Rejestracja w Holandii i uzyskanie numeru BSN

Bez rejestracji w Holandii i uzyskania numeru BSN nie możemy pracować ani mieszkać w tym kraju. Jak zatem się zarejestrować?

Jeśli przebywasz w Holandii lub planujesz wyjazd do tego kraju na dłużej niż cztery miesiące, musisz się zarejestrować (inschrijven) w urzędzie miasta (gemeente), w którym mieszkasz lub będziesz mieszkać. Dzięki rejestracji z kolei uzyskasz numer BSN.

Rejestracja w Holandii i uzyskanie numeru BSN

Zarówno obcokrajowcy jak i obywatele Holandii muszą być zarejestrowani pod swoim adresem zamieszkania. Dzięki rejestracji otrzymujemy unikalny numer BSN, nadawany każdemu, kto mieszka lub pracuje w Holandii (zarówno na stałe jak i tymczasowo).

Numeru BSN potrzebujemy tak naprawdę na każdym kroku w Holandii. Począwszy od otwarcia konta bankowego po otrzymanie wynagrodzenia za pracę, wizytę u lekarza, wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego czy ubieganie się o świadczenia.

Jak zarejestrować się w Holandii?

W większości gmin w Holandii musimy zarejestrować się w ciągu pięciu dni od przybycia do tego kraju. Jeśli natomiast nie mamy stałego adresu zamieszkania po przyjeździe, powinniśmy zarejestrować się zaraz po sfinalizowaniu umowy najmu.

Aby się zarejestrować, należy zadzwonić do lokalnego urzędu miasta i poprosić o spotkanie w celu rejestracji. Potwierdzenie umówienia nas na spotkanie otrzymamy pocztą lub mailem. Wtedy też dostaniemy listę dokumentów, które będziemy musieli ze sobą zabrać.

Jeśli posiadamy obywatelstwo UE lub ważne zezwolenie na pobyt oraz wszystkie niezbędne dokumenty, rejestracja nastąpi najprawdopodobniej w ciągu pięciu dni roboczych.

Dokumenty potrzebne do rejestracji

Do niezbędnych dokumentów do rejestracji należą:

– ważny paszport lub dowód osobisty,

– zezwolenie na pobyt w Holandii,

– umowa najmu,

– uwierzytelniona kopia aktu urodzenia,

– zagraniczny akt małżeństwa.

Należy także pamiętać, że oficjalne dokumenty przyjmowane są w języku holenderskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Dlatego w przypadku innych języków musimy liczyć się z koniecznością przetłumaczenia dokumentów.

Rejestracja i wynajem mieszkania

Jeśli wynajmujemy pokój lub mieszkanie w Holandii, powinniśmy sprawdzić, czy możemy zarejestrować się pod tym adresem. Mało prawdopodobne jest, że będziemy musieli płacić podatki miejskie, gdyż zazwyczaj są one wliczane do miesięcznego czynszu i opłacane przez właściciela.

Brak rejestracji w Holandii lub zarejestrowanie się pod złym adresem jest niedozwolone. Od 1 czerwca 2015 roku w Amsterdamie wprowadzono za to kary pieniężne w wysokości do 325 euro.

Rejestracja i krótki pobyt w Holandii

Jeśli chcemy zostać w Holandii krócej niż cztery miesiące, ale pracujemy lub studiujemy w tym kraju, także będziemy potrzebować numeru BSN. Wtedy też możemy zarejestrować się jako nierezydenci (RNI) w bazie danych osobowych (BRP) w gminie.

Należy także pamiętać, że przy przeprowadzce pod inny adres, powinniśmy również poinformować o tym gminę.

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Obwodowe komisje wyborcze w Niemczech – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport