Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez stronę internetową Energievergelijk, rachunki za gaz w Holandii należą do najwyższych w Europie. Jedynie Szwajcarzy i Szwedzi muszą przeznaczyć na nie więcej ze swojego budżetu.
Obecnie cena gazu w Holandii wynosi średnio 17,8 centa za kWh, wliczając koszty i podatki. Co ciekawe – w krajach sąsiednich, jak Belgia czy Niemcy cena gazu wynosi odpowiednio 9,3 centa i 11,9 centa.
Wysokie rachunki za gaz w Holandii
Powodem wysokich rachunków za gaz w Holandii są podatki. Według strony internetowej Energievergelijk stanowią one aż 62 proc. całkowitej opłaty za gaz. Z czego 45 proc. za podatek energetyczny, a 17 proc. za podatek VAT.
Wskaźnik cen energii dla gospodarstw domowych (HEPI) szacuje, że podatki stanowią niższy procent z 51 proc., poprzez uwzględnienie stałych kosztów i kosztów zarządzania siecią.
Z drugiej strony, w przypadku cen energii elektrycznej, Holandia jest bardziej przystępna cenowo. A koszty są niższe niż w sąsiednich krajach. Wynoszą zaledwie 25,23 centów za kWh. W rzeczywistości Niemcy mają najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie, wynoszące aż 40,23 centów za kWh.
Motywacja do rezygnacji z gazu?
Ekspert ds. energii, Koen Kuijper tłumaczy, że wysoki podatek energetyczny jest sposobem holenderskiego rządu na zmotywowanie właścicieli domów do przejścia na energię elektryczną.
– Podatki od energii są opłatą mającą na celu zmniejszenie zużycia gazu i zmotywowanie do przejścia na energię elektryczną. Gospodarstwa domowe, które nie używają gazu i mają dobrą izolację, płacą znacznie niższe podatki za energię. Jednak wiele gospodarstw nie może podjąć kroków, aby zrezygnować z gazu lub zmniejszyć jego zużycie – powiedział.
Kuijper zaznaczył jednak, że wiele gospodarstw domowych nie może całkowicie przejść na korzystanie z energii elektrycznej ze względu na wysokie koszty pomp ciepła, czy niewystarczającą izolację domu.
Jeszcze w innej sytuacji są najemcy, którzy nie mają wpływu na to, jak ogrzewany jest wynajmowany przez nich dom.