Dobra wiadomość dla gospodarstw domowych w Holandii, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce. Mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.
Holenderskie Stowarzyszenie Konsumentów (Consumentenbond) otworzyło punkt zgłoszeniowy przeznaczony dla osób posiadających umowy energetyczne o zmiennej stawce. Organizacja chce ustalić, ile osób w Holandii obciążono zbyt wysokimi opłatami za energię. Następnie planuje dążyć do uzyskania dla nich rekompensaty.
Zbyt wysokie rachunki za energię
Ustalono, że holenderscy dostawcy energii niesłusznie podwyższają stawki zmienne. Zgodnie z zasadami – w przypadku umowy ze stawką zmienną, dostawca energii ustala ceny dwa razy w roku.
Jednak tymczasowe zmiany stawek są możliwe w „wyjątkowych okolicznościach”. Klauzula do umowy określa, co uważa się za „wyjątkowe okoliczności”.

Pozew przeciwko firmie energetycznej
W marcu tego roku pewien klient firmy energetycznej Vattenfall złożył przeciwko niej pozew w sprawie tymczasowych podwyżek stawek. Sąd natomiast orzekł na korzyść klienta i stwierdził, że klauzula do umowy jest nieuczciwa.
Vattenfall nie jest jedyną firmą energetyczną, która dopuściła się podobnego procederu. Dlatego też orzeczenie sądu może mieć daleko idące konsekwencje. Według Consumentenbond „miliony klientów płaciło zawyżone stawki przez lata”.
Punkt zgłoszeniowy
Razem z ConsumentenClaim, Consumentenbond uruchomiło punkt zgłoszeniowy i apeluje do wszystkich, którzy mieli umowę o zmiennej energii w ciągu ostatnich pięciu lat, o zgłaszanie nieuzasadnionych zmian stawek.
W ten sposób chce uzyskać wgląd w to, ilu konsumentów ucierpiało na nieuczciwych praktykach firm energetycznych i „jak duże są szkody”.
Ponadto organizacje chcą, aby dostawcy energii zrekompensowali klientom zawyżanie cen.
Dyrektor Consumentenbond, Sandra Molenaar powiedziała:
– Naszym celem jest osiągnięcie porozumienia. Postępowanie prawne jest ostatecznością. Masowe roszczenia również zajmują dużo czasu i chcemy szybko podjąć kroki. Ale niczego nie wykluczamy.
Osoby, które mają umowę o zmiennej stawce za energię i odczuły nieuzasadnione zmiany stawek, mogą zarejestrować się w punkcie zgłoszeniowym na stronie internetowej Consumentenbond.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy Consumentenbond występuje w imieniu klientów firm energetycznych w Holandii. Razem z ekspertami ds. energii organizacja zasugerowała Izbie Reprezentantów obniżenie podatku VAT na energię z 21 do 9 procent.