Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą cyberoszustwa. Przestępcy zaczęli wykorzystywać urządzenie znane jako „SMS blaster”, które pozwala im wysyłać tysiące fałszywych wiadomości tekstowych w krótkim czasie. Co istotne, aby wysłać fałszywy SMS, nie potrzebują do tego nawet spisu z numerami ofiar.

Blaster działa jak mobilna, fałszywa stacja bazowa, podszywająca się pod sieć 2G. Telefony w pobliżu automatycznie się z nią łączą, co pozwala przestępcom ominąć zabezpieczenia operatorów sieci komórkowych, takie jak filtry antyspamowe.

Fałszywy SMS na kółkach: oszust krążył po Londynie z blasterem

To przenośne urządzenie wielkości walizki może być zamontowane np. w bagażniku samochodu i działać w ruchu. Jego skuteczność jest największa w gęsto zaludnionych miastach.

- Advertisement -

W marcu w Londynie doszło do głośnego zatrzymania. Student z Chin został skazany na ponad rok więzienia za korzystanie z „SMS blastera”. Mężczyzna krążył samochodem po Londynie, wysyłając fałszywe SMS-y do dziesiątek tysięcy osób. Jedna z wiadomości, odebrana przez funkcjonariusza w chwili zatrzymania sprawcy, podszywała się pod brytyjski urząd skarbowy i prosiła o dane potrzebne do „przetworzenia zwrotu podatku”.

Podszywa się pod operatora i rozsyła fałszywe SMS-y w zasięgu kilku kilometrów

„SMS blaster” działa na zasadzie imitowania stacji bazowej telefonii komórkowej. Podszywa się pod legalną sieć 2G i zmusza telefony w pobliżu do automatycznego połączenia. W ten sposób przestępcy mogą przejąć kontrolę nad komunikacją i wysłać dowolny SMS bez wykrycia przez operatora. Fałszywe wiadomości wyglądają bardzo wiarygodnie.

fałszywy SMS
Treść fałszywej wiadomość jest starannie zaplanowana: zawiera pilne wezwanie do działania i link do podrobionej strony / fot. Getty Images

Treść wiadomości naciągacze oczywiście starannie planują. SMS zawiera pilne wezwanie do działania, link do fałszywej strony i prośbę o podanie danych. Oszuści mogą również kopiować grafiki i język używany przez instytucje państwowe, by wzmocnić wrażenie autentyczności. Ponieważ urządzenie działa lokalnie, w obrębie kilku kilometrów, pozwala dotrzeć do co najmniej setek telefonów jednocześnie, a jego mobilność sprawia, że trudno go namierzyć.

W razie wątpliwości najlepiej samodzielnie wejść na stronę internetową danej instytucji lub zadzwonić pod oficjalny numer kontaktowy. Warto też zgłaszać podejrzane wiadomości do swojego operatora oraz lokalnej policji.

Przeczytaj także

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport