Poziom migracji do Holandii w 2023 spadł

W zeszłym roku do Holandii przyjechało 336 000 imigrantów. W porównaniu z 2022 było ich mniej o 68 000, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez Centraaal Bureau von Statistiek.

– Spadek ten wynika niemal wyłącznie z mniejszej liczby ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Holandii. Z kolei napływ innych grup pozostał prawie taki sam – jak czytamy w oficjalnym komunikacie wystosowanym przez CBS.

Imigracja spoza Unii Europejskiej i czterech krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) zmniejszyła się o 28 procent. – Łączna liczba imigrantów spoza UE/EFTA spadła o prawie 66 000, do liczby wynoszącej 165 000 w 2023 roku – informuje CBS. Było to w dużej mierze spowodowane mniejszą liczbą przybyszów z Ukrainy. W 2023 roku 37 000 osób przybyło do Holandii, korzystając z dyrektywy Temporary Protection Directive, przeznaczonej dla osób uciekających przed wojną wywołaną przez Rosję, w porównaniu do ponad 108 000 w 2022 roku, jak czytamy na łamach serwisu „NL Times”.

Imigracja do Holandii w 2023 – oficjalne statystyki

Ponadto mniej osób spoza UE i EFTA przeprowadziło się do Holandii w celach zarobkowych. Ich liczba w 2023 spadła o prawie dziesięć procent do 25 900. Zostało to głównie zrekompensowane przez 15-procentowy wzrost liczby wniosków o azyl i tu odnotowano wzrost do 32 000.

Podobnie jak w 2022, ponad połowa osób ubiegających się o azyl, które uciekły do ​​Holandii w zeszłym roku, pochodziła z Syrii (55 procent). Było również stosunkowo wielu azylantów z Jemenu i Turcji (9 procent). Około jednej trzeciej osób ubiegających się o azyl w zeszłym roku przybyło do Holandii w ramach programu łączenia rodzin.

Czym spowodowany jest spadek?

W zeszłym roku 41 600 imigrantów z krajów spoza UE/EFTA przybyło do Holandii, aby dołączyć do członków rodziny, którzy już tu przebywają. Siedem procent stanowili osoby ubiegające się o azyl, 42 procent to migranci zarobkowi, a 4 procent dołączyło do studentów zagranicznych. Pozostałe 47 procent dołączyło do członków rodziny, którzy przeprowadzili się do Holandii z powodów innych niż praca, studia lub azyl.

Liczba imigrantów z krajów UE i EFTA również spadła o 1 procent. Łącznie 171 200 osób imigrowało z państw członkowskich UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Praca pozostała głównym powodem imigracji z tych krajów, a drugim co do istotności czynnikiem było łączenie rodzin.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Czy musisz znać język niemiecki, aby dostać pracę w Niemczech?

Najnowszy raport Indeed ujawnił, jaki procent miejsc pracy w Niemczech nie wymaga od pracowników znajomości języka niemieckiego.

Uchodźcy w Holandii mają trudności w łączeniu pracy i „inburgeringu”

Uchodźcy posiadający zezwolenia na pobyt w Holandii mają trudności ze znalezieniem równowagi między pracą a obowiązkowymi kursami integracyjnymi.

W listopadzie 2024 inflacja w Holandii nadal rośnie

W listopadzie 2024 roku wskaźnik inflacji w Holandii wyniósł równe 4 proc. w ujęciu rocznym, jak wynika z szybkiego szacunku przeprowadzonego przez analityków z Centraal Bureau voor de Statistiek.

Bezdomni imigranci powinni wrócić do domu – mówi holenderska minister

Holenderska minister zdrowia powiedziała, że bezrobotni imigranci powinni wrócić do swojego kraju, gdy mają problemy zdrowotne.

20-letni Polak zaginął w Holandii – pomóż w odnalezieniu

20-latek był po raz ostatni widziany w okolicach jednego z mostów nad rzeką Oude IJssel w mieście Doetinchem.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport