Poziom migracji do Holandii w 2023 spadł

W zeszłym roku do Holandii przyjechało 336 000 imigrantów. W porównaniu z 2022 było ich mniej o 68 000, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez Centraaal Bureau von Statistiek.

– Spadek ten wynika niemal wyłącznie z mniejszej liczby ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Holandii. Z kolei napływ innych grup pozostał prawie taki sam – jak czytamy w oficjalnym komunikacie wystosowanym przez CBS.

Imigracja spoza Unii Europejskiej i czterech krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) zmniejszyła się o 28 procent. – Łączna liczba imigrantów spoza UE/EFTA spadła o prawie 66 000, do liczby wynoszącej 165 000 w 2023 roku – informuje CBS. Było to w dużej mierze spowodowane mniejszą liczbą przybyszów z Ukrainy. W 2023 roku 37 000 osób przybyło do Holandii, korzystając z dyrektywy Temporary Protection Directive, przeznaczonej dla osób uciekających przed wojną wywołaną przez Rosję, w porównaniu do ponad 108 000 w 2022 roku, jak czytamy na łamach serwisu „NL Times”.

Imigracja do Holandii w 2023 – oficjalne statystyki

Ponadto mniej osób spoza UE i EFTA przeprowadziło się do Holandii w celach zarobkowych. Ich liczba w 2023 spadła o prawie dziesięć procent do 25 900. Zostało to głównie zrekompensowane przez 15-procentowy wzrost liczby wniosków o azyl i tu odnotowano wzrost do 32 000.

Podobnie jak w 2022, ponad połowa osób ubiegających się o azyl, które uciekły do ​​Holandii w zeszłym roku, pochodziła z Syrii (55 procent). Było również stosunkowo wielu azylantów z Jemenu i Turcji (9 procent). Około jednej trzeciej osób ubiegających się o azyl w zeszłym roku przybyło do Holandii w ramach programu łączenia rodzin.

Czym spowodowany jest spadek?

W zeszłym roku 41 600 imigrantów z krajów spoza UE/EFTA przybyło do Holandii, aby dołączyć do członków rodziny, którzy już tu przebywają. Siedem procent stanowili osoby ubiegające się o azyl, 42 procent to migranci zarobkowi, a 4 procent dołączyło do studentów zagranicznych. Pozostałe 47 procent dołączyło do członków rodziny, którzy przeprowadzili się do Holandii z powodów innych niż praca, studia lub azyl.

Liczba imigrantów z krajów UE i EFTA również spadła o 1 procent. Łącznie 171 200 osób imigrowało z państw członkowskich UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Praca pozostała głównym powodem imigracji z tych krajów, a drugim co do istotności czynnikiem było łączenie rodzin.

Przeczytaj także

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport