Prawda o sezonowej pracy w rolnictwie, wykonywanej przez imigrantów

Przynajmniej 2,4 miliona imigrantów, którzy pracują w Europie, w gospodarstwach rolnych, jest w jakiś sposób wykorzystywana. Pracują zbyt długo, otrzymują niższe wynagrodzenie, a niekiedy doświadczają przemocy.

Wnioski z raportu przygotowanego przez organizację charytatywną Oxfam pokazują smutną prawdę o niskopłatnej, sezonowej pracy w rolnictwie, wykonywanej przez imigrantów, także tych z Polski.

Raport został przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Comillas w Madrycie, a przedmiotem jego analizy była sytuacja pracowników imigracyjnych, którzy sezonowo pracują w gospodarstwach rolnych w krajach Europy. „Hiszpania, Włochy, Francja, Polska i Holandia zostały wybrane, ponieważ są pięcioma głównymi producentami świeżych owoców i warzyw w UE, odpowiadającymi za 72% całkowitej produkcji” — czytamy w badaniu. Według oficjalnych danych około 1 na 4 pracowników w europejskim sektorze rolnictwa to migranci, ale w rzeczywistości może być ich znacznie więcej, ze względu na to, że nierzadko zatrudniani są oni „na czarno”.

Wnioski z raportu Oxfam

Podczas gdy w innych krajach znaczna liczba pracowników rolnych migrujących pochodzi spoza Unii Europejskiej, sektor holenderski zatrudnia głównie innych obywateli UE. Szacuje się, że w holenderskich gospodarstwach rolnych pracuje od 32 500 do 125 000 obywateli UE, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, a 2174 jest zatrudnionych w kraju pochodzenia i tymczasowo oddelegowanych do Holandii, jak czytamy na łamach portalu „Dutch News”.

Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie, holenderscy pracodawcy czasami zatrudniają „pracowników delegowanych” za pośrednictwem pośredników, którzy płacą składki na ubezpieczenie społeczne w swoich krajach pochodzenia, a tym samym otrzymują niższe pensje i tracą dostęp do opieki zdrowotnej w Holandii. W niektórych przypadkach tacy pracownicy są zgłaszani do prywatnej opieki zdrowotnej, a jej koszt jest odliczany od wynagrodzenia.

Ciężki los pracowników sezonowych

Jak podaje Oxfam w Holandii niektórzy pracodawcy „rekrutują za pośrednictwem agencji zatrudnienia, ponieważ między innymi pozwala im to ominąć układy zbiorowe pracy w tym sektorze i płacić niższe wynagrodzenia, w tym stosować umowy zero hours”.

Płace dla migrantów pracujących na roli są niższe od minimalnych lokalnych standardów, z potrąceniami na koszty zakwaterowania, wyżywienia i obowiązkowego sprzętu ochronnego. „W Holandii pracownicy sezonowi będący imigrantami otrzymują około 10 euro za godzinę, czyli połowę tego, co zarabiają pracownicy niebędący migrantami” — czytamy w badaniu.

Imigranci pracujący w Holandii wykorzystywani przez pracodawców

„Migranci również spotykają się z opóźnionymi płatnościami, odmową wypłaty lub niepłatnymi nadgodzinami. Takie przypadki są zgłaszane w całej Europie, zwłaszcza w przypadku migrantów z Europy Środkowej i Wschodniej w Holandii, gdzie pracownicy często doświadczają takich nadużyć, ale nie protestują z powodu ryzyka zwolnienia” — dodano.

Przeczytaj także

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport