czwartek, 19 września, 2024

Prawda o sezonowej pracy w rolnictwie, wykonywanej przez imigrantów

Przynajmniej 2,4 miliona imigrantów, którzy pracują w Europie, w gospodarstwach rolnych, jest w jakiś sposób wykorzystywana. Pracują zbyt długo, otrzymują niższe wynagrodzenie, a niekiedy doświadczają przemocy.

Wnioski z raportu przygotowanego przez organizację charytatywną Oxfam pokazują smutną prawdę o niskopłatnej, sezonowej pracy w rolnictwie, wykonywanej przez imigrantów, także tych z Polski.

Raport został przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Comillas w Madrycie, a przedmiotem jego analizy była sytuacja pracowników imigracyjnych, którzy sezonowo pracują w gospodarstwach rolnych w krajach Europy. „Hiszpania, Włochy, Francja, Polska i Holandia zostały wybrane, ponieważ są pięcioma głównymi producentami świeżych owoców i warzyw w UE, odpowiadającymi za 72% całkowitej produkcji” — czytamy w badaniu. Według oficjalnych danych około 1 na 4 pracowników w europejskim sektorze rolnictwa to migranci, ale w rzeczywistości może być ich znacznie więcej, ze względu na to, że nierzadko zatrudniani są oni „na czarno”.

Wnioski z raportu Oxfam

Podczas gdy w innych krajach znaczna liczba pracowników rolnych migrujących pochodzi spoza Unii Europejskiej, sektor holenderski zatrudnia głównie innych obywateli UE. Szacuje się, że w holenderskich gospodarstwach rolnych pracuje od 32 500 do 125 000 obywateli UE, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, a 2174 jest zatrudnionych w kraju pochodzenia i tymczasowo oddelegowanych do Holandii, jak czytamy na łamach portalu „Dutch News”.

Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie, holenderscy pracodawcy czasami zatrudniają „pracowników delegowanych” za pośrednictwem pośredników, którzy płacą składki na ubezpieczenie społeczne w swoich krajach pochodzenia, a tym samym otrzymują niższe pensje i tracą dostęp do opieki zdrowotnej w Holandii. W niektórych przypadkach tacy pracownicy są zgłaszani do prywatnej opieki zdrowotnej, a jej koszt jest odliczany od wynagrodzenia.

Ciężki los pracowników sezonowych

Jak podaje Oxfam w Holandii niektórzy pracodawcy „rekrutują za pośrednictwem agencji zatrudnienia, ponieważ między innymi pozwala im to ominąć układy zbiorowe pracy w tym sektorze i płacić niższe wynagrodzenia, w tym stosować umowy zero hours”.

Płace dla migrantów pracujących na roli są niższe od minimalnych lokalnych standardów, z potrąceniami na koszty zakwaterowania, wyżywienia i obowiązkowego sprzętu ochronnego. „W Holandii pracownicy sezonowi będący imigrantami otrzymują około 10 euro za godzinę, czyli połowę tego, co zarabiają pracownicy niebędący migrantami” — czytamy w badaniu.

Imigranci pracujący w Holandii wykorzystywani przez pracodawców

„Migranci również spotykają się z opóźnionymi płatnościami, odmową wypłaty lub niepłatnymi nadgodzinami. Takie przypadki są zgłaszane w całej Europie, zwłaszcza w przypadku migrantów z Europy Środkowej i Wschodniej w Holandii, gdzie pracownicy często doświadczają takich nadużyć, ale nie protestują z powodu ryzyka zwolnienia” — dodano.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport