Rekordowa ilość osób stara się o azyl w UK

Najnowsze dane Home Office pokazują, że liczba osób oczekujących na wydanie decyzji w sprawie wniosku o azyl w Wielkiej Brytanii wzrosła do rekordowego poziomu, jak podaje serwis informacyjny BBC.

Na decyzję w sprawie przyznania statusu uchodźcy w UK na koniec czerwca 2023 czekało ponad 175 tys. osób. Oznacza to, że liczba takich ludzi wzrosła aż o 44%, w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Przypomnijmy, jeszcze w grudniu 2022 Rishi Sunak określając główne cele obecnego rządu, mówił o nadrobieniu zaległości w tym względzie. Czy jednak to się może udać? Czy jest to w ogóle możliwe, czy była to po prostu obietnica bez możliwości jej pokrycia?

- Advertisement -

Urzędnicy Home Office od tego czasu rozpatrywali średnio 2061 spraw miesięcznie. Na tzw. backlog składa się dokładnie 67 870 wniosków o azyl. Aby udało się zrealizować cel postawiony przez premiera z ramienia Partii Konserwatywnej, Home Office musiałoby pięciokrotnie (!!!) zwiększyć tempo pracy i osiągnąć skuteczność na poziomie 11 311 spraw miesięcznie.

W jakiej sytuacja znajduje się Home Office?

Dodajmy również, że dotychczasowe zaległości dotyczą wniosków o azyl złożonych jeszcze przed czerwcem 2022 roku. Jak podają dziennikarze BBC, złożono 78 768 wniosków o azyl w odniesieniu do 97 390 osób. Oznacza to wzrost o prawie jedną piątą w ciągu roku i jest najwyższą liczbę od dwóch dekad.

Liczba wniosków wycofywanych – zarówno przez same osoby ubiegające się o azyl, jak i przez urzędników – gwałtownie wzrosła z 4044 przypadków w zeszłym roku aż do 15 244. Z kolei ilość pozytywnych decyzji sięgnęła 1 438 471, co stanowi wzrost o 28% w porównaniu z 1 125 155 w roku poprzedzającym czerwiec 2022.

Ile rząd wydaje na zapewnienie azylu?

Wydatki rządowe na zapewnianie azylu w Wielkiej Brytanii osobom, którym prawnie to przysługuje, niemal się podwoiły – z 2,12 miliarda funtów w latach 2021–2022 do 3,97 miliarda funtów w latach 2022–23

Przypomnijmy, osoba ubiegająca się o azyl to osoba, która ucieka ze swojego kraju, udaje się do innego kraju i ubiega się o prawo do ochrony międzynarodowej i pobytu w tym kraju. W Wielkiej Brytanii osoby ubiegające się o azyl nie mogą pracować i muszą polegać na wsparciu państwa. Władze zapewniają im schronienie, ale azylanci nie mogą wybierać sobie miejsca, gdzie mieszkają na Wyspach.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

O co najczęściej kłócimy się z sąsiadami w Wielkiej Brytanii?
Szef szpitala, który „uciszył obawy dotyczące Lucy Letby”, odszedł z NHS z 1,5 milionami funtów
„Miało być tak pięknie, a nie jest….” – Polacy szczerze o powrocie z UK do Polski

Teksty tygodnia

Duża firma energetyczna rozda darmowy prąd. Start już w przyszłym tygodniu

Firma energetyczna EDF potwierdziła, że do jej klientów trafi darmowy prąd w pięć dni w czerwcu i lipcu. Jest to powrót ich inicjatywy Sunday Saver, którą zapoczątkowano w zeszłym roku. Wszyscy klienci, którzy zapiszą się do promocji będą mogli otrzymać 80 godzin darmowego prądu.

Pożar w Londynie. Nie żyją kobieta i troje dzieci

W sobotnią noc, 25 maja 2025 roku, londyńska dzielnica Stonebridge w Brent pogrążyła się w żałobie. W wyniku ogromnego pożaru, który objął dwa połączone domy szeregowe przy Tillett Close, życie straciły cztery osoby

Monika Clark – Polka, która odmieniła swoje życie i inspiruje innych do zmiany

Od eBay’a po luksusowe retreaty w Szkocji. Monika Clark opowiada, jak pomogła sobie i teraz pomaga kobietom zmienić życie od wewnątrz.

Rząd inwestuje miliardy w szkolenia lokalnych pracowników, by ograniczyć imigrację

Koniec z poleganiem na imigrantach? Brytyjski rząd chce przesunąć ciężar zatrudnienia na lokalnych pracowników i inwestuje 3 miliardy funtów w ich szkolenia.

Brytyjskie więzienia pękają w szwach. Rząd wcześniej wypuszcza przestępców na wolność

Przestępcy na wolności to spore zagrożenie, ale co z nimi zrobić, gdy nie ma dla nich miejsca w więzieniach? Brytyjski rząd próbuje rozwiązać ten problem w bardzo kontrowersyjny sposób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie