansowe. Stanowi również poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego – nikt nie kontroluje składu takich produktów ani warunków ich przechowywania.

Międzynarodowa siatka przestępcza. Przemyt papierosów to nie wszystko

W ostatnich latach Europol i krajowe służby, w tym holenderska FIOD, rozbijają międzynarodowe grupy przestępcze zajmujące się handlem nielegalnym tytoniem. Policja ustaliła, że tytoń trafiał do magazynów w Belgii, Hiszpanii, Włoszech i Holandii. Tam był przetwarzany na papierosy przy użyciu profesjonalnych maszyn. W proceder byli zamieszani także Polacy – zarówno jako kierowcy, organizatorzy transportów, jak i pracownicy magazynów. I tym razem, Polak zamieszany w przemyt 20 milionów papierosów! znalazł się w centrum śledztwa.

Czy uda się zatrzymać nielegalny proceder?

Holenderskie służby zapowiadają kontynuację działań. Ich celem nie jest jedynie konfiskata towarów, ale rozbicie całej siatki przestępczej – od źródła produkcji, przez logistykę, aż po odbiorców końcowych. Przemyt 20 milionów papierosów może być tylko wierzchołkiem góry lodowej. Dlatego tak ważne jest dalsze dochodzenie i zeznania.

Śledztwo trwa. Natomiast zatrzymany Polak zamieszany w przemyt 20 milionów papierosów może okazać się kluczowym ogniwem w tej sprawie. Służby mają nadzieję, że jego zeznania pozwolą dotrzeć do organizatorów całego procederu i doprowadzić do kolejnych aresztowań.

 

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Dramatyczna sytuacja bezdomnych po szczycie w Hadze

Szczyt NATO w Hadze wprowadził zamęt w codzienne życia mieszkańców Holandii. Odczuli go również bezdomni niemal w całym kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport