Szef brytyjskiego rządu nie ukrywa, że poprawienie stosunków Londynu z Brukselą nie będzie łatwe, „ale jest możliwe”. Keir Starmer w przyszłym tygodniu spotka się z Ursulą von der Leyen. O czym brytyjski premier będzie rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej i co będzie chciał osiągnąć?
Obronność, granice i handel – to obszary, w których premier Starmer liczy na poprawę w ramach relacji pomiędzy UK a UE. Tuż po tym, jak lider Partii Pracy objął władzę w Wielkiej Brytanii, zapowiedział reset relacji między Londynem a Brukselą, pojawiły się spekulacje, czego mogłyby dotyczyć to rozluźnienie, co na nich może zyskać strona brytyjska i co jest skłonna poświęcić.
Poprawa relacji na linii UK-UE
Keir Starmer nie wykluczył przyjęcia propozycji UE dotyczącej zwiększanie mobilności, dla młodych osób, która ułatwiłaby im podróżowanie, naukę i pracę, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Jednocześnie brytyjski polityk powiedział, że „nie planuje” zaakceptować programu mobilności proponowanego przez UE, ale uważa się, że może to być karta przetargowa w negocjacjach w zamian za inne ustępstwa na korzyść Wielkiej Brytanii.
Od czasu objęcia urzędu premiera, Keir Starmer wielokrotnie odkładał wyjazd do Brukseli, a ponowne otwarcie kwestii Brexitu w celu poprawy umowy Borisa Johnsona nie będzie miało miejsca. Premier, który popierał pozostanie w UE, obiecał, że Partia Pracy nie cofnie decyzji o opuszczeniu struktur UE. Do tej pory spotkał się z von der Leyen w Nowym Jorku, ale w środę odbędzie z nią rozmowę w belgijskiej stolicy.
Keir Starmer zapowiada działania w konkretnych obszarach
Zapytany, czy mógłby podać konkretny przykład, w jaki sposób reset UE mógłby poprawić życie na Wyspach, na przykład poprzez obniżenie kosztów opłat roamingowych lub naciskanie na UE, aby zezwoliła obywatelom brytyjskim na korzystanie z bramek elektronicznych podczas podróży do UE, Starmer powiedział, że „jest za wcześnie, aby wchodzić w szczegóły”.
– Słuchajcie, czy możemy zrobić więcej w zakresie bezpieczeństwa obronnego razem? Tak, myślę, że możemy. Czy możemy zrobić więcej w zakresie bezpieczeństwa granic? Tak, myślę, że możemy. To musi zostać zrobione i może zostać zrobione w bliższych relacjach z UE, oprócz dwustronnej pracy, którą już rozpocząłem z Francją, Niemcami i Włochami. Chcę ułatwić przedsiębiorcom handel, ponieważ uważam, że leży to w interesie Wielkiej Brytanii – mówił Starmer na falach „Times Radio”, jak cytujemy za „Guardianem”.
Promowanie wzrostu gospodarczego i przyciąganie biznesu do UK
Starmer umieścił promowanie wzrostu gospodarczego i przyciąganie biznesu do Wielkiej Brytanii w centrum swoich priorytetów, a wielu liderów biznesowych lobbowało za złagodzeniem barier handlowych i kontroli granicznych po Brexicie.
Zapytany, czy uważa, że bliższe relacje biznesowe są możliwe z Wielką Brytanią poza UE, wspólnym rynkiem i unią celną, powiedział: „Myślę, że jest to możliwe. Nie będę udawał, że to łatwe, ale myślę, że jest to możliwe”.