Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Wyższe opłaty za postój wprowadziło aż 11 z 20 lotnisk.

Na czele listy lotnisk z najwyższymi opłatami znalazły się m.in. Gatwick, Bristol, Leeds Bradford, Southampton i Stansted, gdzie kierowcy muszą zapłacić aż 7 funtów za postój trwający zaledwie kilka minut. Z kolei lotniska w Londynie Luton i Manchesterze pobierają 5 funtów za pięć minut. Taka stawka czyni je najdroższymi w przeliczeniu na minutę.

- Advertisement -

Lotniska tłumaczą, dlaczego pobierają opłaty za postój przy terminalach

Reprezentanci brytyjskich portów lotniczych podkreślają, że wprowadzone opłaty nie są wyłącznie formą zarobku. Mają też na celu ograniczenie korków, hałasu oraz emisji spalin w okolicach terminali. Jak tłumaczy Karen Dee, dyrektor generalna Airports UK, opłaty te są zatwierdzone przez władze lokalne i rząd. Dochody z nich są reinwestowane m.in. w rozwój nowych tras czy poprawę infrastruktury.

opłaty za postój
Dochody z opłat za postój są reinwestowane m.in. w poprawę infrastruktury / fot. Getty Images

Niektóre lotniska – jak Gatwick – zaznaczają, że przychody z opłat są przeznaczane na rozwój alternatywnych środków transportu, np. komunikacji publicznej. Inne, jak Southampton, przyznają wprost, że pieniądze z parkingów wspierają pozyskiwanie nowych połączeń lotniczych dla regionu.

Bezpłatne opcje wchodzą w grę z dala od terminali

Chociaż opłaty przy terminalach są coraz powszechniejsze, wszystkie duże brytyjskie lotniska oferują też bezpłatne alternatywy. Są nimi np. strefy park & ride, skąd pasażerowie mogą dotrzeć do terminalu autobusem. To rozwiązanie bywa jednak mniej wygodne, szczególnie dla osób starszych, rodzin z dziećmi czy podróżnych z dużym bagażem.

Większość lotnisk w Wielkiej Brytanii oferuje również zwolnienia z opłat dla posiadaczy niebieskiej odznaki, czyli osób z niepełnosprawnościami lub ograniczeniami w mobilności. Takie przywileje obowiązują m.in. w Birmingham, Edynburgu, Heathrow, Liverpoolu i Southampton.

Ryanair na szczycie europejskich połączeń lotniczych

Podróżowanie samolotami jest bardzo popularne na całym świecie. W 2024 roku tylko na terenie Unii Europejskiej zarejestrowano łącznie 6,7 miliona lotów. Statystyki uwzględniają nie tylko połączenia pasażerskie realizowane przez linie takie jak Ryanair czy Wizz Air, ale także loty towarowe, prywatne, wojskowe i rządowe.

Jeśli chodzi o Polskę, według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2023 roku dziennie odbywało się średnio 1040 lotów. Warto też dodać, że wśród europejskich przewoźników liderem pod względem liczby operacji lotniczych jest Ryanair, gdyż według danych z 2023 roku ta linia wykonywała średnio ponad 2800 lotów dziennie.

Teksty tygodnia

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Gigantyczna podwyżka rachunków za wodę i odwołanie Ofwat

Rząd zdecydował o reformie systemu wodno-kanalizacyjnego i odwołaniu Ofwat. Rewolucja będzie się wiązała z podwyżką rachunków za wodę i to dużą...

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Masz samochód elektryczny? Uważaj, abyś nie złamał tego mało znanego przepisu

Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii ignoruje jedno z surowych przepisów Kodeksu Drogowego – a to może skończyć się poważnymi problemami, zwłaszcza dla właścicieli aut elektrycznych.

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie