piątek, 20 września, 2024

Rejestracja dziecka urodzonego w Holandii

Każde dziecko urodzone w Holandii powinno zostać zarejestrowane w ciągu trzech dni od urodzenia (nie wlicza się dnia porodu) w lokalnym urzędzie gminy (Gemeente). Dokładne informacje dotyczące dni na rejestrację znajdziemy na stronie rządowej.

Należy pamiętać, że, jeśli dziecko urodziło się w szpitalu, tak jak jest to w większości przypadków, wtedy musimy zarejestrować je w gminie, w której znajduje się szpital.

Rejestracja dziecka w Holandii

Rejestracja dziecka urodzonego w Holandii jest bezpłatna. Można jej dokonać osobiście lub elektronicznie. W tym drugim przypadku matka wraz z ojcem muszą złożyć oświadczenie w formie elektronicznej. Z kolei w przypadku pierwszym konieczne jest umówienie się na spotkanie w urzędzie.

Dokumenty, jakie należy przedstawić przy rejestracji dziecka to:

– dokumenty tożsamości matki jak i ojca,

– data i godzina urodzenia dziecka,

– akt małżeństwa (jeśli matka jest zamężna),

– w niektórych przypadkach jest to też dowód urodzenia wystawiony przez lekarza, szpital lub położną.

Dokumentem otrzymanym po rejestracji dziecka, jest akt urodzenia dziecka. Aby nie mieć problemów np. w przypadku wyrabiania paszportu zaleca się sprawdzenie wszystkich danych na wydanym dokumencie.

Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy akt urodzenia został prawidłowo opieczętowany i podpisany przez pracownika urzędu.

Automatyczna władza rodzicielska

W Holandii rodzice, którzy są w związku małżeńskim lub zarejestrowanym związku partnerskim, automatycznie mają wspólną opiekę nad dzieckiem.

Jeśli natomiast nie jesteśmy prawnymi rodzicami dziecka, albo gdy ojciec dziecka nie jest w związku małżeńskim ani zarejestrowanym związku partnerskim z matką, wtedy może dokonać uznania dziecka, aby stać się jego prawnym rodzicem. Przybrany rodzic może uznać dziecko, jeśli władzę rodzicielską nad dzieckiem sprawuje wyłącznie partner.

Gdy chcemy dokonać uznania dziecka, jeśli ma ono więcej niż 12 lat, potrzebna jest zgoda zarówno matki, jak i dziecka. Natomiast, jeśli dziecko ma więcej niż 16 lat, wystarczy wyłącznie zgoda dziecka.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport