piątek, 20 września, 2024

Przez Brexit Wielka Brytania ma niższy status?

Czy Brexit doprowadził do obniżenia statusu Wielkiej Brytanii? Wątpliwości w tym względzie nie ma jeden z czołowych polityków Partii Pracy, który uważa, że opuszczenie struktur europejskich sprowadziło UK co najwyżej do rangi państwa o przeciętnych wpływach.

Przyszłość Wielkiej Brytanii musi być związana z Unią Europejską

Kilka cierpkich słów na temat obecnej pozycji Wielkiej Brytanii w świecie postanowił właśnie powiedzieć David Miliband, były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Polityk nie ma wątpliwości, że jego kraj znacząco stracił wpływy po tym, jak opuścił struktury Unii Europejskiej. Z jednego ze znaczących mocarstw, Wielka Brytania spadła teraz według Milibanda do roli „państwa o przeciętnych wpływach” na świecie. Obecny przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (organizacji założonej w 1933 r. z inicjatywy Alberta Einsteina i oferującej doraźną oraz długofalową pomoc uchodźcom i osobom przesiedlonym) uważa, że jedyną drogą na rzecz przywrócenia Wielkiej Brytanii jej mocarstwowej pozycji jest ponowne zbliżenie się do Unii Europejskiej.

„W świecie, w którym UE transportuje broń na Ukrainę, przyjmuje 6 milionów ukraińskich uchodźców, jest głównym aktorem na rzecz rozwoju, a także zasiada w G20 i jest superpotęgą regulacyjną w obszarach handlu, klimatu i technologii cyfrowych, potrzebujemy zmiany naszego sposobu myślenia. Polityka Wielkiej Brytanii wobec Rosji oddzielna od UE będzie słabsza i mniej skuteczna. To samo dotyczy Chin. Należy zatem zmienić decyzję podjętą przez Wielką Brytanię w 2019 r. o odmowie posiadania wspólnie z UE stosunków politycznych i zagranicznych. Należy wprowadzić struktury i programy w celu pobudzania współpracy i koordynacji w wielu obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania polityki zagranicznej, obrony, bezpieczeństwa i polityki rozwoju” – czytamy w tekście Davida Milibanda dla „The Observer”.

Niezależność UK w prowadzeniu polityki to iluzja

David Miliband rozprawił się też z jedną z najistotniejszych iluzji wyznawanych przez zwolenników Brexitu, że los Wielkiej Brytanii będzie po opuszczeniu Unii Europejskiej zależał wyłącznie od siły jej przywódców i ich umiejętności w zakresie nawiązywania relacji z innymi potęgami na świecie. „Przykładem czyhających na decydentów w UK niebezpieczeństw był rząd Johnsona. Jego myślenie życzeniowe na temat naszej władzy i pozycji w świecie, który zdominowany jest przez rosnące globalne ryzyko oraz muskularne, transakcyjne, zręczne – czasem drapieżne – narody i podmioty niepaństwowe, których wpływy rosną wraz z osłabianiem się układów wielostronnych” – pisze Miliband.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?