Rachunki za wodę wzrosną bardziej niż oczekiwano

W ciągu najbliższych pięciu lat rachunki za wodę wzrosną bardziej niż wcześniej sądzono. Ofwat ma podjąć decyzję w tej sprawie.

Ofwat jest w trakcie podejmowania decyzji w sprawie tego, o ile rachunki klientów mogą wzrosnąć w najbliższym czasie. W lipcu Ofwat tymczasowo zgodził się zezwolić na wzrost rachunków o 21 proc. powyżej inflacji w latach 2025 – 2030. Jednak wygląda na to, że rachunki wzrosną jeszcze bardziej.

Rachunki za wodę pójdą w górę bardziej niż sądzono

BBC podało, że rachunki za wodę mogą wzrosnąć bardziej niż sądzono, gdy Ofwat podejmie ostateczną decyzję pod koniec roku.

Jeszcze w tym tygodniu brytyjski rząd poinformuje o planach związanych z największą przebudową sektora wodociągowego od czasu prywatyzacji, która miała miejsce pod koniec lat 80.

Chce w ten sposób ochronić klientów przed skutkami rosnących rachunków, przy jednoczesnym znalezieniu środków na ogromne inwestycje. Są one niezbędne, aby uporać się ze wzrostem liczby ludności, skutkami zmian klimatycznych i starzejącą się infrastrukturą wodną.

Zaproponowane w lipcu przez Ofwat podwyżki znacznie się różniły w zależności od firmy. Najwyższy wzrost wynosił 44 proc. i dotyczył Southern Water, a najniższy wynosił 6 proc. i dotyczył Affinity Water.

Thames Water, która jest największą brytyjską firmą wodociągową, otrzymała zgodę na podniesienie rachunków o 23 proc. Ale twierdzi, że to za mało. I nie przetrwa, jeśli nie będzie w stanie podnieść rachunków aż o 59 proc.

BBC podaje, że jednym z powodów, dla których Ofwat rozważa zezwolenie na większe podwyżki rachunków są wyższe koszty finansowe, które ponoszą firmy.

Odpowiedni reset

W środę ogłoszona zostanie niezależna komisja, która ma doradzić rządowi w sprawie „odpowiedniego resetu” branży, aby poprawić wyniki i wprowadzić nowe inwestycje. W czasie dokonywanego przeglądu komisja ma zebrać opinie z różnych stron, w tym od klientów, organów zajmujących się ochroną środowiska, inwestorów i inżynierów, których interesy nie zawsze są zbieżne.

Konieczność przeprowadzenia niezbędnych inwestycji przez firmy wodociągowe i nałożenie na niektóre z nich kar, okazało się niewystarczające. Niektóre firmy wpadły w tzw. „pętlę zagłady”, gdy koszt inwestycji i kary przekroczyły ich dochód.

Pojawiają się także głosy niezadowolenia trafiające w Ofwat, który nie zachował równowagi między utrzymaniem niskich rachunków u klientów i zachęceniem firm do inwestycji.

Nowa komisja nie przedstawi jednak sprawozdania przed podjęciem przez Ofwat ostatecznej decyzji dotyczącej tego, ile rachunki za wodę mogą wzrosnąć do roku 2030.

Teksty tygodnia

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Ochrona cold wallet + licencja FCA: wreszcie bezpieczny i satysfakcjonujący cloud mining

Zarabiaj pasywnie dzięki Bow Miner! Bezpieczny system wydobycia BTC z licencją FCA, zimnymi portfelami i wsparciem XRP oraz DOGE.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie