Rozwód w Holandii, separacja i zakończenie związku partnerskiego

Podobnie jak istnieją różne sposoby sformalizowania swojego związku w Holandii, tak też są różne sposoby jego zakończenia.

Jak od strony formalnej wygląda rozwód w Holandii? Czy możemy zamiast rozwodu zdecydować się na separację? Co z ewentualnym podziałem majątku, dziećmi, czy alimentami?

Rozwód w Holandii i separacja

Jeśli zarówno ty jak i twój partner (partnerka) zdecydowaliście się zakończyć swoje małżeństwo, musicie złożyć wniosek do sądu za pośrednictwem zarejestrowanego reprezentanta prawnego. Warto jednak pamiętać, że istnieją dwie opcje rozstania: rozwód lub separacja prawna.

Rozwód (echtscheiding) skutkuje zakończeniem związku i wszelkich powiązań prawnych, które istniały bezpośrednio po jego zawarciu.

Z kolei separacja prawna (scheiding van tafel en bed) oznacza w świetle prawa pozostanie partnerów w związku małżeńskim, ale wiąże się z uwolnieniem ich od wymaganych obowiązków i praw, które wynikają ze związku małżeńskiego. Co istotne po pewnym czasie separację prawną można rozwiązać, co skutkuje rozwodem.

Zakończenie zarejestrowanego związku partnerskiego

W Holandii zakończenie zarejestrowanego związku partnerskiego może być dość proste, jeśli tylko para nie ma dzieci. Wtedy partnerzy sporządzają umowę w obecności prawnika lub notariusza i składają ją w lokalnej gminie. Omijamy w ten sposób sądy.

Jednak w przypadku posiadania dzieci, całe postępowanie należy przeprowadzić w taki sposób, jakby był to rozwód.

Natomiast w przypadku zawierania umowy o wspólnym pożyciu w Holandii, warto znać procedurę jej zakończenia. Wtedy, jeśli małżonkowie mieszkający razem, bez porozumienia chcą się rozstać, należy uzgodnić podział majątku i inwentarza oraz podjąć decyzję o przyszłym przeznaczeniu wspólnego majątku.

Podział funduszy emerytalnych, opieka nad dziećmi i alimenty

Jeśli małżeństwo lub para będąca w zarejestrowanym związku partnerskim miało/-a dzieci, przy rozstaniu jest zobowiązane/-a do sporządzenia planu wychowawczego dotyczącego opieki nad potomstwem.

Porozumienie powinno się osiągnąć osobiście lub przy współpracy z mediatorem. Następnie należy je złożyć przed sądem i podjąć w nim takie kwestie, jak:

– wychowanie dzieci

– podział wydatków związanych z wychowaniem dzieci

– w jaki sposób będą podejmowane ważne decyzje w życiu dziecka.

Istotne jest to, że przy opracowywaniu takiego planu wychowawczego należy także wziąć pod uwagę wolę dziecka.

Pozostaje także kwestia utrzymania po rozwodzie. W przypadku, gdy po separacji któryś z partnerów nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, wtedy druga połowa zobowiązana jest do zapewnienia mu/jej alimentów.

Obowiązek ten wygasa z chwilą zawarcia przez partnera pozostającego na utrzymaniu, innego małżeństwa, zarejestrowanego związku partnerskiego lub rozpoczęcia wspólnego pożycia z inną osobą.

Podział funduszy emerytalnych, jest kolejną istotną kwestią. W Holandii każdemu partnerowi przysługuje połowa emerytury naliczonej w trakcie związku. Ale – jeśli sobie tego życzy – można ją podzielić w inny sposób.

 

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport