Rachunki za gaz w Holandii należą do najwyższych w Europie

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez stronę internetową Energievergelijk, rachunki za gaz w Holandii należą do najwyższych w Europie. Jedynie Szwajcarzy i Szwedzi muszą przeznaczyć na nie więcej ze swojego budżetu.

Obecnie cena gazu w Holandii wynosi średnio 17,8 centa za kWh, wliczając koszty i podatki. Co ciekawe – w krajach sąsiednich, jak Belgia czy Niemcy cena gazu wynosi odpowiednio 9,3 centa i 11,9 centa.

Wysokie rachunki za gaz w Holandii

Powodem wysokich rachunków za gaz w Holandii są podatki. Według strony internetowej Energievergelijk stanowią one aż 62 proc. całkowitej opłaty za gaz. Z czego 45 proc. za podatek energetyczny, a 17 proc. za podatek VAT.

- Advertisement -

Wskaźnik cen energii dla gospodarstw domowych (HEPI) szacuje, że podatki stanowią niższy procent z 51 proc., poprzez uwzględnienie stałych kosztów i kosztów zarządzania siecią.

Z drugiej strony, w przypadku cen energii elektrycznej, Holandia jest bardziej przystępna cenowo. A koszty są niższe niż w sąsiednich krajach. Wynoszą zaledwie 25,23 centów za kWh. W rzeczywistości Niemcy mają najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie, wynoszące aż 40,23 centów za kWh.

Motywacja do rezygnacji z gazu?

Ekspert ds. energii, Koen Kuijper tłumaczy, że wysoki podatek energetyczny jest sposobem holenderskiego rządu na zmotywowanie właścicieli domów do przejścia na energię elektryczną.

– Podatki od energii są opłatą mającą na celu zmniejszenie zużycia gazu i zmotywowanie do przejścia na energię elektryczną. Gospodarstwa domowe, które nie używają gazu i mają dobrą izolację, płacą znacznie niższe podatki za energię. Jednak wiele gospodarstw nie może podjąć kroków, aby zrezygnować z gazu lub zmniejszyć jego zużycie – powiedział.

Kuijper zaznaczył jednak, że wiele gospodarstw domowych nie może całkowicie przejść na korzystanie z energii elektrycznej ze względu na wysokie koszty pomp ciepła, czy niewystarczającą izolację domu.

Jeszcze w innej sytuacji są najemcy, którzy nie mają wpływu na to, jak ogrzewany jest wynajmowany przez nich dom.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport