piątek, 13 września, 2024

Rozbudowa lotniska Heathrow – czy i kiedy może powstać trzeci pas startowy?

Rząd Partii Pracy nie sprzeciwia się budowie trzeciego pasa startowego na londyńskim lotnisku Heathrow, o ile uda się spełnić warunki związane z poziomem hałasu i zanieczyszczeniem. Co dalej z rozbudową stołecznego portu lotniczego? Czy po dwóch dekadach impasu istnieje realna szansa na jakąś zmianą?

Przez prawie dwie dekady dalsza rozbudowa lotniska Heathrow była niezwykle napiętą kwestią polityczną. Nierzadko przedstawiono ją jako konflikt między potrzebami lokalnych mieszkańców a potrzebami całego Londynu, czy wręcz kraju, jako spór między wzrostem gospodarczym a dbaniem o przyrodę i walkę ze zmianami klimatycznymi.

Rozbudowa lotniska Heathrow

W tym roku na Heathrow odnotowano rekordową ilość pasażerów. Z usług największego portu lotniczego nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w skali europejskiej skorzystało przeszło 81,5 mln osób. Dane te dotyczą okresu 12 miesięcy, od maja 2023 do maja 2024. Dla porównania, w analogicznym okresie w latach 2022-2023 liczba pasażerów Heathrow sięgnęła 71,6 mln. W samym maju na Heathrow na pokład samolotu wsiadło 7,2 mln osób, gdy w 2023 liczba ta sięgnęła 6,7 mln. Dodajmy, iż był to najbardziej „ruchliwy” piąty miesiąc roku w dziejach portu lotniczego zlokalizowanego w zachodniej części brytyjskiej stolicy.

Mimo że na Heathrow funkcjonuje aż pięć terminali, to przy takim zainteresowaniu ze strony podróżnych ich ilość pozostaje niewystarczająca. Plany dotyczące rozbudowy związane z powiększeniem lotniska o trzeci pas zakładają realizację do 260 000 dodatkowych lotów rocznie oraz dodanie do 40 nowych kierunków.

Partia Pracy mówi  „tak, ale..”

Niemniej, ekspansja czołowego stołecznego lotniska budzi sprzeciw przede wszystkim ze strony mieszkańców zachodniego Londynu. Hałas powodowany rykiem silników odrzutowych przelatujących na małej wysokości ma dotknąć ok. 120 tys. osób, a kilka tysięcy będzie musiało opuścić swoje domy, by udostępnić miejsce rozrastającemu się lotnisku. Plany rozbudowy były wspierane przez rząd Partii Konserwatywnej, ale koniec końców nie udało się ruszyć z tą niezwykle ambitną inwestycją.

Po przejęciu władzy w UK rząd Labour jest otwarty na rozwój portów lotniczych w kraju, ale tylko, gdy w ramach takich inwestycji spełnione zostaną określone warunki. Dotyczą one kwestii klimatycznych, zanieczyszczenia hałasem i zanieczyszczenia powietrza, a także realnego wpływ na wzrost gospodarczy. Gabinet kierowany przez Keira Starmera w sprawie budowy trzeciego pasa startowego na Heathrow nie mówi „nie”, mówi „tak, ale..”.

Czy projekty ustaw w King`s Speech  pomogą w rozwoju Heathrow?

Dodajmy, iż w ramach King`s Speech pojawiła się deklaracja wsparcia dla rozwoju zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). W ramach ustawy Sustainable aviation fuel (revenue support mechanism) bill mają zostać podjęte próby zwiększenia inwestycji w brytyjskie zakłady produkujące paliwa lotnicze. Czy ustawodawstwo w tym zakresie okaże się kluczem do rozwoju w branży lotniczej?

Jak czytamy na łamach „The Financial Times”, Heathrow nie złożyło żadnego wniosku o budowę trzeciego pasa startowego. Władze lotniska są przekonane o długoterminowej potrzebie rozwoju w tym zakresie, ale są dalekie od przedstawiania konkretnych propozycji. Dyrektor Thomas Woldbye zamiast budowy kolejnego pasu startowego, nadał priorytet ekspansji na mniejszą skalę, aby zwiększyć liczbę pasażerów, jaką lotnisko może obsłużyć. Przepustowość ma zostać zwiększona z 80 mln do 100 mln pasażerów. Kolejki i tłok staną się nieuchronnie jeszcze większe…

Ile będzie kosztowała rozbudowa Heathrow?

Przypomnijmy, w 2019 roku lotnisko przedstawiło plany projekty rozbudowy o wartości 14 mld funtów, obejmującego wyburzenie domów w pobliżu i przekierowaniu autostrady M25 do tunelu w celu zbudowania nowego pasa startowego na północny zachód od obecnego lotniska. Celem było ostateczne zwiększenie liczby pasażerów do 142 mln rocznie w porównaniu z 81 mln w 2019.

Obecnie projekt ten jest ponownie rozpatrywany. Oczekuje się, że całkowity koszt budowy trzeciego pasa startowego będzie znacznie wyższy niż pięć lat temu, biorąc pod uwagę ogólny wzrost kosztów takiego przedsięwzięcia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tragiczna śmierć Polaka podczas pokazu sztucznych ogni

Do śmierci naszego rodak doszło w miniony weekend, w sobotę 7 września 2024 roku. Miała ona miejsce podczas pokazu fajerwerków w Westeinderplassen, zespole jezior w holenderskim Aalsmeer.

Kate Middleton opublikowała film z aktualizacją o swoim stanie zdrowia

Księżna Kate, która od początku roku zmaga się z...

Nowe ustalenia w sprawie śmierci polskiej rodziny w Surrey

Lokalni funkcjonariusze nie poszukują nikogo innego w związku z tą tragedią. Oświadczenie w tej sprawie wydała ich matka.

Aldi planuje wielką ekspansję na Wyspach

Niemiecki dyskont Aldi chce dotrzeć do jeszcze większej liczby klientów w Wielkiej Brytanii i planuje szeroko zakrojoną ekspansję.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Zarobki i siła nabywcza – Irlandia, Holandia, Niemcy, UK i Norwegia

Irlandia, Holandia, Niemcy to kraje, które najczęściej wybieramy udając się do pracy za granicę. Coraz więcej Polaków wybiera także Norwegię.

Ogólnokrajowy strajk kolejarzy i firm autobusowych sparaliżował Holandię

Strajk miał miejsce od 4 rano do 8 i dotyczył całego kraju. Pasażerom poradzono, aby dziś rano unikać poruszania się pociągami i autobusami.

Promocja w Ryanairze. Bilety już za 15 funtów

Rozpoczęła się promocja w Ryanairze na loty w sezonie...

Landlordzi ostrzegają przed podwyżką czynszów, jeśli laburzyści rozszerzą prawa najemców

Czy po zmianach przygotowywanych w prawie ochrony lokatorów landlordzi podniosą stawki czynszów? To realne zagrożenie

Brytyjska gospodarka nadal trwa w stagnacji

W lipcu 2024 wzrost gospodarczy na Wyspach wyniósł 0,0%. Przewidywanie przez ekonomistów odbicie po wyborach parlamentarnych nie nastąpiło, a brytyjskie PKB nie rośnie już drugi miesiąc z rzędu.