Rzadziej chodzimy do supermarketów. A co kupujemy znacznie chętniej?

Najnowsze dane the Office for National Statistics pokazują, że we wrześniu znacznie rzadziej robiliśmy zakupy w supermarketach. Jednocześnie znacznie chętniej kupowaliśmy na Wyspach ubrania, sprzęt gospodarstwa domowego, a przede wszystkim telefony i komputery.

Mniej jedzenia, więcej sprzętu

We wrześniu sprzedaż w supermarketach spadła w UK aż o 2,4 proc. i był to największy spadek sprzedaży w sklepach spożywczych w tym roku w ujęciu miesięcznym. Ale w zeszłym miesiącu Wyspiarze znacznie chętniej kupowali m.in. ubrania, sprzęty gospodarstwa domowego i elektronikę. Wielkość sprzedaży we wszystkich sklepach niespożywczych, w tym m.in. w sklepach odzieżowych, domach towarowych i sklepach oferujących sprzęt AGD, wzrosła o 2,5 proc. Wśród sklepów niespożywczych największy wzrost, bo aż 5,5 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim, odnotowali sprzedawcy komputerów i telefonów komórkowych.

– Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu, ponieważ sklepy z artykułami elektronicznymi odnotowały znaczny wzrost sprzedaży. Zostało to tylko częściowo zniwelowane przez słaby miesiąc dla supermarketów. Sprzedawcy detaliczni są zdania, że na sprzedaż wpłynęła zła pogoda i ciągłe ograniczanie przez gospodarstwa domowe zakupu luksusowych artykułów spożywczych – mówi Hannah Finselbach z ONS.

Wzrost sprzedaży detalicznej w UK spowolnił

Ogółem wolumen sprzedaży detalicznej wzrósł w miesiącu wrześniu o 0,3 proc. I choć wzrost ten jest znacznie niższy niż w sierpniu, gdzie wyniósł 1 proc., to jednak nie jest to spadek, jak spodziewali się analitycy. Ci prognozowali bowiem spadek sprzedaży na poziomie 0,3 proc.

Detaliści czekają teraz z niecierpliwością na ogłoszenie przez kanclerz Rachel Reeves jesiennego budżetu. A w szczególności na prawdopodobny wzrost składek na ubezpieczenie społeczne National Insurance płaconych przez pracodawców. Poza tym istotna też będzie informacja dotycząca corocznego, zgodnego z inflacją, wzrostu stawek podatku od nieruchomości w przyszłym roku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Imigrant zawsze pierwszy do zwolnienia – jakie prawa mają pracownicy tymczasowi w Holandii?

W chwili obecnej, jako "tijdelijke werknemers" w "Kraju tulipanów" pracuje nieco ponad pół miliona osób (dokładnie 502 162 pracowników), którzy nie dysponują holenderskim paszportem.

Centrala związkowa FNV tymczasowo zawiesza zaplanowane na październik strajki

14 października w Holandii miała ruszyć druga fala strajków. Inicjatywa zarządzona przez centralę związkową Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) nie dojdzie jednak do skutku. Akcja protestacyjna została tymczasowo zawieszona do dnia 1 grudnia 2024.

Wzrost płac w Holandii. Ile teraz zarabia się w kraju tulipanów?

Między lipcem a wrześniem nastąpił wzrost płac w Holandii średnio o 6,8 proc. W jakiej branży podwyżki były największe?

Tempo wzrostu inflacji w Holandii minimalnie zwolniło we wrześniu 2024

We wrześniu 2024 roku wskaźnik inflacji w Holandii wyniósł 3,5% w skali roku, jak wynika z szybkiego szacunku Centraal Bureau voor de Statistiek. W porównaniu z poprzednim miesiącem, tempo wzrostu cen minimalnie zwolniło. W sierpniu życie w "Kraju tulipanów" zdrożało o 3,6%. Co stoi za tym niewielkim spadkiem?

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport